… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nejnovější archeologické nálezy v galilejské Magdale 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

SAMSUNG

Magdala – מגדלא nebo jak jej v Talmudu nazývají מגדל נוניא (Migdal Nunaja – Věž ryb) bylo starověké židovské město, jehož zbytky leží vedle dnešní obce Migdal na břehu Genezaretského jezera, zhruba 6 km od Tiberiasu. Magdgala byla podle NZ (Lk 8,2) rodištěm Marie Magdalské, lidově zvané Máří Magdaléna, o níž se zmiňuje Lk 7,36-50. V období konce Druhého Chrámu (1. stol. o.l.) měla Magdala asi čtyři tisíce obyvatel a jak píše židovský historik Josephus Flavius, Magdala byla židovským helenizovaným městem, které v době protiřímského povstání obléhalo a nakonec dobylo Vespasiánovo a Titovo vojsko.


Nejnovějšími nálezy, které archeologové z Izraelské Správy památek objevili na rozsáhlém nalezišti v Magdale jsou dva bronzové předměty. Jedním z nich je lopatka, která sloužila při chrámové bohoslužbě. Lopatku používali kněží (kohanim) při přenášení kadidla a žhavých uhlíků z místa na místo během obětování kadidla (ktoret) na oltáři. Vedoucí vykopávek Dina Avshalom-Gorni uvedla, že nalezená chrámová lopatka se řádí k deseti dalším, které byly dosud nalezeny a pocházejí z období Druhého Chrámu.

Magdala - lopatka

Druhým nalezeným předmětem je bronzový džbán. Oba předměty archeologové nalezli na kamenné podlaze jednoho ze skladů nalézajících se nedaleko od magdalského mola. Je možné, že tyto předměty měly velkou cenu pro některou z židovských rodin tehdejší Magdaly a proto byly uschovány v tomto skladu. Druhá varianta je, že tyto bronzové předměty byly tehdy dennodenně používány. Spolu s Dinou Avshalom-Gorni vedou vykopávky v Magdale Arfan Najar a hostující archeoložka Marcela Zapata Meza z Universidad Anáhuac México Sur. Zatím byly odkryty zbytky magdalských domů, rituální koupele (mikvaot), ulice, tržiště a objekty sloužící řemeslníkům. Také zde byly nalezeny zbytky jedné z nejstarších synagóg postavených ještě v době existence Druhého Chrámu, kterých zatím bylo objeveno pouze šest. Podlaha synagógy je tvořena kameny s mozaikovou výzdobou pocházejícími asi z let 50 př.o.l. až 100 o.l. Vnitřní stěny synagógy byly zdobeny barevnými štukami. V hlavní lodi synagógy byl objeven kámen představující budovu jeruzalémského Chrámu, na jehož jedné straně je vyobrazen reliéf sedmiramenného svícnu-menory.

Magdala - bronzovy dzban

Archeologických prací se účastní dobrovolníci z Chile, Španělska, Itálie a Německa. Archeolog Správy památek Ijad Bisharat uvedl, že „my i dobrovolníci jsme nadšeni z nejnovějších nálezů.“

Magdala - mikve ritual. koupel

Magdala - zid. sidliste

fotografie: Izraelská památková správa

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv