… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
MIMUNA (ميمونة‎) – přechod od svátku do všedních dnů 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Předseda vlády s chotí a ministrní Gilou Gamliel na slavnosti Mimouna v Javne

Předseda vlády s chotí a ministrní Gilou Gamliel na slavnosti Mimouna v Javne

Včerejšího večera, po skončení  šabatu v 21.30 izraelského času se začaly v mnoha židovských rodinách severoafrického původu, ale nejen v nich,  přípravy lidového svátku MIMUNA – ميمونة. Tento svátek se slaví ihned po sedmém (v diaspoře osmém) dni Pesachu, kdy je již dovoleno jíst chamec – kvašené. Název svátku MIMUNA se vysvětluje několika způsoby. Jedni jej objasňují jako den výročí smrtu (hilula) Maimonidova otce, cordóbského dajana-soudce rabínského soudu Majmúna. Toto vysvětlení však pokulhává, neboť Majmún byl jedním z několika cordóbských dajanů působících v první polovině 12. století ve městě. Proč by se měl svátek jmenovat po něm a proč ne po jiném dajanovi? Další vysvětlení je, že se jedná o veselý sváteční den, arabsky „majmún“, což znamená „štěstí, úspěch“. Ti, kteří jej slaví věří, že tento den je šťastným dnem pro obživu a najití vhodného partnera. Profesor Aharon Maman předpokládá, že učenci Maghrebu viděli, že dva měsíce se nekonají svatby (měsíc od Purimu do Pesachu z obavy, aby nezůstalo někde náhodou něco kvašeného-chamec na Pesach a poté opět měsíc, od Pesachu do LaG ba-Omer, vzhledem k smutečním obyčejům tohoto období během počítání omeru, tak dovolili pořádat svatby v den po Pesachu, na isru chag. Tuto slavnost nazývali „Lala mimuna“, což znamená „Paní štěstí – „הגבירה בת המזל, tak se nazývala nevěsta. Nejrozšířenějším vysvětlením jména tohoto lidového svátku MIMUNA je, že pochází z hebrejského slova „אמונה – emuna – víra“. Název svátku se vysvětluje od víry ve vykoupení, neboť v měsíci nisanu byli naši praotcové vysvobozeni – vykoupeni Hospodinem z egyptského otroctví a v měsíci nisanu přijde úplné vykoupení – גאולה שלמה – ge’ula šlema (traktát Roš hašana 10b).

V tento den je již po Pesachu, kdy po sedm (v diaspoře osm) dní platí velmi přísné pesachové předpisy kašrutu. Proto bývalo zvykem, že každý jedl jen doma a nejedl nikde mimo dům. Po Pesachu bylo již možné jíst i mimo svůj dům, neboť padly velmi přísné zákazy týkající se chamecu-kvašeného. Lidé se veselili, navštěvovali a jedli u známých a přátel. O MIMUNĚ se podávají orientální sladkosti a pečou se muflety, které připomínají palačinky.

Video z návštěvy prezidenta Rivlina na tradiční Mimuně v Aśkelonu v roce 2015

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2016
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv