… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša KORACH (Nu 16,1 – 18,32) 4.43/5 (88.57%) 7 ohodnocení

dreamstime_xs_21544282Kórach, z kmene lévijců, se se svými přívrženci vzepřel Mojžíšovu a Áronovu vedení. Kórachova skupina odmítla přiznat Možíšovi a Áronovi jejich výjimečné postavení v pospolitosti s tím, že všichni synové Izraele (celá pospolitost) jsou svatí a Hospodin je uprostřed nich. Komentátor Raši se ptá, co přimělo Kóracha ke vzpouře? Bylo to nesprávné pochopení vidění, kterého se Kórachovi dostalo. Kórach viděl budoucí pokolení své rodiny, z nichž vzejde prorok Samuel a 24 skupiny lévijců sloužících v jeruzalémském Chrámu. Všichni tito vážení lidé budou jeho potomky. Proto si myslel, že nejen Mojžíš s Áronem mají právo na výjimečné postavení v pospolitosti, ale i on se svou rodinou.Je sice pravda, že z jeho synů vzešel prorok Samuel a význační lévijci sloužící v Chrámu, ale Kórach zapomněl na to, že jeho synové se vzpoury nezúčastnili a zůstali věrni Bohem požehnanému Mojžíšovu a Áronovu vedení.


V Talmudu (traktát Berachot 31b) se uvádí, že Hana prosila Všemohoucího, aby syn, který se jí narodí, nebyl ani hloupý a ani chytrý, tj. budoucí prorok Samuel. Proč neměl být „chytrý“? Aby nebyl tak chytrý jako jeho dědeček Kórach, který si špatně vyložil vidění o budoucnosti své rodiny a zle na to doplatil.16,1-2

Lévijec Korach, syn Jichara, syna Kehatova, přibral Dátana a Abírama, syny Eliabovy, též Óna, syna Peletova, Rúbenovce a s dvěma sty padesáti muži povstali proti Mojžíšovi.

Když země pohltila Koracha a jeho přívržence, nebyl mezi nimi Ón, syn Peletův. Ón nebyl potrestán. Jak se vyhnul Božímu trestu? V talmudickém traktátu Sanhedrin 109 se píše, že ho zachránila jeho moudrá žena. Když ji totiž Ón oznámil svůj úmysl, připojit se ke Korachovým vzbouřencům, ona mu jasně řekla, pokud se ke Korachovi připojí, stejně bude mít u něj druhořadé postavení. Bude na tom stejně, jako nyní. Proto nemá cenu se vzpouzet proti Mojžíšovi, neboť tím nic nezíská. Ón jí však namítl, že Korachovi již přislíbil svou podporu a účast. Co udělala? Opila ho vínem, takže usnul a poté si sedla před stan s nepokrytou hlavou a rozpuštěnými vlasy. Proč se tak Ónova žena chovala? Všichni Korachovi muži si totiž mysleli, že jsou tak svatí, že každý z nich může být veleknězem. Avšak žena velekněze se musí chovat velice slušně a cudně ( vdaná žena má stále chodit s pokrytou hlavu, aby jí nebyly vidět vlasy). Svým chováním tak Ónova žena odradila každého, kdo by chtěl přemlouvat jejího muže, aby se účastnil Korachovy vzpoury. Vždyť Ón nemůže být veleknězem, když jeho žena chodí na veřejnosti prostovlasá.

Když jedním z kandidátů na úřad pražského rabína byl Jechezkiel Landau, známý podle svého díla נודע ביהודה , byli ti, kdo jeho kandidaturu podporovali a byli i druzí, kteří vystupovali proti. Když však byl roku 1754 Jechezkiel Landau zvolen do úřadu pražského rabína, nedělal rozdílu mezi těmi, kdo jej podporovali a kdo byli proti jeho kandidatuře. Jednou mu jakýsi přívrženec radil, aby se více sbližoval s těmi, kdo jej podporovali, než se svými bývalými odpůrci. Noda bi-Jehuda mu odvětil: „Když vznikl spor mezi Korachem, jeho obcí a Mojžíšem, Mojžíš pravil (16,15): „Ani jednoho osla jsem od nich nevzal a ani jednomu z nich jsem neudělal nic špatného“. Mojžíš tu naznačil, že nedělal rozdílu mezi svými přívrženci ani odpůrci. Mojžíš neustanovil žádného člověka na post, na který by se tento člověk nehodil, jen proto, že byl jeho přívržencem a naopak. Nikoho ze svých odpůrců nediskriminoval. Tak jednal Mojžíš a tak máme jednat i my.

 

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv