… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Změny ve velení důležitých jednotek izraelské armády 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Izraelské obranné sílyIzraelské obranné síly předevčírem oznámily nová jmenování do vysokých velitelských funkcí, a to včetně velitelů jednotek, jejichž působení podléhá přísnému utajení.

Plukovník A. bude povýšen do hodnosti brigádního generála a stane se velitelem Jednotky 8200 (Unit 8200, יחידה 8200), která je součástí vojenského zpravodajství a provádí elektronickou rozvědku (SIGINT, signal intelligence).

Plukovník G. bude v hodnosti brigádního generála velet speciálním operacím Izraelských obranných sil.

Brigádní generál Eran Niv se stane velitelem Judské a samařské divize Izraelských obranných sil.

Velitel brigády Kfir, plukovník Guy Hazot, se stane velitelem Červené formace, bránící jih Izraele.

Plukovník Jaron Finkelman (Yaron Finkelman) se stane velitelem 98. výsadkářské divize, součásti Středního velení Izraelských obranných sil.

Brigádní generál Rafel Maloa bude velet Galilejské divizi Izraelských obranných sil

Plukovník Ejal Karim (Eyal Qarim) se stane novým vrchním vojenským rabínem a bude povýšen na brigádního generála.

Plukovník Peleg Niago bude povýšen na brigádního generála a stane se novým velitelem letecké základny Tel Nof.

Plukovník Dr. Tarif Bader bude se jako vůbec první Izraelec arabského drúzského původu stane velitelem vojenských zdravotníků a povýšen na brigádního generála. Plukovník Bader byl dosud zástupcem velitele zdravotníků a jako takový se mimo jiného na severní hranici Izraele podílel na poskytování zdravotní péče Syřanům, postiženým občanskou válkou. V roce 2015 vedl izraelský záchranářský tým, který pomáhal zemětřesením zdevastovanému Nepálu.

Drúzové tvoří se 140.000 osobami přibližně 2 % občanů Izraele, avšak narozdíl od muslimských Arabů jsou vůči státu plně loajální, podléhají povinné vojenské službě a v izraelské armádě hrdě slouží. Řada z nich se stala důstojníky, známým je například plukovník Ghassan Elian, který je velitelem pěchotní brigády Golani.

Ke změnám ve velení významných jednotek Izraelských obranných sil dochází necelé dva měsíce poté, kdy došlo ke změně na postu ministra obrany. Dosavadní ministr obrany, bývalý náčelník generálního štábu Moše Jaalon podal 20. května 2016 demisi kvůli neshodám s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem. Nejviditelnější byl spor o vyšetření incidentu, při němž izraelský voják zastřelil již zneškodněného zraněného palestinského teroristu. Zatímco řada politiků se vojáka, který se hájil obavou, že terorista mohl mít u sebe nálož a chystat se jí odpálit, zastala, Jaalon trval na exemplárním vyšetření záležitosti.

Moše Jaalon měl pověst odborníka, který neváhá činit rázná opatření, ale zbytečně jimi neplýtvá. Při odchodu z funkce varoval před tím, že „moc v (nejsilnější vládní) straně Likud a v Izraeli převzali extrémní a nebezpečné elementy“, aniž by tato slova blíže upřesnil. Jeho nástupcem se stal předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdor Lieberman, jehož pověst se od Jaalonovy značně liší.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv