… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Odešel bývalý vrchní aškenázský rabín Haify Še’ar Jašuv Kohen – זצ“ל 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

img712474 (1)V pondělí, 5. září (3. elulu 5776) odešel na věčnost rabín Še’ar Jašuv Kohen. Rabín Kohen se narodil 4. listopadu 1927 (9. chešvanu 5688) v Jeruzalémě rodičům Sáře a Davidu Kohenovým. Jeho otec, rabín, filozof, talmudista a kabalista David Kohen byl znám pod přezdívkou „rabín nazirejec – הרב הנזיר„. Otec jej po narození nazval Šear Jašuv podle jména Izajášova syna (Iz 7,3). Také slíbil, že jeho syn bude od narození nazirejcem – נזיר a také Še’ar Jašuv si do šestnácti let nestříhal vlasy a nepoužíval koženou obuv. Do konce svého života se též vystříhal požívání masa a ryb a nepil víno. Budoucí rabín se učil v jeruzalémské škole Talmud Tora „Geula“, poté v ješívách „Torat jerušalajim“, „Merkaz Ha-Rav“ a „Ec Chajim“. Kromě otcova učení jej nejvíce ovlivnili rabíni Cvi Jehuda Kuk (1891-1982) a Jicchak ha-Levi Herzog (1888-1959), pod jejichž vedením studoval. Ke konci britského mandátu nad Palestinou byl Še’ar Jašuv Kohen aktivním členem podzemní odbojové organizace „Hagana“ a během války Izraele za nezávislost bojoval v řadách „Ecelu – „אצל, který byl založen na učení Vladimira Žabotinského. Še’ar Jašuv Kohen doprovázel konvoje z Jeruzaléma do Guš Ecijonu a účastnil se též jeho obrany. Během obrany Starého Města byl těžce raněn a poté, kdy padla Židovská čtvrť Starého Města do rukou jordánských vojáků Arabské legie byl zajat a s ostatními zajatými obránci Židovské čtvrti odvezen do Amánu a poté do zajateckého tábora v jordánském městě Mafrak. Po propuštění z jordánského zajetí sloužil sedm let v IDF a dosáhl sti podplukovníka – סגן אלוף (sgan aluf). Během své služby se zúčastnil vyjednávání s Jordánci o navrácení pozůstatků padlých obránců Guš Ecijonu. Sloužil jako vojenský rabín a vrchní rabín vojenského letectva. Rabín Kohen studoval na Právnické fakultě Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a zabýval se badatelskou činností v oblasti židovského práva. V šedesátých letech 20. století byl náměstkem starosty Jeruzaléma za Národní náboženskou stranu (מפדל). Během jomkipurské války (1973) se přihlásil jako dobrovolník a sloužil jako rabín IDF v oblasti Suezského průplavu. V letech 1975-2011 byl Še’ar Jašuv Kohen vrchním aškenázským rabínem Haify a současně předsedou haifského rabínského soudu (בית הדין הרבני חיפה). Založil též Institut Ariel ( מכון אריאלči מוסדות אריאל) v Jeruzalémě a jeho pobočku v Haifě. Institut se zaměřuje na vzdělávání a zvyšování odborné kvalifikace rabínů a náboženských představených. Rabín Kohen se dlouhá leta zúčastňoval mezináboženského dialogu, zvláště pak mezi Židy a křesťany. Mnohokrát navštívil jako vedoucí nebo člen izraelské delegace Vatikán, kde vedl rozhovory s představiteli katolické církve, několikrát byl přijat i papežem Janem Pavlem II.

Rabín Še’ar Jašuv Kohen byl zapáleným náboženským sionistou, který otevřeně vystupoval proti Šaronovým plánům a realizaci jednostranného stažení Izraele z Guš Katifu v Pásmu Gazy (2005), tzv. התנתקות. Ve svém proslovu, který pronesl 12. srpna 2005, nedlouho před konečnou realizací Šaronova plánu odchodu z Guš Katifu, řekl toto: „Kdo vyvrací židovské osady v Zemi Izraele, Bůh chraň, ten také způsobí zničení synagóg a zpustošení hrobů. Takový člověk nebude očištěn na tomto, ani na onom světě… To je zlovůle a ukrutnost nemající obdoby.“ O týden později, 19. srpna, ve své lekci pronesl Še’ar Jašuv Kohen toto: „Nedovedu si představit ukrutnější a zlovolnější čin než ten, který učinila tento týden rukou společnou izraelská vláda v Guš Katifu. Takové vtržení do synagógy, to je věc, která nemá obdoby mezi národy… není většího hříchu.“

Dovolte mi také několik osobních vzpomínek

S rabínem Kohenem se osobně znám vice než třináct let, od doby, kdy jsem začal pravidelně navštěvovat páteční ranní bohoslužby v hlavní haifské synagóze na ulici Ha Rav Herzog. Po bohoslužbách měl vždy vrchní rabín Kohen lekci a kázání na téma sobotního oddílu (parašat ha-šavua) nebo na některou z talmudických pasáží. Všechny jeho lekce byly však koncipovány tak, aby obsahovaly také aktuální a mnohdy i ožehavá témata, která „hýbala“ izraelským politickým nebo intelektuálním děním. Naše vztahy se během let prohlubovaly a tak bylo vlastně přirozené, že rabín Še’ar Jašuv Kohen s chotí přijal s radostí naše pozvání na seudu ševa brachot, kterou má žena Hana uspořádala u nás doma, v Haifě, pro novomanžele rabína Davida a Alisu Peterovy v únoru 2011. 

Na přání rabína Kohena jsem od roku 2010 v rámci Institutu Ariel vyučoval judaismus a židovskou historii nové přistěhovalce z republik bývalého SSSR a před třemi lety jsem byl na doporučení pana vrchního rabína zvolen do vedení haifské pobočky Institutu Ariel.

Mnozí říkají, že každý je nahraditelný. Snad je to v mnoha případech i pravda, avšak existují výjimky potvrzující pravidlo. Touto výjimkou byl nedávno zesnulý vrchní rabín Še’ar Jašuv Kohen. Haifa ztratila vynikajícího rabína, učence, intelektuála a židovského patriota v jedné osobě. Tato ztráta je nejen ztrátou Haify, ale celého Izraele a židovského národa.

Nechť je jeho památka požehnána – יהי זיכרו ברוך .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv