… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša ŠOFTIM (Dt 16,18 – 21,9) 4.56/5 (91.11%) 9 ohodnocení

images79R8CBGFJiž v osmnácté kapitole knihy Exodus čteme, že Mojžíšův tchán Jitro radí svému zeťovi, aby nesoudil od rána do večera všechen lid, ale aby si vybral schopné muže, kteří se bojí Boha, muže důvěryhodné, kteří nenávidí úplatek a ti budou soudit lid. Pouze velké causy bude soudit sám Mojžíš. Zde je jasně řečeno jaké kvality má mít soudce.

שֹֽׁפְטִ֣ים וְשֹֽׁטְרִ֗ים תִּֽתֶּן־לְךָ֙…. אֲשֶׁ֨ר יְהוָ֧ה אֱלֹהֶ֛יךָ נֹתֵ֥ן לְך – 16,18 Ustanovíš si soudce… které Hospodin, tvůj Bůh ti dává.  Ustanovíš si soudce a správce ve všech svých branách, které ti Hospodin, tvůj Bůh, pro tvoje kmeny dává. Ustanovíš si nad sebou takové soudce, kteří ti dají „Hospodina, tvého Boha“, t. j. kteří do tvého středu budou vnášet povědomí o Bohu.  (Podle díla בוצינא דנהורא rabína Barucha ben Jechiela Michla z Medžibože, 1753-1811).

Dalším ze zajímavých vysvětlení verše je, že Tóra se obrací k představitelům a představeným obcí, kteří zpravidla ustanovují rabíny, aby se tito nevydělovali z pospolitosti a nemysleli si, že se nemusí k svému rabínovi chovat s úctou a nejsou povinni řídit se jeho ustanoveními, neboť oni jej přece jmenovali do funkce. Představení obce neustanovili rabína pouze pro obec, ale ustanovili si jej též pro sebe. Je tedy jejich rabínem, jehož rad mají dbát a jeho ustanoveními se řídit. Proto také odpovědnost za to, jakého rabína ustanoví do úřadu, padá na jejich hlavy. Musí ustanovit rabína, který bude nejen učencem, ale bude i příkladem mravních kvalit člověka. Pokud tomu tak bude, rabíni – soudcové (דיינים) budou soudit lid podle spravedlivého práva.
Na počátku paraši čteme: „לֹֽא־תַטֶּ֣ה מִשְׁפָּ֔ט לֹ֥א תַכִּ֖יר פָּנִ֑ים וְלֹֽא־תִקַּ֣ח שֹׁ֔חַד כִּ֣י הַשֹּׁ֗חַד יְעַוֵּר֙ עֵינֵי חֲכָמִ֔ים וִֽיסַלֵּ֖ף דִּבְרֵ֥י צַדִּיקִֽם – Nepřevrátíš právo, nebudeš nikomu stranit, nepřijmeš úplatek. Úplatek oslepuje oči moudrých a překrucuje slova spravedlivých“ (16,19).

S tímto, stále aktuálním tématem Tóry, je spjat příběh, jehož hlavním aktérem byl rabi Abraham Jehošua Heschel z Apty-Opatówa (zemřel 1825). Když byl rabi Abraham Jehošua z.c.l. předsedou bejt dinu v Kolbasově, měl jednou rozhodnout o jisté právní záležitosti spolu se dvěma podplacenými soudci. Poněvadž rabi Abraham trval na svém a nechtěl přistoupit na jejich návrhy, poradili nakonec „své straně“-úplatkáři, aby rabimu, jehož neúplatnost všichni znali, vložil peníze tajně do kapsy jeho oděvu. Muž uposlechl jejich rady a podařilo se mu to nepozorovaně provést. Při příštím jednání rabi cítil, jak se jeho mysl přiklání k mínění přísedících dajanů. Ihned odložil jednání soudu a odešel domů, kde poté celý zbytek dne plakal a prosil Všemohoucího, aby osvítil jeho oči a dal mu poznat pravdu. Tak prošlo několik dní, když tu rabi objevil v kapse svého kaftanu peníze. Ihned mu bylo jasné, kdo mu tam ty peníze tajně vsunul. Taková je síla úplatku, že i soudce, který nemá ponětí o tom, že by úplatek dostal (podobně jako rabi Abraham), přesto tato síla ovlivňuje jeho rozum a překrucuje jeho mínění.

 

16,19

וְלֹֽא־תִקַּ֣ח שֹׁ֔חַד כִּ֣י הַשֹּׁ֗חַד יְעַוֵּר֙ עֵינֵ֣י חֲכָמִ֔ים וִֽיסַלֵּ֖ף דִּבְרֵ֥י צַדִּיקִֽם

Nepřijmeš úplatek. Úplatek oslepuje oči moudrých a překrucuje slova spravedlivých. Soudci je zakázáno přijmout jakýkoliv, byť sebemenší nevýznamný „dárek“ (viz Dt 27,25). Může se nám zdát, že tato slova jsou zbytečná. Stačilo by přece prostě vyslovit všeobecný zákaz převracet právo a nespecifikovat to již více. My však víme, že dodnes v mnohých zemích jsou představy o morálních normách a kritéria, podle nichž se hodnotí slušnost soudců jiná, neodpovídající duchu Tóry, proto bylo nutné se podrobněji zabývat i zákazem přijímání úplatku. (Podle komentáře rabína dr. Josefa Zwi Hertze, 1872-1946, vrchního rabína Velké Británe)

 

 

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv