… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jom Kipur – Den smíření 4.64/5 (92.86%) 14 ohodnocení

images 1Synagogální bohoslužby Dne smíření zahajujeme v úterý, 11. října v podvečer (ještě do západu Slunce) aramejskou modlitbou Kol nidrej – כל נדרי neboli Všechny sliby, kterou třikrát opakujeme.

Zmínky o tradici zříkat se před Jom kipurem svých slibů, které jsme dali a pravděpodobně nevyplnili, se nalézají v responsích babylónských gaonů od poloviny 8. století o.l. O čtení modlitby Kol nidrej se v dočteme v gaonské literatuře počínaje polovinou 9. století jako o obřadu, který je jim znám „z jiných zemí“.

Proto někteří vědci odkazujíce na původ Kol nidrej „z jiných zemí“ mají za to, že modlitba vznikla mezi Židy ve visigótském Španělsku koncem 6. století, kdy se visigótští králové zřekli ariánství a přijali katolickou víru. Tímto obratem také skončila jejich tolerance vůči Židům. Nyní katolická církev, která měla plnou podporu španělských králů, se snažila všemi způsoby o pokřtění španělských Židů. Toto nevraživé ovzduší vůči Židům trvalo až do muslimského záboru Pyrenejského poloostrova roku 711.

Právě touto modlitbou prosili Židé Hospodina, aby je zprostil všech násilím vynucených slibů, například těch, že opustí judaismus, katolíky označovaný za herezi, že se zřeknou plnění přikázání (micvot) Tóry a svých obřadů.

My v této tradici pokračujeme, ale musíme si uvědomit, jak správně tvrdí mnohé naše duchovní autority, že se opravdu jedná o sliby a přísahy, k nimž jsme byli ať fyzickým či psychickým násilím přinuceni.

Pravidlem je, pokud jsem něco slíbil nejen souvěrci, ale zvláště jinověrci, svůj slib musím dodržet – je to má povinnost a žádná prosba či modlitba mě jí nezbaví.

O Dni smíření se zakončí soudní proces nad každým z nás a Hospodin vyřkne spravedlivý rozsudek. Věříme, že každému z nás dá šanci, abychom mu během tohoto roku 5777 dokázali, že jsme se opravdu morálně zlepšili. Dokážeme, že všechny naše sliby, které jsme dali a všechna naše dobrá předsevzetí spojená s nápravou mezilidských vztahů nezůstanou „jen na papíře“, ale uvedeme je v život.

Mnozí se ptají, proč se na Jom kipur postíme. Tradice nás učí, že pokud jsme pevně rozhodnuti se zlepšit a také tak učiníme, Hospodin nám promine naše prohřešky, jichž jsme se dopustili během minulého roku a potvrdí nás v Knize spravedlivýchספר לצדיקים na celý nastupující rok. Tradice také říká, že na konci Jom kipuru jsme všichni čistí a bez hříchu. Jako tací vykročíme do nového roku.

Na otázku kdo je bez hříchu, můžeme odpovědět rychle a správně: Všemohoucí a andělé.

Jom kipur je duchovním vrcholem Vysokých svátků. Proto bychom se o Jom kipuru měli zcela oprostit od všech hmotných elementů našeho života, jako jsou jídlo, pití a ostatní blaha rozmazlující lidské tělo, které je pouze schránkou pro nesmrtelnou lidskou duši. O Jom kipuru bychom měli být podobní bezhříšným andělům, které Hospodin stvořil nehmotné a proto také nemusí jíst a pít.

Taktéž náš bílý oděv o Jom kipuru symbolizuje bezhříšnost a jednotu tělesné a duchovní čistoty. Tuto symboliku vyjadřují slova proroka Izajáše 1,18: „I kdyby vaše hříchy byly jako šarlat, zbělejí jako sníh, i kdyby byly rudé jako purpur, budou bílé jako vlna.“

Nutno připomenout, že ve středu,12. října dopoledne, po čtení z Tóry konáme v synagógách modlitbu JIZKOR na památku našich zesnulých rodičů, příbuzných a také na památku všech souvěrců, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech.

Jom kipur končíme troubením na šófar. Konec půstu a Dne smíření je ve středu v 19.05 hodin.

Všem přejeme dobré zapsání  GMAR CHATIMA TOVAג מ ר ח ת י מ ה ט ו ב ה

Jedna reakce na Jom Kipur – Den smíření

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2016
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv