… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša VAJIŠLACH (Gn 32,4 – 36,43) 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

images79R8CBGF

וַיִּשְׁלַ֨ח יַֽעֲקֹ֤ב מַלְאָכִים֙ לְפָנָ֔יו אֶל־עֵשָׂ֖ו אָחִ֑יו…. …. כֹּ֣ה תֹֽאמְר֔וּן לַֽאדֹנִ֖י לְעֵשָׂ֑ו…. עִם־לָבָ֣ן גַּ֔רְתִּי  32,4-5

Pak Jákob vyslal napřed posly ke svému bratru Ezauovi…. ….vyřiďte mému pánu Ezauovi toto: „Až dosud jsem přebýval jako host u Lábana.“  Jaký smysl mělo vyslat anděly – מלאכים a ne lidi? Koho nazývá Jákob „pánem“, Ezaua nebo Hospodina?  Tak jedná צדיק – spravedlivý. Spravedlivý, (Jákob), i když hovoří prostě s lidmi, stále myslí na vznešené, nadpozemské věci. Také při těchto slovech myslí Jákob na modlitbu k Bohu. Proto si vybral za posly anděly Michaela a Gabriela, kteří se stále přimlouvají za Izrael. Andělé kromě poselství k Ezauovi, se mají ještě modlit za Jákoba. A přikázal jim: „Vyřiďte mému pánu“, t.j. přimluvte se za Jákoba dobrým slovem u Pána přebývajícího na nebesích. Ezauovi pak vyřiďte tato prostá slova: „Žil jsem u Lábana“, ale nestal jsem se důležitým člověkem, nýbrž jsem stále byl hostem – גר. Jákob chce těmito slovy zdůraznit, že i když nabyl velkého majetku, nezměnil se a nestal se z něj namyšlený zbohatlík, který si pouze díky svému majetku zajistil vysoké postavení. Jákob zůstal stále skromným člověkem, považujícím se jen za „příchozího, hosta“. Podobně i my si během našeho života musíme uvědomit, že jsme na tomto světě pouze hosté, příchozí, kteří odejdou a budou skládat účty před soudnou stolicí Nejvyššího. Proto se bez ohledu na nabytý majetek musí člověk chovat stále tak skromně, jak se choval náš otec Jákob. (Podle díla נועם אלימלך, Elimelecha z Leżajska,    1717 – 1787 ).

וַיִּשְׁלַ֨ח יַֽעֲקֹ֤ב מַלְאָכִים֙ לְפָנָ֔יו אֶל־עֵשָׂ֖ו אָחִ֑יו  32,4  Jákob vyslal napřed posly ke svému bratru Ezauovi… „Drž se dále od špatného souseda a nespolčuj se s hříšníkem“ (Pirkej avot 1:7).Neboť i ten nejdokonalejší člověk, který žije v blízkosti hříšníka je jím nakonec ovlivněn a může se učit z jeho špatných činů. Jákob se bál proto poslat k Ezauovi lidi, aby tento nemohl mít na ně špatný vliv, a tak poslal anděly מלאכים -. (Podle díla „חומת אש“ rabi Menachema Asche – Eisenstadta, který byl předsedou rabínského soudu v Užhorodu a zemřel v listopadu 1869)

וַיִּירָ֧א יַֽעֲקֹ֛ב מְאֹ֖ד וַיֵּ֣צֶר ל֑וֹ  32,8 – Tu padla na Jákoba veliká bázeň a tíseň.  32,8

Jákob dostal velký strach, ale ihned toho litoval, neboť si uvědomil, že se vlastně bojí pouze člověka a ne toho, koho by se opravdu měl bát – Hospodina. Proto také řekl: „Vytrhni mě prosím z ruky mého bratra, z ruky Ezauovy, neboť se ho bojím.“ (verš 12). Pokud se stále bojím Ezaua, tak to dokazuje, že ještě nejsem zcela dokonalý.

הַצִּילֵ֥נִי נָ֛א מִיַּ֥ד אָחִ֖י מִיַּ֣ד עֵשָׂ֑ו… 32,12  – Vytrhni mě prosím z ruky mého bratra, z ruky Ezauovy…

Náš otec Jákob se bojí dvou věcí v Ezauově vztahu k němu, k Jákobovi. Bude-li proti němu Ezau bojovat, Jákob se obává krveprolití. Pokud spolu uzavřou mír, Jákob se bojí přílišné Ezauovy blízkosti. Neboť přílišná Ezauova blízkost může velmi negativně ovlivňovat celou Jákobovu rodinu. Proto Hospodina prosil, aby jej ochránil před oběma problémy – před přílišnou Ezauovou bratrskou láskou – „vytrhni mne prosím z ruky mého bratra“ a před Ezauovou zlobou – a „z ruky Ezauovy“. Hospodin vyslyšel obě Jákobovy a zachránil jej před Ezauovou zlostí a též před přílišnou jeho blízkostí, neboť stojí psáno (33,16): „A tak se Ezau toho dne vrátil svou cestou do Seíru.“ (Podle dílaדרוש – בית הלוי rabi Josefa Davida ben Jicchaka Zeeva Haleviho Soloveichika).

וַיִּוָּתֵ֥ר יַֽעֲקֹ֖ב לְבַדּ֑וֹ וַיֵּֽאָבֵ֥ק אִישׁ֙ עִמּ֔וֹ  32,25 – Pak zůstal Jákob sám a tu s ním kdosi zápolil.

Prostřednictvím síly mnoha lidí se vyhneme válkám, které našim duším a tělům vyhlašuje יצר הרע- zlý pud. Avšak v případě, že se člověk octne náhle sám, bez blízkosti ostatních lidí, tak tehdy s ním může „kdosi zápolit“. Tím „kdosi“ je právě יצר הרע a boj s ním je velice téžký a nebezpečný.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv