… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Trump netrvá na vzniku státu Palestina (a dalších 5 změn v politice vůči Izraeli) 5.00/5 (100.00%) 25 ohodnocení

Benjamin Netanjahu a Donald Trump, 15. 2. 2017, Washington D.C.

Benjamin Netanjahu a Donald Trump, 15. 2. 2017, Washington D.C.

Prezident USA Donald Trump na společné tiskové konferenci s předsedou vlády Izraele Benjaminem Netanjahuem nastínil svůj pohled na vztah obou zemí a na perspektivy Blízkého východu a diplomatického procesu mezi Izraelci a palestinskými Araby. Přinášíme v bodech myšlenky, které se zásadně rozcházejí s názory předchozí vlády Baracka Husseina Obamy.

1) Dohoda s Íránem o jeho jaderném programu, kterou uzavřela Obamova vláda, je podle Trumpa „jedna z nejhorších, jakou jsem kdy viděl“.

2) Prezident odmítá neférové a jednostranné akce proti Izraeli v OSN – která se k Izraeli podle jeho názoru chová velmi velmi neférově – nebo na jiných mezinárodních fórech. To je jasný odklon od politiky Baracka H. Obamy, který krátce před svým odchodem z funkce umožnil neužitím veta přijetí protiizraelské rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

3) USA budou povzbuzovat mír a skutečnou mírovou dohodu mezi Izraelem a Palestinci, ale dohodu si musejí přímo vyjednat strany mezi sebou a obě musejí udělat kompromis. To je odklon od Obamovy politiky, která kladla důraz na jednání stran, ale připouštěla i vícestranná a nepřímá jednání.

4) Trump „by rád viděl, kdyby“ Izrael co se týče židovského osídlení Judeje a Samaří „trochu ubral“. To je velmi odlišná formulace od Obamovy mantry, že existence „osad“ je „překážkou dosažení míru.“

5) Donaldu Trumpovi je jedno, zda vzniknou dva státy (tedy arabský stát Palestina vedle Izraele), anebo jen jeden stát. Bude mít rád to, co budou mít rády obě strany (tedy Izrael a palestinští Arabové), „dokáže žít s obojím“. Je přesvědčen, že dva státy vypadají pro obě strany jako snazší řešení. Ale „pokud Bibi a Palestinci, pokud Izrael a Palestinci budou šťastní, budu i já šťastný z téhož, co oni“. To je naprostý obrat od dosavadní oficiální politiky USA, která nepřipouštěla jinou možnost řešení izraelsko-palestinského sporu, než vznik arabského státu v Judeji, Samaří a Gaze.

6) Trump se velmi těší na přesun velvyslanectví USA do Jeruzaléma. Bere to velmi velmi vážně. A „uvidí, co se stane.“ To je velká změna oproti dosavadní politice USA, které drží své velvyslanectví jako další země světa v Tel Avivu a do hlavního města Izraele jej nechtěly přesunout dříve, než bude osud Jeruzaléma vyřešen v konečné izraelsko-palestinské dohodě.

4 reakce na Trump netrvá na vzniku státu Palestina (a dalších 5 změn v politice vůči Izraeli)

 • Refael napsal:

  1) Trump nemůže ohledně „dohody“ s Íránem defakto nic dělat i kdyby sebevíc chtěl neboť USA nejsou jediné, které tu „dohodu“ podepsali. A už vidím, jak především Západní Evropa se přetrhne, aby něco měnila. I přes velkou kritiku USA určitě „dohodu“ nevypoví.
  2) Je to sice hezké, ale opět nemůže s tím nic udělat, protože USA nejsou v OSN jediné. Podobnou rétoriku měl i Obama před tuším 6 lety.
  Jó, kdyby amer.vláda pohrozila zrušení příspěvků do OSN(platí jedny z největších) či dokonce vyhození OSN z NY, to bylo jiné kafe.
  4) Jinými slovy, stavějte si jak chcete v už existujících městech v Judsku a Samaří, ale nikoli na odlehlých místech. To tím asi myslel.
  5) Jsem také rád, že to konečně přenechá oběma stranám bez tlaku.
  6) Osobně tomu nevěřím, že přesune ambasádu do Jeruzaléma. Alespoň se mluví o tom, že velvyslanec bude provizorně v Jeruzalémě, ale samotná hlavní ambasáda zůstane v TLV.

  • Scooolie napsal:

   ad 1) Je to tak. Ale i ten „neformální“ Trumpův tlak není od věci. Přinejmenším je varováním pro Írán, aby dohodu dodržoval.
   ad 2) Stačí důsledně využívat práva veta v Radě bezpečnosti. Ve Valném shromáždění toho USA asi moc nesvedou, ale v některých přidružených organizacích prostě stačí zastavit placení příspěvků… Vyhozením OSN z NY hrozit nelze, neb USA velmi stojí o to, aby tam OSN zůstala. Jednak jde o prestiž (taková OSN třeba v Indii, nebo nedej B*že v Číně nebo Rusku, to je noční můra americké vlády), ale také o možnost zpravodajsky monitorovat činnost misí OSN…
   ad 4) Kdo ví, co tím myslel. Spíš mi to přišlo jako takový výkřik z povinnosti v jinak rozverné náladě. Izraelská vláda samozřejmě bude stavět jen v existujících městech. Zakládaní nových obcí se dělo a bude dít „neformálně“ a po čase dojde k legalizaci některých z nich výměnou za zboření jiných. Tak to chodí.
   ad 5) Přesně tak.
   ad 6) Jde o ceduli. O symbol. Pokud na konzulátě USA v Jeruzalémě přes noc přendají tabulku a stane se z něj ambasáda, s tím že plno činností zůstane na „pracovišti Tel Aviv“, tak to je v pořádku.

 • talarich napsal:

  Postrádám tady jeden velice důležitý bod, který se také řešil mezi Bibim a Trumpem. A to sice, že Bibi požádal Trumpa o uznání suverenity Izraele na Golanech. Toto by byl docela důležitý strategický bod pro další vývoj v regionu. Je to důležité především kvůli mocenským a pozičním ambicím Ruska v Sýrii.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2017
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Archiv