… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša BEHAR – BECHUKOTAJ ( Lv 25,1-26,2 a 26,3-27, 34) 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

25,3-4 sedmý rok odpočinutí – šnat šmita

שֵׁ֤שׁ שָׁנִים֙ תִּזְרַ֣ע שָׂדֶ֔ךָ וְשֵׁ֥שׁ שָׁנִ֖ים תִּזְמֹ֣ר כַּרְמֶ֑ךָ וְאָֽסַפְתָּ֖ אֶת־תְּבֽוּאָתָֽהּ׃ וּבַשָּׁנָ֣ה הַשְּׁבִיעִ֗ת שַׁבַּ֤ת שַׁבָּתוֹן֙ יִֽהְיֶ֣ה לָאָ֔רֶץ שַׁבָּ֖ת לַֽיהוָ֑ה שָֽׂדְךָ֙ לֹ֣א תִזְרָ֔ע וְכַרְמְךָ֖ לֹ֥א תִזְמֹֽר׃  Šest let budeš osívat své pole, šest let budeš prořezávat svou vinici a shromažďovat z ní úrody, ale sedmého roku bude mít země slavnost odpočinutí, odpočinutí Hospodinovo. Nebudeš osévat své pole ani prořezávat svou vinici.

25,20-21 וְכִ֣י תֹֽאמְר֔וּ מַה־נֹּאכַ֖ל בַּשָּׁנָ֣ה הַשְּׁבִיעִ֑ת הֵ֚ן לֹ֣א נִזְרָ֔ע וְלֹ֥א נֶֽאֱסֹ֖ף אֶת־תְּבֽוּאָתֵֽנוּ׃ וְצִוִּ֤יתִי אֶת־בִּרְכָתִי֙ לָכֶ֔ם בַּשָּׁנָ֖ה הַשִּׁשִּׁ֑ית וְעָשָׂת֙ אֶת־הַתְּבוּאָ֔ה לִשְׁלֹ֖שׁ הַשָּׁנִֽים׃  Snad řeknete: Co budeme jíst sedmého roku, když nebudeme sít ani sklízet žádnou úrodu? Na můj rozkaz sestoupí na vás šestého roku mé požehnání, takže vydá úrodu na tři roky.  Když se zeptají „co budeme jíst“, bude nutné Božího rozkazu, aby sestoupilo na zemi jeho požehnání. Rozkazu však nebylo třeba, neboť synové Izraele měli tak pevnou a čistou víru, tudíž neměli také žádné pochybnosti o tom, že by je Hospodin nechal bez obživy. Proto se také Boží požehnání nalézalo již na zemi (Bůh požehnal úrodě šestého roku).Proč se vlasně lidé mají ptát „co budeme jíst“? Zdali ten, který dává život nedá také obživu?! Ne všechna pokolení jsou schopna pochopit Boží zázraky. Taková pokolení budou chtít poznat jaká je přirozená cesta k obživě. Odpověď je následující: Boží požehnání způsobí, že úroda šestého roku bude velice bohatá. Bude to Boží zásah (zázrak) do chodu přírody, vše bude vypadat jako zcela přirozený jev.

Člověk má však vědět, že příroda a zázrak – jedno jsou. Vždyť příroda je jedním z největších zázraků. Pokud takto chápeme přírodu, nemusíme si pak klást takovou otázku. Každoročně nám příroda poskytuje obživu a i to je vlastně velký zázrak a je zcela jedno, jakou formou se tento Boží zásah do přírody projevuje (jako zázrak či přirozený jev). Pokud se však přece jen zeptají „co budeme jíst“, znamená to, že rozlišují mezi přírodním jevem a zázrakem. Proto „na Boží rozkaz sestoupí požehnání“, ale bude to vypadat jako přirozený přírordní jev, t.j. zázrak v hávu přirozenosti. (Podle Jehudy Arie Leiba Altera z Góry Kalwarije -„Gere Rebe“, zvaného שפת אמת (1847-1905).
וכִֽי־יָמ֣וּךְ אָחִ֔יךָ וּמָ֥טָה יָד֖וֹ עִמָּ֑ךְ וְהֶֽחֱזַ֣קְתָּ בּ֔ו 25,35  Když tvůj bratr zchudne a nebude moci vedle tebe obstát, ujmeš se ho…. Tóra nám tímto přikazuje, že pokud vidíme některého z našich bratrů, který zchudl, tedy přišel o svůj majetek a peníze, máme povinnost se ho ujmout a pomoci mu opět „vstát na nohy“.

V knize Zohar חלק ב: ס“א čteme tento příběh: Jednou jakýsi chudák potkal na cestě rabi Jicchaka a poprosil ho, zda by mu nedal almužnu, kterou zachrání život jemu a jeho synům a dcerám. Rabi Jicchak mu řekl, že má u sebe jen půl malého stříbrňáku, za který si však nic nekoupí. Chudák mu odvětil, že u sebe má také jen polovinu peníze. Když mu dá rabi Jicchak svou polovinu, bude mít jeden celý stříbrňák a za ten si koupí bochník chleba. Rabi Jicchak mu tedy dal svou půlku stříbrňáku. Té noci se zdál rabi Jicchakovi hrozný sen, že byl vržen do vln rozbouřeného moře a co nevidět se utopí. Tu se objevil na břehu rabi Šimon bar Jochaj a podával mu ruku, aby jej z moře vytáhl a zachránil. Ale ať se snažil sebevíce, nebyl schopen dosáhnout k rukám topícího se rabi Jicchaka. Naráz, kde se vzal, tu se vzal onen chudák, kterému rabi Jicchak dal almužnu. Chudák chytl ruku rabiho Jicchaka a příblížil ji k ruce rabi Šimona bar Jochaje a tak jej zachránil. Tu se rabi Jicchak probudil ze sna a ihned si vzpomněl na verš Žalmu 41,2:

אשרי משכיל אל דל ביום רעה ימלטהו ה‘. – Blaze tomu, kdo má pochopení pro nuzného, Hospodin ho v neblahý den zachrání. (Dle slov rabi Almoga Leviho שליט“א z Modi’in).

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2017
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv