… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Pirkej avot – Poučení otců – 2. kapitola 4.86/5 (97.14%) 7 ohodnocení

Tento šabat čteme odpoledne 2. kapitolu z Poučení otců

Mišna 1. Rabi řekl: Jaká je správná cesta, kterou by si měl člověk zvolit? Každá, která je okrasou toho, co po ní kráčí, a která ho krášlí i před lidmi. A plň stejně pozorně snadný příkaz jako obtížný, neboť nevíš, jaká odměna za ně přísluší. A zvažuj újmu způsobenou splněním příkazu ve srovnání s odměnou a odměnu za jeho porušení ve srovnání s újmou. A měj na zřeteli tři věci, a tak neupadneš do hříchu: věz, co je nad tebou – oko vidoucí a ucho slyšící a všechny tvé činy jsou zapisovány do knihy.

Mišna 2. Raban Gamli’el, syn rabiho Jehudy ha-Nasiho, řekl: Je vhodné spojovat studium Tóry s prací, neboť námaha vynaložená na obojí dává zapomenout na hřích. Avšak každé studium Tóry, které nedoprovází práce, nebude mít dlouhé trvání a skončí hříchem. A všichni, kdo se usilovně zabývají záležitostmi obce, nechť tak činí ve jménu Božím, neboť zásluhy jejich předků jim budou ku pomoci a věčně potrvá jejich spravedlnost. A co se vás týče, velmi vás za to odměním, jako byste to vše činili sami.

Mišna 4. (Raban Gamli’el) Také říkal: Konej Jeho vůli tak, jako by to byla tvá vůle, aby i On plnil tvou vůli tak, jako by to byla Jeho vůle. Potlač svou vůli před Jeho vůlí, aby i On potlačil vůli druhých před tvou vůlí.

Mišna 6. (Hilel) Říkal: Nevědomec nemá strach z hříchu a nevzdělanec nemůže být zbožný. Ten, kdo se ostýchá, se nic nenaučí a kdo je prchlivý, nemůže učit a ten, kdo se příliš věnuje obchodování, nezískává moudrost. A tam, kde nejsou muži, snaž se být mužem.

Mišna 7. Též viděl jakousi lebku plující na vodní hladině. Řekl jí: Za to, že jsi topil, utopili tě, avšak nakonec ti, kdo tě utopili, budou utopeni.

Mišna 8. Říkal: Kdo rozmnožuje maso, rozmnožuje červy, kdo rozmnožuje majetek, rozmnožuje starosti, kdo rozmnožuje ženy, rozmnožuje pověry, kdo rozmnožuje služky, rozmnožuje neřest, kdo rozmnožuje služebníky, rozmnožuje krádeže. Kdo však rozmnožuje Tóru, rozmnožuje život, kdo rozmnožuje sezení (t.j. sezení před učenci ve školách), rozmnožuje moudrost, kdo rozmnožuje radu, rozmnožuje pochopení, kdo rozmnožuje dobročinnost, rozmnožuje mír. Kdo nabyl dobré jméno – ten získal pro sebe. Kdo si osvojil slova Tóry, ten má život na budoucím světě.

Mišna 9. Od Hilela a Šamaje přejal raban Jochanan ben Zakaj. Říkal: I když jsi mnoho studoval Tóru, nevychloubej se tím, neboť k tomu jsi byl stvořen.

Jedna reakce na Pirkej avot – Poučení otců – 2. kapitola

  • gugi napsal:

    …i pravil Gugi: avšak ten, kdo se rozmnožuje reprodukcí prostou, nemá podílu na sociálním státu, alebrž ten, kdo se rozmnožuje reprodukcí rozšířenou… 😳
    Avšak řekl rabi Chanina „ha-kol be-jdej šamajim, cḥutz mi- tzinin u’pacḥim“ …. B.Bathra 144b. 💡

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2017
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv