… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jeruzalém, Chrámová Hora a teror 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Minulý pátek (14.7.´2017) se na Chrámové Hoře v Jeruzalémě, které je nejsvatějším místem Židů a také třetím ze Svatých míst Islámu udál teroristický útok na zde hlídkující policisty Pohraniční policie. Útok spáchali tři Arabové, držitelé izraelského občanství z Um El Fachem. Většina zdrojů uvádí (například i České Ministerstvo zahraničních věcí), že k útoku došlo poblíž Chrámové hory anebo ještě častěji u Lví Brány. Video ze zásahu Magen David Adom (izraelské obdoby červeného kříže) však zcela jasně ukazuje, že k útoku došlo přímo na Chrámové hoře. Další policejní videa ukazují že zbraně které teroristé použili byly uschovány v mešitě. V důsledku tohoto teroristického útoku se izraelské bezpečností složky rozhodly umístit při vstupu na Chrámovou horu detektory kovů, mají pro to dosti pádný důvod, teroristé a jejich pomocníci vnesli na Chrámovou horu batoh se zbraněmi, který si teroristé převzali v mešitě a vyšli s ním odtamtud, aby se převlékli a pak vraždili. Viz. policejní video publikované v Jerusalem Post.

Umístění detektorů při vstupu na Chrámovou horu je některými arabskými aktivisty a státy vnímáno jako narušení  Statu Quo dohodnutým  mezi Izraelem a Jordánskem, které Chrámovou Horu spravuje. Pikantní je, že detektory kovů jsou umístěny například v Mekkce. Minulý pátek, kdy se konají hlavní modlitby, došlo právě z důvodu umístění detektorů kovů k nepokojům v Jeruzalémě.  Bezpečnostní kabinet vydal prohlášení, že řešení situace je výlučně v rukou policie. Ta se rozhodla detektory na místě ponechat. Je zřejmé, že se jedná o záminku, ale na druhou stranu tato může sloužit jako rozbuška pro nepokoje. V důsledku těchto násilných nepokojů zemřeli 3 demonstranti.

V pátek 21.7. došlo k teroristickému útoku ve vesnici Chalamiš v Samaří kdy se rodinná oslava šabatu změnila v krvavý masakr. Do jejich domu vtrhl palestinský terorista zbrojený velkým nožem a ubodal k smrti otce a jeho dvě dospělé děti, Josefa Salamona a syna Elada a dceru Chaju. Rodina se shromáždila na páteční večerní šabatovou večeři, aby oslavila narození vnuka. Místo toho do jejich domu vpadl 19letý palestinec Omar al-Abed z nedaleké vesnice Kaubar, blízko Rammaláhu, tedy asi 3 km od Chalamiše. Terorista se na svůj čin připravoval. Vyšetřovatelům řekl, že si nůž koupil dva dny předem již s úmyslem použít jej jako zbraň. Na Facebook uveřejnil zprávu plnou fanatických žvástů o obraně AlAqsa a zároveň o tom, jaký bude mučedník a pokyny k pohřbu.  Soused, příslušník jednotky Okec IDF útočníka, který se pokoušel z místa utéct, zranil střelbou oknem. Vrah byl převezen do nemocnice.  Zraněná manželka oběti byla v noci operována, její stav je „vážný, ale stabilizovaný“.

Nepokoje v Jeruzalémě a okolí a v Samaří pokračují a Hamás v Gaze oslavuje a koná vojenskou přehlídku. A Mahmoud Abbás pravil, že veškeré styky s Izraelem přeruší. A zde je třeba si položit zásadní otázku, nesouvisí-li vše s příchodem nového amerického velvyslance Davida Friedmana, který chce ukončit „mírovou turistiku Abbáse“ . Žádá totiž, aby se jednání vedla na trase Jeruzalém Rammaláh, což umožňuje zbavit se zbytečného administrativního balastu a jednat přímo k věci.

 

Video Magen David Adom

Doporučujeme také Blog Daniela Haslingera na IDnes /Blog 

Při přípravě článku byl použit také překlad Tomáše Kubína o teroristickém útoku v Chalamish

 

Jedna reakce na Jeruzalém, Chrámová Hora a teror

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2017
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv