… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael znemožní činnost televize Al-Džazíra na svém území 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Ajúb Kara, ministr komunikací Izraele

Ajúb Kara, ministr komunikací Izraele

Izrael plánuje uzavřít místní kanceláře katarské panarabské televize Al-Džazíra kvůli jejímu podněcování k násilí. Oznámil to v neděli 6. srpna 2017 ministr komunikací Ajúb Kara (Ayoub Kara, איוב קרא, أيوب قرا), který připomněl, že ke stejnému kroku již přistoupila řada arabských států blízkovýchodního regionu.

Ministr Kara, který je izraelský Drúz a člen strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua, upřesnil, že k ukončení činnosti novinářů Al-Džazíry na území Izraele dojde odebráním jejich novinářských akreditací.

Ajúb Kara současně požádal izraelské provozovatele kabelových a satelitních sítí, aby přestali Al-Džazíru šířit. Současně se pracuje na legislativě, která by šíření katarské televize výslovně zakázala.

logo televize Al-Džazíra

logo televize Al-Džazíra

Místní kanceláře televize Al-Džazíra nedávno uzavřelo Jordánsko a Saúdská Arábie. Její vysílání je blokováno v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Egyptě a Bahrajnu.

„Takřka všechny země našeho regionu nedávno dospěly k závěru, že Al-Džazíra podporuje terorismus, podporuje náboženskou radikalizaci. A pokud vidíme, že všechny tyto země došly k tomu, že Al-Džazíra je nástrojem Islámského státu, Hamásu, Hizballáhu a Íránu, a my jsme jediní, kdo k tomu nedospěli, pak je to absurdní,“ uvedl Ajúb Kara s tím, že tato televize již „zavinila ztráty životů nejlepších z našich synů.“

Pro zamezení činnosti Al-Džazíry na území Izraele se již 27. července vyslovil předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu v reakci na způsob, jakým televize informovala o napětí ohledně Chrámové hory v Jeruzalémě. Premiér tehdy televizi obvinil z podněcování muslimských věřících k násilnostem a slíbil, že se zasadí o přijetí odpovídajícího zákona, pokud to snad není v rámci stávající izraelské legislativy možné.

Napětí se zvýšilo, když izraelské úřady nainstalovaly u vstupu na Chrámovou horu bezpečnostní rámy, které měly odhalit skryté vnášení zbraní. Stalo se tak poté, kdy tři izraelští Arabové skrytě pronesli na Horu – která je svatým místech judaismu i islámu – zbraně a zavraždili jimi dva izraelské policisty. Izrael nakonec v reakci na protesty od instalace bezpečnostních rámů upustil.

Al-Džazíra je panarabská televize sídlící v katarském Dauhá a financovaná tamní vládou. Na arabské poměry dává značný prostor ke svobodnému vyjádření názorů, a to včetně názorů nejrůznějších islámských radikálů, teroristů a zločinců. Katar je už několik měsíců v ostrém sporu s ostatními státy oblasti Arabského poloostrova, které jej obviňují z podpory sunitských radikálů i Islámské republiky Írán. Šíitský Írán je přitom hlavním regionálním soupeřem Saúdské Arábie a sponzorem a podporovatelem palestinskoarabské teroristické organizace Hamas a libanonské teroristické organizace Hizballáh (Alláhova strana).

Izraelské rozhodnutí zamezit působení radikální arabské televize na svém území ostře odsoudila organizace Amnesty International, podle níž jde o útok na svobodu médií a „snahu umlčet kritická média“.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv