… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská Národní knihovna spustila digitální archiv židovských rukopisů Ktiv 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Mišna z 11. století ze sbírky Palatinovy knihovny v Parmě

Mišna z 11. století ze sbírky Palatinovy knihovny v Parmě

Izraelská Národní knihovna (הספרייה הלאומית, angl. The National Library of Israel) zpřístupnila veřejnosti online databázi obsahující desítky tisíc digitalizovaných židovských rukopisů ze sbírek z celého světa.

Vědci i laikové mají od neděle 6. srpna 2017 přístup k přibližně polovině všech známých židovských rukopisů od Španělska po Afghánistán. Texty byly nejen zdigitalizovány a zkatalogizovány, ale v některých případech byly poprvé po staletích spojeny části rukopisů, které se fyzicky nacházejí v různých sbírkách.

Archiv obsahuje skoro 4,5 milionu snímků 45 tisíc židovských rukopisů, což je o něco více než polovina všech známých listin. Jsou mezi nimi modlitební knihy, biblické texty a komentáře, filosofická, literární a vědecká pojednání. Psány jsou v hebrejštině, jidiš, ladinu, judeo-arabštině a dalších jazycích.

Databáze nazvaná Ktiv (כתיב), což je hebrejsky „psané slovo“, je vyvrcholením projektu, který podnítil již první předseda vlády Izraele David Ben Gurion, když v roce 1950 nařídil shromažďování židovských textů rozptýlených v knihovnách a sbírkách po celém světě a jejich kopírování na mikrofilmy.

Nová databáze vznikla ve spolupráci s Friedberg Jewish Manuscript Society (Friedbergova společnost pro židovské rukopisy). Partnery izraelské Národní knihovny byla řada největších sbírek židovských rukopisů z celého světa, mezi nimi Britská knihovna (British Library), parmská Palatinova knihovny (Biblioteca Palatina), Vatikánská knihovna (Bibliotheca Apostolica Vaticana), Ruská národní knihovna (Российская национальная библиотека), Německá národní knihovna (Deutsche Nationalbibliothek), Národní knihovna Francie (Bibliothèque nationale de France), Židovský teologický seminář (Jewish Theological Seminary) a řada dalších.

„Co vím, je tato databáze bezprecedentní nejen v oblasti židovských studií a judaiky. Neexistuje žádný jiný projekt takovéhoto rozsahu, který by shromáždil tolik rukopisů z tolika míst světa,“ uvedl ředitel Národní knihovny Aviad Stollman.

Projekt bude podle slov ředitele Stollmana pokračovat ve shromažďování dalších snímků židovských rukopisů, které se nacházejí ve sbírkách, které dosud s knihovnou nenavázaly spolupráci. Očekává se, že tyto práce budou trvat ještě roky. Knihovna také pracuje na převodu textů rukopisů do podoby, která by v nich umožňovala online vyhledávání.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv