… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kanaánci nebyli vyhlazeni, jen se přesunuli do Libanonu 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Kanaán, zdroj: WikiMedia

Kanaán, zdroj: WikiMedia

Biblická zpráva o vyhlazení starověkých Kanaánců Izraelity je „poněkud“ nepřesná. Obyvatelé Kanaánu sice přestali na původním místě žít, ale z povrchu zemské nezmizeli, neboť jejich potomci žijí na území současného Libanonu. Takový je závěr genetického výzkumu Wellcome Trust Sanger Institute, který byl zveřejněn 27. července 2017 v časopise American Journal of Human Genetics.

Britští vědci zkoumali sekvence genomu čtyři tisíce let starých ostatků pěti Kanaánců a porovnávali je s jinými starověkými a současnými jedinci, včetně vzorku 99 moderních Libanonců. Ukázalo se, že 93 % původu moderních Libanonců pochází od Kanaánců.

Navíc vyšlo najevo, že pokud by skutečně Izraelité na Boží příkaz Kanaánce vyhladili, jak uvádí Bible, jednalo by se o jistý druh otcovraždy, protože podle studie byli Kanaánci společnými předky vícero národů doby bronzové, a to nejen Amónovců či Moábců, ale i Izraelitů. Každý z národů měl svoji kulturní identitu a povědomí, ale měli společné genetické a etnické předky – Kanaánce.

„Poprvé máme genetické důkazy významné kontinuitě v tomto regionu, a to od kanaánské populace doby bronzové až do současnosti. Tyto výsledky souhlasí s kontinuitou pozorovanou archeology,“ uvedl spoluautor studie a ředitel vykopávek v Sidonu v Libanonu Dr. Claude Doumet-Serhal.

Kanaánci podle studie v době bronzové obývali území ohraničené na severu Anatolií, na východě Mezopotámií a na jihu Egyptem, přičemž měli přes Středozemní moře přístup na Kypr a do Egejského moře.

Původ Kanaánců není přesně objasněn. Podle studie jejich předchůdci byli potomky místních neolitických obyvatel a příchozích z východu.

Podle biblické páté knihy Mojžíšovy (Deuteronomia) starověcí Izraelité na jednoznačný Boží příkaz Kanaánce zcela vyhladili. „Z měst patřících národům, které ti Hospodin, tvůj Bůh, dává za dědictví, však nenech nikoho naživu. Chetejce, Emorejce, Kananejce, Perizejce, Hivejce a Jebusejce totiž musíš vyhladit jako proklaté, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh. Jinak by vás učili jednat podle svých ohavných způsobů, jimž se oddávají kvůli svým bohům, a vy byste hřešili proti Hospodinu, svému Bohu.“ (Dt 20:16-18, překlad Bible 21).

Archeologické výzkumy nicméně naplnění tohoto biblického příkazu neprokazují a dokonce i biblická kniha Soudců ve své kapitole 3. následnou přítomnost Kanaánců zmiňuje.

Continuity and Admixture in the Last Five Millennia of Levantine History from Ancient Canaanite and Present-Day Lebanese Genome Sequences – článek na webu American Journal of Human Genetics (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv