… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kurdové a Izrael – přátelství, které se musí pěstovat 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

Ilustrační foto: Kurdské vojačky z Rojavy v severní Syrii

Nejednou se mi poštěstilo slyšet slova chvály a uznání na Izrael z úst cizích politiků. Avšak rozhovor, který jsem měl před několika lety s P. (jméno nelze z bezpečnostních důvodů nelze zveřejnit) se mi vryl do paměti, neboť byl ojedinělý ve své upřímnosti. Nesetkáváte se čato s tak otevřeným projevem přátelství jednoho z kurdských vůdců iráckého Kurdistánu. Řekl mi: „Nezapomeneme Izraeli jeho podporu Kurdům. Je nám velkou ctí se od vás učit a ještě větší ctí bude, až vznikne nezávislý Kurdistán, bude tam hrdě vlát vlajka s Davidovou hvězdou a staneme se skutečnými  spojenci.“ P. byl odpovědným za činnost mládeže v největší kurdské straně. Rozhodně nepřeženu, když řeknu, že P. se v budoucnu stane jedním z vedoucích činitelů nezávislého Kurdistánu. Mínění, které P. vyjádřil v rozhovoru se mnou nebylo čistě jeho osobním míněním. Když bylo s konečnou platností nedávno potvrzeno, že se 25. září t.r. na severu Iráku uskuteční referendum o nezávislosti, otázka vztahů mezi židovským státem a budoucím kurdským státem se dostala do popředí. Popření kurdské nezávislosti je jednou z velkých nespravedlností 20. století. Kurdský národ byl diskriminován režimy, které mezi sebou rozdělily území obývaná Kurdy a nelitovaly úsilí a prostředků, aby zadusily každý pokus o udržení kurdské národní i a kulturní identity. Dobře, že pokusy o potlačení kurdské identity se nepovedly. Je též dobře, že již před mnoha desítkami let podal Izrael Kurdům pomocnou ruku a bude v tom pokračovat i nadále, neboť je potřeba, aby spravedlnost zvítězila a byl založen nezávislý kurdský stát. Není větší propasti, která by dělila tužby Kurdů od tužeb těch, které v posledních desetiletích nazývají „Palestinci“. Kolik pokrytectví se skrývá v jednání mezinárodního společenství, které zcela přehlíželo spravedlivé tužby kurdského národa, opravdového národa s dějinami, jazykem a národním uvědoměním. Současně vynakládalo obrovské úsilí a prostředky, aby uspokojilo vymyšlený národ, jehož falešný narativ stojí na snu zničit židovský stát a zaujmout její místo.

Kurdské národní hnutí neohrožuje žádného ze svých sousedů a nikoho z nich se nechystá vymazat z mapy. S námi má společné základní kulturní hodnoty a odtud vyvěrají oboustranné sympatie mezi oběma národními hnutími, židovským a kurdským. Izrael se těší obrovským sympatiím a přátelství ze strany kurdského vedení, aniž by musela vynaložit jakékoli propagandistické úsilí. Nesmíme však usnout na vavřínech. Když bude nezávislý Kurdistán ještě v plenkách, jiné síly, zčásti k Izraeli nepřátelské, si budou chtít svou „pomocí“ Kurdům upevnit svůj vliv na ně. Írán tak již činí dnes a samozřejmě ne proto, aby Kurdům opravdu pomohl. Kurdistán se stane významným činitelem středo-východního regionu. To je pro nás a pro celý svobodný svět pozitivní začátek rozvoje.  O to více a intenzivněji musíme rozvíjet a posilovat naše dlouholeté  přátelství mezi Izraelem a Kurdy.

2 reakce na Kurdové a Izrael – přátelství, které se musí pěstovat

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv