… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša EKEV (Dt 7,12-11,25) 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

וְהָיָ֣ה ׀ עֵ֣קֶב תִּשְׁמְע֗וּן אֵ֤ת הַמִּשְׁפָּטִים֙ הָאֵ֔לֶּה 7,12 – Za to, že tato práva budete poslouchat a bedlivě je dodržovat….  Čemu je to podobné? Synovi, po kterém otec chce, aby se učil Tóru. Pokud se syn nebude chtít učit, otec ho bude trestat, až nakonec nezbude synovi nic jiného, než že se ji začne učit, aby si ušetřil další tresty. Podobně se chová Mojžíš,  když říká synům Izraele, že nakonec stejně poslechnou – תִּשְׁמְע֗וּן, budou přinuceni k poslušnosti. Proto není lepší, aby poslouchal Hospodina ihned? (Rabi Simcha Bunem z Przysuchy-פשיסח, 1765-1827).

 

וְהָיָ֣ה ׀ עֵ֣קֶב תִּשְׁמְע֗וּן אֵ֤ת הַמִּשְׁפָּטִים֙ הָאֵ֔לֶּה  „Za to, že tato práva budete poslouchat….“(V Tóře jsou חוקים – zákony, které nedovedeme rozumově-racionálně vysvětlit. Jedná se např. o nařízení o červené krávě (Nu 19,1n) nebo o nařízení o košer a nekošer zvířatech (Lv 11n  a  Dt 14,1-21). Druhou skupinou zákonů jsou משפטים – zákony, ustanovení, které můžeme rozumově odůvodnit a vysvětlit). Proč je zde použito pouze termínu „mišpatim“? Synové Izraele, kteří po čtyřicet let putovali Sinajskou pouští, byli tzv.  pokolením vědoucích, které obstálo v mnoha přetěžkých zkouškách. Přikázání Tóry se stala přirozenou součástí jejich života a proto dokonce i „chukim“ byly pro ně jako „mišpatim“, tedy oni rozuměli i těm zákonům a ustanovením, kterým my  dnes nerozumíme a nedokážeme je rozumově vysvětlit. (Podle díla משך חכמה rabiho Meira Simchy ha-Kohena z Dvinsku, 1843-1926).

אֶ֚רֶץ אֲשֶׁ֣ר אֲבָנֶ֣יהָ בַרְזֶ֔ל וּמֵֽהֲרָרֶ֖יהָ תַּחְצֹ֥ב נְחֹֽשֶׁת 8,9 – země, jejíž kamení je železo a z jejíchž hor budeš těžit měď. Rabín Mordechaj Eliasberg (1817-1889) byl posledních deset let svého života rabínem v městě SuwaƗki. Byl jedním z mála tehdejších rabínů, kteří patřili k zakladatelům  hnutí  חובבי ציון (Milující Sion). Jednou četl v ruských novinách, že byla do Palestiny vyslána vědecká expedice, aby zjistila, mzda jsou tam ložiska železné rudy a mědi a zda by tam tudíž bylo možné vybudovat doly na železnou rudu a měď. Závěr, který učinili vědci na místě byl, že v Palestině nejsou žádná ložiska železa, ani mědi. Rabín Eliasberg se rozčílil – jak můžou něco takového tvrdit, když se v Tóře jasně píše „země, jejíž kamení je železo a z jejíchž hor budeš těžit měď!“ Zanedlouho se však uklidnil a řekl si – jistě, vždyť oni nic nemohli objevit! Vždyť stojí psáno: “ z jejíchž hor budeš těžit měď“. Ty budeš těžit měď a ne oni! Když však přijdou Židé a budou hledat ložiska železa a mědi, tak je najdou. Slova rabína Eliasberga se potvrdila. Od doby, kdy vznikl nezávislý Stát Izrael a kdy se Židé stali opět pány ve své zemi, Izrael vzkvétá. Izrael se stal zemí, která exportuje zemědělskou technologii a produkci do mnoha zemí světa. Izrael je producentem špičkových počítačových systémů a programů. Například firma Intel s jejími pobočkami v mnoha zemích světa je pojmem pro nejmodernější počítačové technologie.(Z knihy לקראת שבת rabína Šmuela Avidora Ha-Kohena).

וָֽאֶתְפֹּשׂ֙ בִּשְׁנֵ֣י הַלֻּחֹ֔ת וָֽאַשְׁלִכֵ֔ם מֵעַ֖ל שְׁתֵּ֣י יָדָ֑י וָֽאֲשַׁבְּרֵ֖ם לְעֵֽינֵיכֶֽם 9,17   – Uchopil jsem dvě desky, odhodil jsem je a před vašimi zraky je roztříštil. Pouze kamenné desky se roztříštily před vašimi zraky. Avšak písmena tvořící slova Zákona na nich vytesaného, ta se neroztříštila, ale vzlétla k nebesům. (Podle slov rabi Israela Friedmana z Różynu, 1797-1850).

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv