… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Avi Gabaj: Sjednocený Jeruzalém je důležitější než mír 4.93/5 (98.57%) 14 ohodnocení

Avi Gabaj

Avi Gabaj

Předseda izraelské sociálnědemokratické strany Práce (Avoda) Avi Gabaj (Avi Gabbay, אבי גבאי) uvítal uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, učiněné prezidentem USA Donaldem Trumpem. Uvedl, že, že udržení sjednoceného Jeruzaléma pod izraelskou svrchovaností je důležitější než mírová dohoda s palestinskými Araby.

V rozhovoru ve čtvrtek 7. prosince 2017 hlava levicové koalice Sionistický tábor, jejímž členem je ještě trpasličí strana HaTnua (Hnutí), ocenil Trumpův krok s tím, že více než 90 % Izraelců touží po sjednoceném Jeruzalémě. S ohledem na to, je podle něj „sjednocený Jeruzalém ještě důležitější než mír.“

„Sjednocený Jeruzalém je symbolem Izraele. Moji rodiče přišli do Izraele (z Maroka) a čekali na letišti pět dní, aby mohli jet do Jeruzaléma,“ uvedl Gabaj, který se v hlavním městě Izraele narodil a vyrostl.

Ačkoliv status Jeruzaléma podporují v Izraeli jak hlavní pravicová stran Likud, tak levicová Avoda, přece jen Gabajův tón překvapil některé levicové voliče, protože převažující názorem v sociální demokracii posledních desetiletí vždy byla naléhavá nutnost dosáhnout mírové dohody s palestinskými Araby.

Avi Gabaj se stranu od svého nástupu do jejího čela v červenci 2017  snaží posunout více doprava, aby mohla konkurovat straně Likud, která zastává názory pravého středu a už léta je nejsilnější politickou stranou Izraele. V říjnu Gabaj prohlásil, že v rámci případné dohody s „Palestinci“ (tj. neizraelskými Aravy, žijícími v Judeji, Samaří a Gaze) by nebořil židovské obce v těchto oblastech a neevakuoval jejich obyvatele. O pár dní později označil židovské osídlování Judska a Samařska za „nádhernou a oddanou tvář sionismu.“

Na druhou stranu Avi Gabaj výslovně podpořil obnovení mírového procesu s Palestinskou správou a budoucí vznik arabského státu mezi řekou Jordánem a Středozemním mořem.

„Musíme oznámit konec budování osídlení mimo (hlavní osídlené) bloky, před palestinské vesnice s města (pod izraelskou správou) pod civilní palestinskou kontrolu. Neexistuje jiné realistické řešení, než dva státy pro dva národy,“ prohlásil už ve středu v rozhovoru pro izraelský rozhlas.

Přes veškerou Gabajovu snahu se zdá, že posud strany Práce do středu nové voliče zatím nepřilákává natolik, jak se čekala. Podle listopadového průzkumu televizního Kanálu 10 by Likud v případě voleb získal 24 mandátů, středový Ješ atid (Budoucnost existuje), 22 mandátů a Sionistický tábor jen 18.

Nutno dodat, že i Ješ atid se v posledních měsících co se týče vztahu Izraele k palestinským Arabům posunul doprava.

Další existenci sjednoceného Jeruzaléma pod izraelskou svrchovaností odmítají na izraelské politické scéně jen krajně levicové a arabské strany, jejichž vliv je ovšem minimální kvůli jejich dlouhodobé neloajalitě ke státu, hraničí s vlastizradou.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv