… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ostrá slovní přestřelka mezi Tureckem a Izraelem 4.87/5 (97.33%) 15 ohodnocení

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Ostrá slovní přestřelka na nejvyšší probíhá mezi Tureckem a Izraelem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan neudržel – jak je u něj obvyklé – nervy na uzdě a v reakci na uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele ze strany USA pronesl tirádu na adresu Izraele. Odpověď izraelského premiéra na sebe nedala dlouho čekat a načež Turek tirády stupňuje.

Dějství první


Prohlášení prezidenta USA Trumpa, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele, vyvolalo nesouhlasné reakce v celém muslimském světě. Zatímco ulice bouří, vedoucí představitelé jednotlivých zemí dávají nesouhlas najevo kultivovaně. S nepřekvapivou výjimkou tureckého diktátora.

Turecký prezident v neděli 10. prosince označil Izrael za děti zabíjející „teroristický stát“ a slíbil využít „všech prostředků k boji“ proti americkému uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

„Palestina je nevinnou obětí… Izrael je teroristický stát, ano, teroristický!“, prohlásil Erdoğan v projevu ve městě Sivas. „Nenecháme Jeruzalém na milost státu, který zabíjí děti,“ dodal.

Turecký vůdce přitom na Izraeli plive od Trumpova oznámení každodenně. V sobotu označil Izrael za „okupační stát“, který „terorizuje a bombarduje mladé lidi a děti.“

Izraelské letecké údery v Pásmu Gazy krátce předtím zlikvidovaly 2 teroristy Hamasu a zranili 14 lidí, některé z toho civilisty. Jednalo se o reakci na raketové ostřelování Izraele palestinskoarabskými teroristy ve čtvrtek a pátek.

 

Dějství druhé

Na Turkovy urážky reagoval obratem během státní návštěvy Francie předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Označil Erdoğana za brutálního diktátora, který podporuje palestinské teroristické skupiny v jejich snaze zabíjet nevinné lidi.

„Nejsem ochoten dostávat lekce z morálky od vůdce, který bombarduje kurdské vesničany ve svém domovském Turecku, který vězní novináře, který pomáhá Íránu obcházet mezinárodní sankce a který pomáhá teroristům, včetně těch v Gaze, zabíjet nevinné lidi. To není člověk, který by nás měl školit,“ uvedl Netanjahu.

Také předseda izraelské středové strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid (Yair Lapid) se ostře ohradil proti Turkovým urážkám. „Ti, kdo popírají vraždy dětí při genocidě Arménů, nemají právo nám kázat morálku,“ uvedl Lapid.

Izrael je jednou ze zemí, mezi nimiž jsou USA a Německo, které se dosud z oba ze zhoršení vztahů s Tureckem neodhodlaly oficiálně uznat povraždění několika milionů Arménů Turky před 100 lety za genocidu. Jair Lapid je jedním z těch, kdo veřejné uznání arménské genocidy Izraelem prosazují.

Izrael je také jedinou zemí Blízkého východu a zřejmě i světa, která se otevřeně vyslovila pro vznik samostatného kurdského státu na severu Iráku. Takový stát, jehož vznik v tuto chvíli sami Kurdové po vojenském nátlaku ústřední irácké vlády, odložili, vnímá Turecko jako hrozbu, neboť samo ovládá největší část Kurdistánu a děsí se všeobecného kurdského povstání.

 

Dějství třetí

Narážku na své diktátorské počínání a na vyvraždění Arménů, za které Turecko i po 100 letech odmítá převzít odpovědnost, turecký prezident nedokázal přejít, takže slovní přestřelka včera večer gradovala, byť jej ústy mluvčího.

„Není možné brát vážně prohlášení a obvinění učiněná povahou, která masakrovala tisíce Palestinců, přeměnila pozemky Palestinců ve věznici pod širým nebem, aby potlačila svoji vinu. Odsuzujeme nejsilnějším možným způsobem poznámky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua týkající se Turecké republiky a prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana,“ prohlásil prezidentův mluvčí Ibrahim Kalin.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv