… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Záhada 1800 let staré menory z Tiberias vysvětlena 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

menora vyrytá do vstupu do židovské hrobky; autor: Tal Rogoveski

menora vyrytá do vstupu do židovské hrobky; autor: Tal Rogoveski

Proč si křižáci vyzdobili čedičové schody rytinou menory? Tato záhada, která trvala sedm let od odkrytí dva tisíce let starého archeologického nálezu v Tiberias, je nyní vyřešena. Je dokladem proměnlivého a často neveselého vývoje ve Svaté zemi. O případu informují Times of Israel.

Sedmiramenná menora o velikosti 68 x 78 centimetrů byla odkryta při archeologických vykopávkách, které jsou prováděny od roku 2009 pod vedením Dr. Katii Cytryn-Silverman (též Katya Tzitrin Silverman) z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Město Tiberias se po zničení druhého Chrámu v roce 70 o.l. a vyhnání Židů z Jeruzaléma stalo centrem židovského života. Má se za to, že přibližně od roku 190 o.l. v něm zasedal i sanhedrin. Někdy v době 150 až 350 o.l. byl menorou ozdoben objevený čedičový kámen, který sloužil jako dveře židovské hrobky.

Někdy během muslimského období, která začalo dobytím v roce 635 o.l., byly menorové hrobové dveře využity jako kámen do základu mešity, postavené na původní mešitě, uvedla Dr. Silverman. Protože dveře nebyly nalezeny na svém původním místě, nedokáží vědci přesně určit jejich původ.

Podle Dr. Silverman, ale jejich užití muslimy při stavbě mešity bylo zcela úmyslné. Ke stavbě totiž byly využity i pohanské a křesťanské piliře, které sloužily jako rohové sloupy. Takové úmyslné sekundární využití  se nazývá spolia (latinsky „kořist“) a jejím cílem je demonstrovat vítězství, dát najevo, že se stavba staví z pozůstatků staveb těch, kdo byli před námi. „Je to výraz vítězství a zdědění,“ uvedla.

Dr. Silverman s kamennou menorou; foto: Tal Rogoveski

Dr. Silverman s kamennou menorou; foto: Tal Rogoveski

Zajímavé je, že během vykopávek bylo odhaleno, že přes ulici naproti mešitě, která využila kořisti, se nacházel kostel, který byl podle nápisu v kostelní lodi používán ještě nejméně do 10. století. Současně byly nedaleko nalezeny i pozůstatky pohanského chrámu.

„Je zvláštní pomyslet na to, že v Izraeli máme jedny z nejdůležitějších vykopávek rané muslimské mešitní architektury,“ uvedla Dr. Silverman.

Mešitu, která byla postavena i ze zbytků židovských kamenných hrobových dveří, zničilo v roce 1068 zemětřesení. Následně byly její trosky využity jako stavební materiál křižáky a tak se kámen s menorou stal ozdobou schodiště v místnosti cukrovaru. Výrobu cukru v Zemi Izrael zavedli muslimové a rozšířila se za křižácké vlády, kdy k pěstování plodiny bylo využíváno celé Jordánské a Ginosarské údolí. Střed Tiberias se v té době posunul severněji a na okraji města se vyráběl cukr.

místo nálezu kamenu s menorou v Tiberias; foto: Hebrejská univerzita v Jeruzalémě

místo nálezu kamenu s menorou v Tiberias; foto: Hebrejská univerzita v Jeruzalémě

Dr. Silverman je přesvědčena, že v křižáckém období nebyla menora na zmíněném kameni v sekulární výrobně cukru vnímána jako židovský symbol a kámen byl využit čistě „pragmaticky.“

Archaeologists uncover bittersweet end of 1,800-year-old Tiberias menorah – článek na webu Times of Israel (anglicky)

The New Tiberias Excavation Project – stránky věnované vykopávkám v Tiberias, na webu Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (anglicky)

Tiberias Excavations חפירות טבריה – facebooková stránka věnovaná vykopávkám v Tiberias (anglicky)

Dr. Katia Cytryn-Silverman – osobní stránka archeoložky na webu Institutu archeologie Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (anglicky)

Katia Cytryn-Silverman – osobní stránka archeoložky na webu Academia.edu (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv