… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša TRUMA (Ex 25,1 – 27,19) 4.43/5 (88.57%) 7 ohodnocení

V pátek, 16. února byl první den měsíce adaru, tudíž roš chodš adar. Stojí psáno „מִשֶּׁנִּכְנַס אַדָּר מַרְבִּים בְּשִׂמְחָה – Když nastoupil adar, zvětšujeme radost“ (traktát Ta’anit 29a).

וְיִקְחוּ־לִ֖י תְּרוּמָ֑ה מֵאֵ֤ת כָּל־אִישׁ֙ אֲשֶׁ֣ר יִדְּבֶ֣נּוּ לִבּ֔וֹ תִּקְח֖וּ אֶת־תְּרֽוּמָתִֽי  25,2 Vyberte dar pro mne od každého, kdo jej ze srdce dobrovolně odevzdá.Dává-li člověk prostředky na svaté účely (לשם השמים), věnuje je vlastně sám sobě, neboť nebesa nemají potřebu ve zlatě, ani ve stříbře. Jeho dar- תְּרוּמָ֑ה je mu na nebesích „připsán k dobru“. Pokud se na to díváme z tohoto úhlu, pak vlastně člověk nedává, ale přijímá.  (Podle díla שפת אמת rabína Jehudy Arieho Leiba Altera, 1847-1905, Gere rebe ).

וְעָ֥שׂוּ לִ֖י מִקְדָּ֑שׁ וְשָֽׁכַנְתִּ֖י בְּתוֹכָֽם 25,8 – Ať mi udělají svatyni a já budu bydlit uprostřed nich. Mělo být přeci napsáno „בתוכו – uprostřed něho“? T.j., uprostřed svatyně? Avšak Tóra neuvádí ani jediné slovo zbytečně nebo chybně. „בתוככם – uprostřed nich“, smysl slova v této formě je ukázat, že každý ze synů Izraele si má ve svém srdci vybudovat svatyni Hospodinu, místo pro přebývání Boží imanence – שכינה. Neboť tak „budu bydlit uprostřed nich“. (Moše Alšejch, nar. v Adrianopoli 1508, zemř. ve Cfatu 1600 – kazatel a komentátor). 

וְכֵ֖ן תַּֽעֲשֽׂוּ … 25,9 – …a tak to uděláte. Komentátor Raši vysvětluje: „לדורותם – pro budoucí pokolení (generace). Neboť takový chrám – מקדש je v srdci každého člověka, je možno jej zbudovat v jakékoli době a v jakékoli generaci. (MALBIM – Meir Leibuš ben Jechiel Michael Weiser, 1809-1879, rabín, talmudista, komentátor a kazatel). K tomuto Rašiho vysvětlení „לדורותם – pro budoucí pokolení (generace)“ doplňuje rabín Juda Arie Leib Alter, zvaný podle svého díla שפת אמת toto: Pokud budou mít synové Izraele opravdovou a obrovskou touhu zbudovat svatyni pro zjevení Boží imanence – שכינה, budou toho schopni dosáhnout. Pokud však toho nedosáhnou, znamená to, že ještě nedospěli k tak opravdové a vysoké úrovni své touhy po zbudování svatyně. Proto naši učenci říkali: „Každé pokolení, v jehož době nebyl Chrám zbudován, jako by v jeho době byl zbořen“ (Jer. Talmud, traktát Joma). Neboť kdyby existovala opravdová vůle k vybudování Chrámu, byl by „v jeho době zbudován“.

וְעָשׂ֥וּ אֲר֖וֹן עֲצֵ֣י שִׁטִּ֑ים…. וְצִפִּיתָ֤ אֹתוֹ֙ זָהָ֣ב טָה֔וֹר מִבַּ֥יִת וּמִח֖וּץ 25,10-11  – Udělají z akáciového dřeva schránu…. Obložíš ji čistým zlatem,uvnitř i zvnějšku… Tato schrána, v níž byly desky Zákona, které Mojžíš přinesl lidu s hory Sinaj. Tam se nalézaly nejen v době putování po poušti, ale byly uschovány v schráně prvního jeruzalémského Chrámu, který nechal v 10. stol. př.o.l. postavit král Šalomoun. Právě schrána obložená čistým zlatem – ארון se nalézala v nejsvětější svatyni, v קודש קדשים, v nejsvětějším místě Chrámu, kam směl vstoupit velekněz jen jednou za rok, v Den smíření. Podobně jako pro každého Žida je Erec Jisrael středem jeho světa a tužeb, středem Erec Jisrael je Jeruzalém, středem Jeruzaléma je Chrámová hora – הר הבית, středem Chrámové hory je Chrám – בית המקדש a středem Chrámu je nejsvětější svatyně a uprostřed ní je pozlacená schrána s Desaterem Božích přikázání. Tak i nejintimnějším místem v lidském těle je srdce člověka, které naši učitelé přirovnávají ke schráně – ארון , která byla obložená čistým zlatem. Podobně tomu i každé naše srdce by mělo být „obloženo zlatem“, aby bylo důstojným místem pro Všemohoucího a pro vznešené myšlenky.

וְנָֽתַתָּ֧ עַֽל־הַשֻּׁלְחָ֛ן לֶ֥חֶם פָּנִ֖ים לְפָנַ֥י תָּמִֽיד 25,30 – Pravidelně budeš klást přede mne na stůl předkladný chléb. Od okamžiku, kdy byl z ničeho stvořen svět, nemůže se požehnání vztahovat na „nic“. Proto jedině na „něco“ se může vztahovat Boží požehnání. Stůl je určen k tomu, aby kladně působil na obživu synů Izraele. Proto bylo samozřejmé vždy na něj pokládat chléb, aby na něm bylo něco, na co se požehnání vztahuje. (Podle rabína Moše ben Nachmana – רמב“ן – Nachmanida, 1194-1270).

 


 

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2018
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
Archiv