… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša KI TISA (Ex 30,11-34,35) 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

 30,12

כִּ֣י תִשָּׂ֞א אֶת־רֹ֥אשׁ בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵל֮ Když budeš pořizovat soupis synů Izraele…

Má se tomu rozumět tak: když se rozhodneš zjistit jejich počet, abys věděl kolik jich je, nepočítej je podle hlavy (1, 2, 3….), ale ať každý dá (kousek stříbra o váze) půl šekelu a potom spočítej ony kousky stříbra, abys znal jejich počet.

וְלֹֽא־יִהְיֶ֥ה בָהֶ֛ם נֶ֖גֶףaby je nestihla pohroma. Protože nad sečtenými mívá moc עין הרע – uřknutí

a může se uprostřed nich vyskytnout mor jako v Davidově době (2. Samuelova 24,10.13).

(Podle Rašiho komentáře)

30,15

הֶֽעָשִׁ֣יר לֹֽא־יַרְבֶּ֗ה וְהַדַּל֙ לֹ֣א יַמְעִ֔יט מִֽמַּחֲצִ֖ית הַשָּׁ֑קֶל Bohatý nebude dávat více a nemajetný nedá méně než půl šekelu…

Bohatý ať nepřehání v micvách, ať si nemyslí, že již (díky svému bohatství) dosáhl všeho. Měl by mít stále na paměti pouze onen מחצית השקל – půlšekel, tedy, že zatím došel pouze do poloviny (svých možností). Kdežto chudý, ten ať nečiní méně micvot (než by mohl), ať nemá zbytečné obavy a neupadá do deprese z toho, že není s to řádně vyplnit mnoho micvot, protože je nemajetný a bez prostředků. Protože když bude stále připraven činit pokání – בתשובה לחזור, jakoby byl stále připraven dávat dar Hospodinu, aniž by myslel na to, že je nemajetný. Jeho darem Všemohoucímu bude jeho náboženský a morální růst.

(Podle díla נועם אלימלך rabína Elimelecha z Lyženska-Ležajska, 1717-1787)

31,2-3

רְאֵ֖ה קָרָ֣אתִֽי בְשֵׁ֑ם בְּצַלְאֵ֛ל בֶּן־אוּרִ֥י…. וָֽאֲמַלֵּ֥א אֹת֖וֹ ר֣וּחַ אֱלֹהִ֑ים בְּחָכְמָ֛ה וּבִתְבוּנָ֥ה וּבְדַ֖עַת וּבְכָל־מְלָאכָֽה. – Hleď, povolal jsem jménem Becalela, syna Urího….. Naplnil jsem ho Božím duchem, moudrostí, důvtipem a znalostí každého díla.

Becalel byl největším umělcem v naší historii, který tvořil, jak jeho jméno napovídá, „ve stínu Božím – pod Boží inspirací – בצל אל„. (Podle něho – בצלאל – se jmenuje Akademie výtvarných umění v Jeruzalémě, kterou založil r. 1906 Boris Schatz).

Becalel vytvořil všechno náčiní ve stanu setkávání, který byl předobrazem budoucího jeruzalémského Chrámu.

Podobně jako stan setkávání, tak i Chrám se svým náčiním tvořily jakýsi hmotný rámec – půdu pro spojení člověka s Boží imanencí. Podobně je tomu i dnes v synagógách, které naši učenci nazývají מקדש מעט – malým chrámem. Jistě důstojné místo, kde intenzivněji můžeme pocítit přítomnost Boží imanence – שכינה, je velmi důležité. Nezbytné je však opravdové duchovní vedení obce. Proto je důležité, aby rabín, který formuje, dotváří duše věřících byl od Hospodina nadán takovými vlastnostmi, jako Becalel, který vytvářel náčiní stanu setkávání.

31,16

לַֽעֲשׂ֧וֹת אֶת־הַשַּׁבָּ֛ת לְדֹֽרֹתָ֖ם…a dodržují šabat po všechna svá pokolení

Je řečeno לְדֹֽרֹתָ֖ם“, ale můžeme to číst „לדירתם – v jejich příbytcích“. Od slova „דירה – byt, příbytek“. Když nastoupí šabat – den odpočinku, příbytek každého Žida má vypadat šabatově. Uklizeno, svátečně prostřený stůl, hořící šabatové svíce. Když to vidí Boží imanence (šchina), tak řekne: „Já budu zde s vámi bydlet.“ Jestliže však příbytek nevyzařuje šabatovou atmosféru, šchina řekne: „To není židovský příbytek.“

(Podle díla ראובני ילקוט Abrahama Rubena ha-Kohena Sofera, pražského učence a kabalisty, zrmřel 1673)

31,17

בֵּינִ֗י וּבֵין֙ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל א֥וֹת הִ֖וא לְעֹלָ֑םto je provždy znamení mezi mnou a syny Izraele

Šabat je znamením každého Žida. Podobně jako vývěsní štít pověšený před vchodem do domu ukazuje na člověka, který v něm bydlí, tak také šabat svědčí o Židovi, který tam bydlí… Pokud vidíme zavřený obchod o šabatu, pak je nad ním vývěsní štít Žida. Pokud však je obchod otevřeny, vývěsní štít na něm pověšený, svědčí o opaku.

(Podle slov rabína Izraele Meira Kagana, 1839-1933, zvaného podle svého díla חיים חפץ)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2018
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv