… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vřelé setkání prezidentů Reuvena Rivlina a Miloše Zemana (+ foto) 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman, Jeruzalém, 26. 11. 2018

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman, Jeruzalém, 26. 11. 2018

Izraelský prezident Reuven Rivlin a jeho manželka Nechama Rivlin dnes hostili českého prezidenta Miloše Zemana a jeho manželku Ivanu Zamanovou, kteří jsou na oficiální státní návštěvě Izraele. Setkání probíhá ve vřelé atmosféře a zakončuje jej společná slavnostní večeře.

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman, Jeruzalém, 26. 11. 2018

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman, Jeruzalém, 26. 11. 2018

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman, Jeruzalém, 26. 11. 2018

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman, Jeruzalém, 26. 11. 2018

„Jste blízkým přítelem židovského národa a státu Izrael. Jste jedním z nejbližších přátel Jeruzaléma a vaše podpora Jeruzaléma je pro nás zvláštní dárek,“ uvítal izraelský prezident svého českého protějška, přičemž zdůraznil Zemanovo úsilí o přestěhování velvyslanectví České republiky z Tel Avivu do hlavního města Izraele, do Jeruzaléma.

Prezident České republiky poděkoval prezidentovi Izraele za jeho vřelé přivítání a řekl: „Jsem velmi potěšen, že jsem zde dnes a těším se na důkladnou diskuzi s vámi a předsedou vlády.“ Český prezident řekl, že byl inspirován tím, co slyšel o prezidentově politickém pojetí, a uvedl, že nevěří v řešení dvou států. „Nevidím, jak byl mohl v Gaze existovat nezávislý stát, protože Hamás podporuje terorismus.“

Zeman také řekl, že ho inspirovala Rivlinova myšlenka o Izraeli jako jednom státě se dvěma národy. Myšlenku označil za provokativní, ovšem s tím, že „všechny velké a hluboké myšlenky jsou provokativní.“ Je proto zvědav na Rivlinovy argumenty. „Protože mnoho desetiletí je tady diskuze o dvou nezávislých státech.

Pozdrav prezidenta republiky Miloše Zemana

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

v mé delegaci je předseda Parlamentu, čtyři ministři a na sedmdesát špičkových podnikatelů, zástupci vysokých škol atd. Chybí v ní snad pouze generální tajemník OSN, a to proto, že to není Čech. Každopádně věřte, že složení mé delegace odráží konkrétní, nikoliv pouze formální, přátelství, které panuje mezi našimi zeměmi.

Těším se na hlubokou diskuzi s Vámi, s premiérem a připravil jsem si také projev v Knesetu, který začnu jedním jediným slovem – šalom.

Nechal jsem se inspirovat Vaší ideou jednoho státu se dvěma národy, pane prezidente, a vím, že tato idea je provokativní. Každá velká a hluboká myšlenka je provokativní. Jsem zvědavý na Vaše argumenty na podporu této idey, neboť po mnoho, mnoho dekád se diskutuje o dvou nezávislých státech. Upřímně však musím přiznat, že Pásmo Gazy nevnímám jako nezávislý stát, neboť Hamás pro mě není představitelem státu, nýbrž teroristickou organizací. I teď provokuji, pane prezidente, a dokážu si představit mnoho lidí, především novináře, kteří proti tomu budou protestovat. Ale já jsem v permanentním sporu s českými novináři a upřímně doufám, že situace zde v Izraeli bude lepší.

Rád bych Vás, pane prezidente, pozval k návštěvě České republiky. Izrael, jak jistě víte, je mojí druhou vlastí, proto jsem zde také již na své třetí návštěvě. Byl bych rád, kdyby se Česko stalo druhou vlastí také pro Vás.

Pane prezidente, přeji Vám vše nejlepší a hodně štěstí.

Miloš Zeman, prezident republiky, Jeruzalém 26. listopadu 2018

Podle izraelského prezidenta je česko-izraelské přátelství velmi silné, a vynikající je spolupráce například v oblasti technologií a investic. Reuven Rivlin upozornil, že přátelství je v současné době potřeba více než kdy dříve.

הנשיא ורעייתו ערכו קבלת פנים לנשיא צ’כיה ורעייתו

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה ריבלין ערכו קבלת פנים ממלכתית לנשיא צ’כיה מילוש זמאן ורעייתו איוונה זמאנובה, במסגרת ביקורם הממלכתי בישראל.

„אתה חבר קרוב לעם היהודי ולמדינת ישראל,“ אמר הנשיא והוסיף עוד: „אתה אחד מחבריה הקרובים של ירושלים. תמיכתך בירושלים היא מתנה מיוחדת עבורנו. אנחנו שמחים על תמיכתך בהעברת השגרירות הצ’כית לירושלים“.

נשיא צ’כיה הודה לנשיא המדינה על קבלת הפנים החמה ואמר: „אני שמח מאוד להיות כאן היום ומצפה לדיון מעמיק איתך ועם ראש הממשלה“. הנשיא הצ’כי אמר כי הוא התמלא השראה ממה ששמע על תפיסתו המדינית של נשיא המדינה והבהיר כי הוא אינו מאמין בפתרון שתי המדינות. „אני לא רואה כיצד תוכל להתקיים בעזה מדינה עצמאית מפני שחמאס מקדם מדינה של טרור.“

בפגישתם הבהיר נשיא המדינה כי: „ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. היא לא יכולה להיות מדינה יהודית מבלי להיות דמוקרטית ולא דמוקרטית מבלי שתהיה יהודית. ברור לנו כי עלינו למצוא את הדרך לחיות יחד, כי לא נגזר עלינו לחיות יחד, נועדנו לכך ונוכל לקיים עתיד מצוין יחדיו.“

הנשיא הוסיף והדגיש: „העם היהודי חזר לארצו והערבים שגרו בין הירדן לים התיכון כאן איתנו, ואנחנו צריכים למצוא דרך לחיות יחד. אם נבנה אמון נוכל להגיע להסכמה. אנחנו יכולים להיות גשר לעולם הערבי במזרח התיכון. אבל לפני הכל חייבים שכנינו לזכור שישראל היא עובדה קיימת תמיד.“

נשיא המדינה הודה לנשיא זמאן על הידידות העמוקה וארוכת השנים ואמר: „זוהי זכות גדולה לקבל אותך פה ואת התמיכה שלך בקהילה האירופאית. תודה רבה לך ידידי.“

Po vyjádření pro média se oba prezidenti odebrali na setkání národních delegací. Ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák řekl, že tématem jednání byla například vědecká a obchodní spolupráce, mluvilo se také o složité bezpečnostní situaci v regionu. Během jednání padl příslib, že by se v prvním čtvrtletí příštího roku mohly opět sejít na společném jednání česká a izraelská vláda. O schůzku česká strana dlouhodobě usiluje, v minulosti již k podobným schůzkám došlo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2018
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv