… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti + video 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Pochod porobených Jezídek do neznáma

Málokterý titulek v novinách použil celý název tohoto památného dne, který je spojen s osvobozením vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau 27.1.1945. První část názvu lze celkem přesně vymezit, horší je ovšem druhá část, totiž předcházení zločinům proti lidskosti.  Je velmi těžké vymezit, co je to zločin proti lidskosti, co je to vůbec lidskost. Nacističtí vrazi byli také lidé a měli důvody pro své jednání naprosto jasně dané a mnozí byli přesvědčeni, že jednají v zájmu lidskosti za lepší Německo, probuzení přišlo pozdě, pro ně samé a pochopitelně i pro jejich oběti. Vyhlazení Arménů, byl také zločin proti lidskosti, ale jen velmi opatrně se k této klasifikaci vlády zemí hlásí, jestli  vůbec. Genocida v Kambodži byla zločinem proti lidskosti, ale koho to zajímá, Kambodža je daleko, stejně tak jako africké země, kde se statisíce lidí staly obětí genocidy. Na nedávnou genocidu Jezídů upozornila teprve post factum jedna z jejích obětí  Nadia Murad, nositelka Nobelovy ceny. Ale muselo ke všemu o čem Muradová hovoří dojít, kdyby se předcházení zločinů bralo vážně? Byly rakety a zápalné balony směřované z Gazy příslušníky Hamásu na izraelské civilní obyvatelstvo zločinem proti lidskosti? Nikoho to nenapadlo takto klasifikovat. Byly útočné tunely vedoucí z Libanonu do Izraele do blízkosti vesnic a kibuců na hranici s Libanonem plánovaným zločinem proti lidskosti? Co by se stalo s obyvateli těchto míst, kdyby tunely nebyly objeveny a zničeny.

A co teprve letošní kampaň #weremember, co si máme pamatovat? Utrpení židů, cikánů (tehdy to ještě nebyli romové), duševně nemocných, homosexuálů, socialistů, komunistů a dalších? Anebo snad utrpení spoluobčanů, kteří se museli dívat, jak jejich sousedy odvádějí a oni si myslí, že nemohou anebo nemusí nic dělat? Anebo těch, kterým se při rozdělování židovského majetku nedostal díl, o němž si mysleli, že jim náleží? Nebo ty, kteří přece jen něco udělali a krutý osud vydělených skupin obyvatelstva zmírnili a mohli by tak být vzory pro současnost? Je to velmi těžký úkol  rozhodnout se pro tu správnou paměť. Ale pamatovat a upozorňovat se musí, protože stále jsou mezi námi popírači holokaustu, a také lidé ochotní označit kohokoli, kdo se právě hodí za vyděleného, a tudíž za snadný cíl genocidy. Pro ty, kdo by snad pochybovali, že se všechny ty hrůzy udály, přinášíme tento filmový materiál natočený ruským kameramanem. Je dobré jej shlédnout do konce, informace na konci je typická pro sovětské pojetí historie.

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv