… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská sonda Berešit dnes přistane na Měsíci (+ video) 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

izraelská robotická sonda Berešit

izraelská robotická sonda Berešit

Izraelská robotická sonda Berešit (Beresheet, בראשית) by dnes, sedm týdnů poté, kdy ji 22. února 2019 raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla z mysu Canaveral na Floridě do vesmíru, měla dosáhnout Měsíce.

Izrael se tak stal sedmým státem světa, jemuž se podařilo vynést na orbitu Měsíce své kosmické zařízení, a stane se teprve čtvrtým státem – po Sovětském svazu, USA a Číně – jehož zařízení na oběžnici Země měkce přistane.

robotická sonda Berešit, časový plán letu

robotická sonda Berešit, časový plán letu

Berešit je ambiciózním společným projektem soukromé společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries (Izraelských leteckých a vesmírných závodů). Jedná se o vůbec první bezpilotní vesmírnou loď postavenou nestátními organizacemi. Název – v českém překladu „Na počátku“ – odkazuje na první slovo Bible a současně je hebrejským názvem první biblické knihy.

Sonda pořizuje fotografie a po přistání bude měřit magnetické pole Měsíce, a to v rámci výzkumu prováděného společně s Weizmannovým vědeckým institutem v Rechovotu. Výzkum bude podle předpokladů trvat jen dva dny. Poté dojde k nevratnému poškození přístrojů v důsledku velkých výkyvů teplot na povrchu Měsíce.

Berešit s sebou na povrch přiveze rozsáhlý digitalizovaný archiv lidstva, tzv. Měsíční knihovnu. Jedná se o v pořadí třetí archiv připravený americkou organizací Arch Mission Foundation v rámci projektu Billion Year Archive, který se snaží pro budoucí poznání uchovávat záznamy soudobého poznání na vybraných místech Země a vesmíru. V tomto případě se archiv o velikosti DVD skládá z 25 plátů poniklovaného filmu. Obsahuje 30 milionů stránek záznamů o historii lidstva. Podle webu CNET obsahují první čtyři vrstvy více než 60 000 analogových snímků dokumentů, fotografií, knih a ilustrací, které mohou být rozpoznatelné za pomoci mikroskopu. Dalších 21 vrstev zaznamenává 200 GB informací, obrázků, audiozáznamů, videozáznamů a softwaru, včetně kompletní anglické Wikipedie a datové sady PanLex, která je lingvistickým klíčem k 5000 jazykům.

Sonda také na Měsíci symbolicky umístí izraelskou vlajku a časovou kapsli, obsahující stovky digitálních souborů a dalšího materiálu vybraného společností SpaceIL a veřejností.

K přistání vesmírné sondy Berešit má dojít dnes, ve čtvrtek 11. dubna 2019 mezi 22 a 23 hodinami izraelského času (19 a 20 hodinami světového času, UTC) v Moři klidu (Mare Serenitatis).

Sonda Berešit bude nejmenší vesmírnou lodí, která na Měsíci měkce přistane. Je dlouhá přibližně 1,5 metru, okolo 2 metrů široká a váží 600 kg. Tři čtvrtiny jejího nákladů tvořilo palivo.

Rozpočet mise činí okolo 350 milionů šekelů, tj. okolo 2,25 miliardy českých korun, což je méně, než stály měsíční mise zbývajících tří zemí. Na financování se podíleli například izraelský miliardář Moris Kahn a rodina amerického židovského filantropa Sheldona Adelsona.

Živé vysílání z řídící místnosti SpaceIL by mělo být dostupné na www.contactgbs.com/space/, resp. www.visit.spaceil.com a www.space.gov.il/beresheet.

Space IL bude přistání streamovat od 20:45 na své stránce na Facebooku (www.facebook.com/SpaceIL/) a YouTube (youtu.be/HMdUcchBYRA).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2019
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv