… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vznikla nová vláda palestinskoarabské autonomie 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

Mohamad Štaje (Mohammad Shtayyeh)

Mohamad Štaje (Mohammad Shtayyeh)

Palestinská autonomie v Zemi Izrael má novou vládu. Slib složila v Ramalláhu do rukou vůdce Palestinské správy Mahmúda Abbáse nejprve v sobotu 13. dubna 2019, aby jej následující den zopakovala poté, kdy se ukázalo, že ve vytištěném textu slibu byla chyba.

Novým palestinskoarabským premiérem se stal Mohamad Štaje (Mohammad Shtayyeh, محمد اشتية), jednašedesátiletý člen Ústředního výboru hnutí Fatáh a dlouhodobý Abbásův spojenec. Má kritický názor na Hamas (Hnutí islámského odporu), které roku 2007 po krvavých bojích ovládlo Pásmo Gazy a moci nad ním se od té doby odmítá vzdát.

Politicky je považován za umírněného. Podporuje vznik palestinského státu cestou mírového diplomatického jednání s Izraelem. Byl členem palestinského vyjednávacího týmu při jednáních s Izraelem v roce 1991 a poté opět v letech 2013 – 2014. Byl ministrem v předchozích palestinskoarabských autonomních vládách a hrál významnou roli při ekonomických rozvojových iniciativách, včetně Palestinské ekonomické rady pro rozvoj a rekonstrukci (Palestinian Economic Council for Development and Reconstruction).

Mohamad Štaje ve funkci nahrazuje Ramího Hamdalu (Rami Hamdalláh), který stál v čele autonomní vlády od roku 2013 a – stejně jako jeho předchůdce Salám Fajád (Salam Fayyad) – se deklaroval jako politicky nezávislý.

slib vlády Palestinské správy, Ramalláh, 13. 4. 2019

slib vlády Palestinské správy, Ramalláh, 13. 4. 2019

Nová vláda má včetně premiéra 22 členů. Vedle pěti osvědčených ministrů, jakými jsou například ministr zahraničí Rijád al-Malkí (Riyad al-Malki) a ministr financí Šukrí Bišara (Shukri Bishara), se v ní objevují nové tváře jako například ministr kultury, spisovatel Atíf Abú Sejf (Atef Abu Seif) z Gazy, nedávno zbitý příslušníky Hamasu při potlačování protestů v Gaze. V nové vládě jsou také tři ženy – ministryně zdravotnictví Mai Salim al-Kila, ministryně pro záležitosti žen Amal Hamad a ministryně turismu a památek Rúla Majaja (Roula Mayaya). Členy vlády jsou také ministři pocházející z Gazy. Většina nově jmenovaných ministrů jsou akademici, ekonomové, právníci, inženýři, představitelé profesních svazů a univerzitní učitelé.

slib vlády Palestinské správy, Ramalláh, 13. 4. 2019

slib vlády Palestinské správy, Ramalláh, 13. 4. 2019

Seznam členů vlády (s uvedením, zda byli v předchozí vládě)

 • Mohamad Štaje (Mohammad Shtayeh), předseda vlády (nový), zastává i funkci ministra vnitra a ministra pro waqf a náboženské záležitosti
 • Nábil Abú Rudejna (Nabil Abu Rudeineh), místopředseda vlády, ministr informací
 • Ziad Abu Amr, místopředseda vlády
 • Šukrí Bišara (Shukri Bishara), ministr financí
 • Rijád Malkí (Riyad Malki), ministr zahraničí
 • Rula Májja (Rola Maayya), ministryně turismu a památek
 • Maj Kaila (Mai Kaileh), ministryně zdravotnictví (nová)
 • Chálid Usáilí (Khaled Ossaili), ministr hospodářství (nový)
 • Atif Abú Sejf (Atef Abu Seif), ministr kultury (nový)
 • Muhamad Šalalde (Mohammad Shalaldeh), ministr spravedlnosti (nový)
 • Madží Sale (Majdi Saleh), ministr místní vlády (nový)
 • Riad Atari, ministr zemědělství (nový)
 • Išak Sadr (Ishaq Sadr), ministr telekomunikací (nový)
 • Masrí Abú Džíš (Nasri Abu Jish), ministr práce (nový)
 • Marván Avartani (Marwan Awartani), ministr školství (nový)
 • Mahmúd Abú Múejs (Mahmoud Abu Moueis), ministr vysokého školství (nový)
 • Amal Hamad, ministryně pro záležitosti žen (nová)
 • Asem Sálim (Assem Salem), ministr dopravy (nový)
 • Muhamad Zijara (Mohammad Ziyara), ministr výstavby a bydlení (nový)
 • Ahmad Madžalání (Ahmad Majdalani), ministr sociálních věcí (nový)
 • Fadi Hidmi, ministr pro záležitosti Jeruzaléma (nový)
 • Usama Sadawi, státní ministr (nový)

Zatímco dosavadní vláda byla technokratická a měla vedle Abbásova Fatáhu podporu i konkurenčního Hamasu a dalších palestinskoarabských politických skupin, členy nové vlády jsou jen členové Fatáhu a tří menších skupin – Palestinské lidové strany (dřívější Palestinské komunistické strany), Palestinského demokratického svazu (FIDA) a Palestinské fronty lidového boje.

Ve vládě chybějí zástupci Hamasu. Ostatní skupiny, mezi nimi i Lidová fronta pro osvobození Palestiny a Demokratická fronta pro osvobození Palestiny, účast ve vládě odmítly.

Nová vláda tak opět zvýraznila rozkol palestinskoarabské společnosti, kdy Pásmo Gazy ovládá Hamas, zatímco vláda v Ramalláhu je pod kontrolou Fatáhu a fakticky ovládá jen arabská autonomní území v Judeji a Samaří.

Od vzniku Palestinské správy v roce 1994 se jedná o její 18. vládu.

Veškeré palestinskoarabské autonomní orgány v současnosti postrádají legitimitu vzešlou z voleb.

Volby do autonomního arabského parlamentu, Palestinské zákonodárné rady, se konaly naposledy 25. ledna 2006 a poslanci byli zvoleni na 5 let. Volby se od té doby již nikdy nekonaly.

V čele autonomie stojí již více než 14 let předseda Palestinské správy, též titulovaný jako „prezident Státu Palestina“, dnes 83letý Mahmúd Abbás, který byl zvolen 15. ledna 2005. Podle palestinskoarabského Základního zákona přitom byl zvolen jen na 4 roky a znovuzvolen mohl být pouze jednou.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2019
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv