bývalý egyptský prezident Husní Mubárak, 2019
V Káhiře dnes ve věku 91 let zemřel Muhammad Husní Mubárak (محمد حسني السيد مبارك ), dlouholetý vládce Egypta, vlastenec a mírotvorce.
Husní Mubárak se 4. května 1928. Vystudoval Egyptskou vojenskou akademii a Akademii vzdušných sil. Působil jako stíhací pilot, letecký instruktor, následně velitel divize a velitel základny. Od roku 1969 byl velitelem štábu egyptského letectva, v jehož čele stál i při Válce o Jom Kipur.
V roce 1975 se Mubárak se stal zástupcem prezidenta Anvara Sadata, který uzavřel v roce 1979 mír s Izraelem. Za ukončení nepřátelství s židovským státem zaplatil Sadat v roce 1981 životem, když byl zavražděn příslušníkem Muslimského bratrstva.
Mubárak se poté stal na na takřka 30 let prezidentem Egypta. Tvrdou rukou potlačoval jakékoliv známky odporu, zejména potíral islamisty a jejich nejsilnější organizaci, Muslimské bratrstvo.
Svržen byl povstáním v únoru 2011, kdy se v odporu proti jeho letité vládě sjednotila slabá liberální opozice, podnikatelé a zakázaná islámská opozice.
Armáda, která nejprve z nechuti ke krveprolití svržení prezidenta podpořila, po dvou letech vlády Muslimského bratrstva a islamizace země provedla převrat a sama se chopila opět moci. Následovaly tvrdé represe vůči islamistům, včetně zatýkání poslanců a odsouzení islamistického prezidenta Muhamada Mursího k trestu smrti.
Současný prezident Abdal Fatáh al-Sísí pak nejprve umožnil Mubárakovi opuštění vězení, kde byl islamistickou garniturou držen, a následně bylo v roce 2017 stíhání ex-prezidenta – nejen za potlačování opozice, ale též za korupci – zastaveno.
Egyptský prezident Husní Mubárak vítá ministryni zahraničí USA Hillary Clinton, předsedu Palestinské správy Mahmúda Abbáse a předsedu vlády Izraele Benjamina Netanjahua v Šarm al-Šejchu, 14. 9. 2010. [State Department photo/ Public Domain]
V dějinách Egypta mu patří čestné místo.