… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Adlí Mansúr

Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident Egypta Abdal-Fatáh al-Sísí

Novým prezidentem Egypta byl ve všelidové volbě ve dnech 26. až 28. května 2014 zvolen bývalý velitel egyptské armády maršál Abdel-Fatáh al-Sísí (Abdel-Fattah El-Sisi). I po formální stránce tak byla dokončen obrat politického kursu země, zahájený vojenským převratem z 3. července 2013, v jehož čele al-Sísí stál a který svrhl islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi) a vládu politického křídla Muslimského bratrstva.

Pokračovat ve čtení “Egypt dokončil obrat od islamismu: prezidentem zvolen maršál Abdel-Fatáh al-Sísí” »

Ibrahím Mahláb

Ibrahím Mahláb

V sobotu 1. března 2014 složila v prezidentském paláci v Heliopoli přísahu nová egyptská vláda pod vedením premiéra Ibrahíma Mahlába (Ibrahim Mehleb, إبراهيم محلب). Toho sestavením vlády pověřil prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) den poté, co 24. února podala demisi vláda Házima al-Biblávího (Hazem El-Beblawi).

Z Biblávího vlády zůstává v novém kabinetu 20 ministrů, dalších 11 je nových. I tak má nová vláda o 6 ministerstev méně poté, co byla sloučena ministerstva obchodu a investic, plánování a spolupráce, mládeže a sportu, vyššího vzdělání a vědeckého výzkumu, pro místní a administrativní rozvoj a pro transformaci soudnictví a parlamentní záležitosti.

Pokračovat ve čtení “Egypt má novou vládu” »

Házim Bibláví

Házim Bibláví, předseda prozatímní vlády Egypta

Abdel Fatáh al-Sísí

Abdel Fatáh al-Sísí

Egyptská prozatímní vláda dnes nečekaně podala demisi. Krok, který byl odsouhlasen po čtvrthodině jednání vlády, oznámil v přímém přenosu státní televize premiér Házim al-Bibláví (Hazem El-Beblawi). Egyptská média očekávají, že prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) demisi přijme a pověří sestavením nové vlády dosavadního ministra bydlení Ibrahíma Mahleba.

Pokračovat ve čtení “Egyptská vláda podala demisi, maršál Sísí bude moci kandidovat na prezidenta” »

hlasovací lístek z referenda o egyptské ústavě ve dnech 14. a 15. ledna 2014 se zaškrtnutým "ano"

hlasovací lístek z referenda o egyptské ústavě ve dnech 14. a 15. ledna 2014 se zaškrtnutým „ano“

Egyptská Nejvyšší volební komise předevčírem oficiálně oznámila, že návrh nové ústavy země byl v celonárodním referendu schválen drtivou většinou hlasů.

Předseda komise Nábil Salíb uvedl, že své hlasy v referendu ve dnech 14. a 15. ledna 2014 odevzdalo 38,6 % (20.613.677) z celkového počtu 53.423.485 registrovaných voličů, přičemž pro novou ústavu se vyslovilo 98,1 % (19.985.389) z nich, proti 1,9 % (381.341) a neplatných bylo 246.947 hlasů.

Pokračovat ve čtení “Egypt oficiálně oznámil schválení nové ústavy, přinášíme podrobné výsledky” »

hlasovací lístek z referenda o egyptské ústavě ve dnech 14. a 15. ledna 2014 se zaškrtnutým "ano"

hlasovací lístek z referenda o egyptské ústavě ve dnech 14. a 15. ledna 2014 se zaškrtnutým „ano“

V Egyptě proběhlo v úterý 14. a ve středu 15.  ledna 2014 celonárodní referendu o nové ústavě země, která byla sepsána poté, co 3. července 2013 armáda sesadila islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi) z Muslimského bratrstva a moci se chopila prozatímní vláda.

Pokračovat ve čtení “Egypťané v referendu schválili novou ústavu” »

EgyptProzatímní prezident Egypta Adlí Mansúr (Adly Mansour) vyhlásil předevčírem dekret, jímž se zakazují veřejná shromáždění více než 10 osob bez předchozího úředního povolení. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty a vězení. Dekret současně zmocňuje bezpečnostní síly k rozhánění nepovolených shromáždění.

Cílem zákona je zlomit demonstrace stoupenců Muslimského bratrstva, trvající takřka bez přerušení od sesazení islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi) vojenským převratem z 3. července 2013.

Pokračovat ve čtení “Egypt zakázal shromažďování více než 10 osob bez úředního povolení” »

egyptské vojenské kontrolní stanoviště

egyptské vojenské kontrolní stanoviště

V Egyptě skončil včera v 16 hodin místního času výjimečný stav trvající tři měsíce. Původně mělo k ukončení dojít podle oznámení vlády až zítra, nicméně správní soud nařídil ukončení dřívější. Důvodem bylo rozdílné počítání lhůt.

Soud současně zamítl žalobu právníka Ahmeda El-Seifa El-Islámu, který se domáhal určení, že už prodloužení výjimečného stavu v září bylo nezákonné.

Pokračovat ve čtení “Egypt zrušil výjimečný stav” »

nepokoje v Egyptě 6.10.2013V Káhiře se včera střetli stoupenci a odpůrci islamistického prezidenta Mumamada Mursího (Mohamed Morsi), sesazeného vojenským převratem 3. července. Zahynulo nejméně 51 lidí a dalších více než 250 bylo zraněno. Stovky lidí byly zatčeny.

Násilnosti propukly na káhirském náměstí Svobody (Tahrír), kde se konalo shromáždění při příležitosti 40. výročí Jomkipurské války s Izraelem, v Egyptě označované jako Válka z 6. října.

Jomkipurská válka v roce 1973 začala překvapivým útokem Egypta a Sýrie na Izrael o nejsvatějším židovském svátku. Překvapené izraelské síly byly zatlačeny do defenzivy, nicméně dokázaly útok nakonec odrazit a získat zpět veškerá území, držená před zahájením konfliktu. Přestože válka skončila bez vítěze, Egypt ji slaví jako vítěznou.

Pokračovat ve čtení “Při střetech policie s islamisty zahynulo včera v Káhiře 51 lidí” »

Adlí Mansúr

Adlí Mansúr, bývalý předseda Nejvyššího ústavního soudu a prozatímní prezident Egypta

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr (Adly Mansour, عدلي منصور) rozhodl 12. září 2013 o prodloužení výjimečného stavu v zemi o další 2 měsíce. Oznámil to včera na tiskové konferenci prezidentský mluvčí Iháb Badáví (Ihab Badawy) s tím, že „zástupci řady politických stran vyjádřili prezidentovu rozhodnutí plnou podporu,“ informuje Ahram Online.

Pokračovat ve čtení “Egypt prodloužil výjimečný stav o 2 měsíce, bezpečnostní i ekonomická situace je složitá” »

220px-Al_Azhar1

Univerzita Al Azhar    foto Wikipedia

Napětí mezi Káhirou a Ankarou je silnější než dříve, protože turecký předseda vlády Recep Tayyip Erdogan straní Muslimskému bratrstvu. V Káhiře se vyjádřil mluvčí prezidenta Adlyho Mansoura zcela jednoznačně o vztahu Erdogana k náboženství, když řekl, že Erdogan nemá náboženskou kulturu a že by bylo prospěšnější, kdyby mlčel. Toto velmi nelichotivé vyjádření přišlo jako odpověď na Erdoganovu kritiku šejcha Ahmeda Al Tayeba, vekého imáma muslimské univerzity Al-Azhar za to, že podporuje nový egyptský režim, který svrhl prezidena Morsího a podniká kroky proti Muslimskému bratrstvu.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Erdoganovi chybí náboženská kultura” »

rozhánění islamistů v Egyptě, 14. 8. 2013

rozhánění islamistů v Egyptě, 14. 8. 2013

V reakci na násilný střet bezpečnostních sil s protestujícími islamisty vyhlásil egyptský prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) v zemi výjimečný stav, ve velkých městech pak zákaz nočního vycházení. Současně odstoupil prozatímní viceprezident Muhamed al-Baradej, který odmítl nést odpovědnost za krveprolití.

Výjimečný stav a zákaz nočního vycházení

Výjimečný stav byl vyhlášen na dobu 1 měsíce počínaje dnešní 16. hodinou místního času.

Pokračovat ve čtení “Egypt vyhlásil výjimečný stav a zákaz nočního vycházení, viceprezident odstoupil (+ video)” »

EgyptEgyptský prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) včera obvinil Muslimské bratrstvo z „krachu“ zahraničím zprostředkovaných rozhovorů o vyřešení politické krize v zemi. Současně varoval stoupence sesazeného prezidenta Muhamada Mursího (Mohammed Morsi), že vláda jim nebude ustupovat.

„Vlak budoucnosti opustil stanici. Pohybuje se kupředu a všichni jej musíme chytit,“ prohlásil Mansúr včera večer v televizí vysílaném projevu u příležitosti konce Ramadánu a začátku svátku Eid al-Fitr.

Pokračovat ve čtení “Egyptský prezident Mansúr odmítl ustupovat Muslimského bratrstvu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv