… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Adolf Eichmann

trest smrtiPředseda izraelské vlády Benjamin Netanjah dnes nařídil poslancům své strany Likud, aby hlasovali proti návrhu zákona o trestu smrti pro teroristy. Odůvodnil to potřebou věc dostatečně právně prozkoumat.

Návrh zákona, předložený poslancem opoziční strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu) Šaronem Galem (Sharon Gal), by vojenským a distriktním soudům usnadnil uložení trestu smrti těm, kdo byli uznáni z vraždy s národnostním motivem.

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér vetoval trest smrti pro teroristy” »

FILE PHOTO 18APR61 - FOR RELEASE WITH BC-ISRAEL-ANNIVERSARY-CHRONOLOGY - Israeli police flank Adolf Eichmann, the Nazi S.S. colonel who headed the Gestapo's Jewish Section and was responsible for millions of Jews' deaths in Nazi concentration camps, as he stands trial inside a bulletproof booth in a Jerusalem court. Eichmann was abducted by Israeli agents in Argentina and flown back to Israel. His trial lasted six months and he was executed for crimes against humanity in 1962, the only sentence of capital punishment ever carried out in Israel. Israel celebrates its 50th Golden Jubilee anniversary on April 30, according to the Hebrew calendar.    REUTERS

Padesát tři let poté (1.6.1962), kdy byl v Izraeli popraven jeden z hlavních viníků holokaustu, odpovědný za tzv. konečné řešení židovské otázky Adolf Eichmann, odhalil Státní izraelský archiv (ארכיון המדינה) tajemství, které se nalézalo na stránkách tam uloženého vězeňského deníku. Měsíc před jeho popravou navštívila Vera Eichmannová (1909-1997) Izrael a ve vězení v Ramle se setkala se svým na smrt odsouzeným mužem.
Vera Eichmannová se obrátila prostřednictvím obhájce svého muže dr. Roberta Servatia s prosbou na tehdejšího izraelského ministra spravedlnosti Dova Josefa o umožnění návštěvy svého muže před jeho popravou. Podle vládního zápisu ministr Dov Josef přednesl její žádost při zasedání vlády 18. března 1962 a uvedl Ben Gurionův názor, že Izrael nebude moci účinně čelit mezinárodní kritice, pokud Eichmannové nepovolí návštěvu na rozloučenou s jejím mužem. Proto je důležité velmi rychle jednat a návštěvu povolit. Toho dne také ministryně zahraničí Golda Meirová přednesla Zahraničnímu a bezpečnostnímu výboru Knesetu rozhodnutí vlády povolit Věře Eichmannové návštěvu svého muže. Poslanec Knesetu Jakob Hazan se při té příležitosti vyjádřil, že doufá, „že mu jeho žena nepomůže více než humánním způsobem odejít z tohoto světa.“ Pokračovat ve čtení “Ben Gurionovo tajemství po třiapadesáti letech odhaleno” »

Jehuda Ochayon zleva za Eichmanem

Jehuda Ochayon zleva za Eichmannem

Příběh, který jsem vyslechla by se asi nedostal mimo rodinu policejního důstojníka, od jehož úmrtí uplyne zítra deset let. Přestože přijel jako malý do Izraele, dotkla se jeho života katastrofa evropského židovstva více než mohl tušit. Položme si ale první otázku zda Šoa byla skutečně pouze katastrofou evropského židovstva, chtěl Hitler a jeho nohsledové a architekti vyhlazování skutečně vyhladit pouze evropské židovstvo? Týkala se genocida pouze aškenázských židů? Týkala se samozřejmě i sefardských židů, ale to nebylo úplně zohledněno, když se vybírali dorozci, kteří budou hlídat v podzemním bunkru – vězení Adolfa Eichmanna po únosu z Argentiny. Mezi mladými policisty byli tedy pečlivě vybráni na území Izraele narození anebo tací, kteří se přistěhovali jako děti a byli sefardi. Nesměli být také ženatí, protože během prvního období bylo místo vězení utajené a oni tam museli zůstat po dobu tří měsíců a nikdo místo jejich služby nesměl znát. To je informace, kterou po procesu popsali z československých autorů Erich Kulka a Věra Trochtová (Únos ze San Fernanda Magnet 1968)  a také Ladislav Mňačko. Tak jsem se i já sama k této informaci dostala a kupodivu si ji zapamatovala. Pokračovat ve čtení “Eichmannova poslední židovská oběť” »

luach9. ledna 1944, 13. Tevet 5704, Simon Wiesenthal tak tak unikl smrti v koncentračním táboře Janowska. Wisenthal byl postupně vězněn v celkem 12 koncentračních táborech a v době osvobození z Mauthausenu v květnu 1945 vážil při výšce 1,8 metru pouhých 45 kg. Takřka všichni Wiesenthalovi blízcí příbuzní byli zavražděni nacisty. Po válce pracoval pro americkou armádu a shromažďoval dokumentaci pro soudy s nacistickými válečnými zločinci.

Wiesenthal pokračoval ve své práci následně i soukromě a stal se známý jako „Lovec nacistů“. Podle některých pramenů jeho výzkum vedl k polapení Adolfa Eichmanna v Argentině, jiné prameny význam jeho role zpochybňují. Nesporné ale je, že se zasloužil o vypátrání desítek dalších válečných zločinců, včetně Karla Silberbauera, důstojníka gestapa odpovědného za uvěznění Anny Frankové (Anne Frank).

Wiesenthal řekl: „Až se dějiny podívají nazpět, chci, aby lidé věděli, že se nacistům nepodařilo zabít miliony lidí a uniknout.“ Centrum Simona Wiesenthala, které provozuje Muzeum tolerance, je pojmenováno na jeho počest. V roce 1981 film Centra „Genocida“ získal Cenu akademie za nejlepší hraný dokument. Wisenthal zemřel ve věku 96 let ve Vídni a jeho pohřben v Herzliji v Izraeli.

luach14. srpna 1889, 17. Avu 5649, přistálo v Buenos Aires 800 Židů, což se stalo počátkem moderní židovské komunity v Argentině. Tito přistěhovalci utíkali před chudobou a pogromy v Rusku a do Argentiny přišli kvůli její imigrační politice otevřených dveří. Do roku 1920 už v Argentině žilo více než 150.000 Židů. Nástupu Juana Perona k moci v roce 1946 byl zlověstným znamením, protože byl sympatizantem s nacismem s fašistickou orientací. Peron zastavil židovskou imigraci do Argentiny, nařídil povinnou katolickou náboženskou výuku ve veřejných školách a umožnil, aby se z jeho země stal bezpečný přístav pro prchající nacisty. (V roce 1960 izraelští agenti unesli z předměstí Buenos Aires nacistického zločince Adolfa Eichmanna.)

Pokračovat ve čtení “Dnešek v historii – 17. Av” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv