Miriam Naor
Do funkce předsedkyně izraelského Nejvyššího soudu byla dnes prezidentem Izraele Reuvenem Rivlinem jmenována soudkyně Miriam Naor (מרים נאור). Stalo se tak při slavnostním ceremoniálu v sídle prezidenta. Předtím na soudě proběhlo slavnostní rozloučení s dosavadním předsedou soudu Ašerem Grunisem (Asher Grunis), který odchází po 3 letech v čele soudu do důchodu z důvodu dovršení 70 let věku.
Pokračovat ve čtení “Miriam Naor předsedkyní izraelského Nejvyššího soudu” »
Aharon Barak
Na českém Ústavním soudě se včera konalo kolokvium s profesorem Aharonem Barakem, bývalým předsedou izraelského Nejvyššího soudu. Průběh kolokvia s „jednou z nejzářivějších osobností světové právní vědy“ popisuje následující text, který je tiskovou zprávou Ústavního soudu.
Předseda Ústavního soudu nejprve stručně představil hlavního hosta kolokvia, jeho zásluhy a vážnost, které ve světě práva požívá, aby následně zdůraznil i nadčasovou aktuálnost tématu lidské důstojnosti pro činnost orgánů ochrany lidských práv. Stručně představil i druhého řečníka kolokvia, emeritní místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou. Po krátkém úvodním slově velvyslance Státu Izrael Garyho Korena pak dostal slovo sám Aharon Barak.
Pokračovat ve čtení “Kolokvium s Aharonem Barakem se vydařilo” »
Aharon Barak
Český Ústavní soud dnes od 10:45 do 13:00 hodin pořádá společně s velvyslanectvím Státu Izrael kolokvium na téma Lidská práva a důstojnost. Hlavním řečníkem bude profesor Aharon Barak (אהרן ברק), bývalý předsedy izraelského Nejvyššího soudu (בית המשפט העליון). Milovaná i nenáviděná, rozhodně však nepřehlédnutelná osobnost izraelského práva.
Aharon Barak se narodil jako Aharon Brick 16. září 1936 v Kaunasu (Kovnu), tehdejším hlavním městě Litvy. Po nacistické okupaci, tehdy již Sověty okupované Litvy, strávila Barakova rodina tři roky v kovenském ghettu. Po skončení války se rodina před Maďarsko a Rakousko dostala do Itálie a žila dva roky v Římě. V roce 1947 obdržela povolení k odstěhování do Země Izrael a po krátkém pobytu v mošavu se usídlila v Jeruzalémě.
soudce Ašer Grunis
Izraelský parlament včera večer přijal v poměru 57 pro ku 37 proti ve druhém a třetím čtení zákon, přezdívaný „Grunisův zákon“. Jedná se o novelu Zákona o soudech, kterou bylo zrušeno ustanovení, podle nějž může být předsedou Nejvyššího soudu jmenován jen ten z jeho soudců, jehož funkční období skončí za nejméně 3 roky.
Novela zákona umožňuje jmenovat předsedou soudu soudce Grunise, jemuž bude 28. února 2012 – kdy z funkce odchází dosavadní předsedkyně Dorit Bejniš (Dorit Beinisch) – chybět 41 dní do 3 let, tedy do věku 70 let, kdy soud opustí.