… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ahmed Šafík

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Káhirský trestní soud dnes zprostil obžaloby bývalého předsedu egyptské vlády a bývalého kandidáta na prezidenta Egypta Ahmeda Šafíka (Ahmed Shafik), stejně jako syny bývalého prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak). Osvobozeni byli také čtyři bývalí generálové letectva, z nichž média jmenují Nábila Šúkrího (Nabil Shoukry) a Mohameda Reda. Informaci dnes přinesla egyptská média.

Šafík, generálové a Alaa a Gamal Mubárakovi byli viněni ze zpronevěry veřejných prostředků Asociace pilotů pro územní rozvoj (Pilots‘ Association for Land Development).

Pokračovat ve čtení “Egypt: Bývalý premiér Šafík, synové prezidenta Mubáraka a generálové zproštěni obvinění ze zpronevěry” »

Ahmed Šafík

Ahmed Šafík

Egyptské úřady včera nařídily zatčení Ahmeda Šafíka (Ahmed Shafiq), posledního předsedy vlády za éry prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak), informovala agentura AFP.

Šafík je podezřelý ze zapojení do korupce, uvedly egyptské justiční zdroje. Od těsné porážky v prezidentských volbách letos v červnu žije ex-premiér ve Spojených arabských emirátech. Minulý měsíc mu byl zneplatněn egyptský cestovní pas.

Safík čelí obviněním z korupce v souvislosti s případem Mubárakových synů Alaa a Gamála. Bývalý velitel letectva a ministr civilního letectví byl jmenován premiérem v posledních dnech Mubárakova prezidenství, krátce před tím, než byl prezident v únoru 2011 svržen.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Nařízeno zatčení bývalého premiéra Šafíka” »

egyptské prezidentské volby 2012

poměr získaných hlasů v druhém kole volby (kliknutím se obrázek zvětší)

Egyptský deník Al-Ahram zveřejnil grafy, přehledně vykreslující letošní volby prezidenta Egypta. Protože graf dokáže často základní informace podat lépe, než podrobný slovní popis, prezentaci Al-Ahramu Vám přinášíme.

egyptské prezidentské volby 2012

počty hlasů odevzdaných v jednotlivých oblastech Egypta (kliknutím se obrázek zvětší)

egyptské prezidentské volby 2012

volební účast, založená na platně odevzdaných hlasech, v druhém a prvním kole voleb (kliknutím se obrázek zvětší)


Pokračovat ve čtení “Volby prezidenta Egypta v grafech deníku Al-Ahram” »

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Egyptská Prezidentská volební komise dnes oznámila, že novým prezidentem Egypta bude islamista Mohamed Mursí (Mohamed Morsy, محمد مرسى). Kandidát politického křídla Muslimského bratrstva, Strany svobody a spravedlnosti, by se měl stát prvním civilním prezidentem země od vzniku republiky.

Předseda volební komise Farúk Sultán (Farouq Sultan) oznámil, že Mursí získal 13.230.131 (51,73 %) hlasů, zatímco jeho soupeř bývalý velitel letectva a poslední premiér za režimu prezidenta Mubaraka Achmed Šafík (Ahmed Shafiq) 12.347.380 (48,27 %) hlasů. Hlasy odevzdalo 26.420.763 z 50.958.794 oprávněných voličů, přičemž 843.252 hlasů byl prohlášeno za neplatné.

Pokračovat ve čtení “Prezidentem Egypta oficiálně vyhlášen islamista Mohamed Mursí (+ video)” »

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Muslimské bratrstvo dnes ráno oznámilo, že kandidát jeho politického křídla Strany svobody a spravedlnosti Mohamed Mursí (Mohamed Morsy, محمد مرسى) zvítězil v druhém kole voleb prezidenta Egypta. Mursího protikandidát Ahmed Šafík (Ahmed Shafiq, أحمد شفيق) islamistovo vítězství popírá, nicméně odhady Bratrstva po prvním kole voleb byly velmi přesné.

Oficiální výsledky budou podle všeho k dispozici až ve čtvrtek, egyptská média nicméně operují s dílčími výsledky z jednotlivých guvernerátů a podle všeho islamista velmi těsně zvítězil – v zemi s 50,5 miliony voličů rozhodlo 121 tisíc hlasů.

Pokračovat ve čtení “Prezidentské volby v Egyptě zřejmě těsně vyhrál islamista, čeká se další boj o moc v zemi” »

chátra v Egyptě

chátra v Egyptě protestuje před budovou Ústavního soudu

Egyptský ústavní soud dnes rozhodl, že neplatně je zvolena třetina poslanců Lidového shromáždění, dolní komory místního parlamentu, ovládaného islamistickými stranami. Vládnoucí vojenská junta, Nejvyšší rada ozbrojených sil, na to reagovala prohlášením, že pokud jakákoliv část parlamentu je nelegální, pak je nutné rozpustit parlament celý.

Rozhodnutí bylo vydáno jen 3 dny před druhým kolem prezidentských voleb, v němž se utkají kandidát islamistů a poslední premiér za vlády bývalého režimu prezidenta Mubáraka.

Pokračovat ve čtení “Egyptský ústavní soud prohlásil parlament za nezákonné zvolený” »

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Do druhého kola prezidentských voleb v Egyptě postoupil kandidát Muslimského bratrstva Mohamed Mursí (Mohamed Morsy, محمد مرسى) a poslední premiér za vlády svrženého prezidenta Mubáraka Ahmed Šafík (Ahmed Shafik, أحمد شفيق). Včerejší oficiální oznámení volební komise, spojené se zamítnutím námitek neúspěšných kandidátů, vyvolalo protesty jejich stoupenců.

Druhé kolo prezidentských voleb je plánováno na 16. a 17. června.

Pokračovat ve čtení “První kolo prezidentských voleb v Egyptě vyhrál islamista a představitel minulého režimu” »

zleva: Šafík, Sabahi, Músa, Abul Futúh, Morsy

zleva: Šafík, Sabahi, Músa, Abul Futúh, Morsy

V Egyptě včera druhým dnem hlasování skončilo první kolo voleb, v nichž se o post prezidenta země ucházelo 13 kandidátů, z toho 5 s nadějí na úspěch. Neoficiální výsledky mohou být známé už zítra, oficiální oznámení ale nelze čekat dříve než v úterý.

Muslimské bratrstvo oznámilo, že podle průzkumů při odchodu z volebních místností vede jeho kandidát Mohamed Morsy. Pořadí na dalších místech je nejisté, když průzkumy na něj umisťují Ahmeda Šafíka (Ahmed Shafiq), Chamdína Sabahiho (Hamdeen Sabahi), případně Amra Músu (Amr Moussa).

Pokračovat ve čtení “V Egyptě proběhlo první kolo volby prezidenta, Muslimské bratrstvo hlásí vítězství” »

designovaný premiér Isam Šaraf

designovaný premiér Isam Šaraf

Předseda egyptské přechodné vlády Ahmed Šafík (Ahmed Shafiq, احمد محمد شفيق) dnes podal demisi.

Nejvyšší vojenská rada, která Egyptu po odstoupení Husního Mubaraka (Hosni Mubarak, محمد حسني سيد مبارك) vládne, pověřila sestavením nové vlády dosavadního ministra dopravy Isama Šarafa (Essam Sharaf, عصام شرف).

Ahmed Šafík byl jmenován premiérem 29. ledna 2011 ještě prezidentem Husním Mubarakem. Do té doby byl ministrem vojenského letectva. Odstupující premiér byl pod silným tlakem tzv. „prodemokratického hnutí“, které negativně vnímalo, že je bývalým vysokým představitelem Mubarakova režimu a žádalo jeho demisi.

Pokračovat ve čtení “Egyptský premiér podal demisi” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv