Stát Palestina podle plánu prezidenta USA Donalda Trumpa
Prezident USA Donald Trump dnes zveřejnil svůj dlouho očekávaný plán na dosažení trvalého míru mezi Izraelem a novým palestinskoarabským státem. Stalo se tak ve Washingtonu po setkání s předsedou izraelské vlády a strany Likud Benjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu) a jeho politickým rivalem a předsedou opoziční Modrobílé strany Benym Gancem (Benny Ganzt).
Pokračovat ve čtení “Trump představil mírový plán pro Izrael a Palestinu (+ celé znění plánu v originále)” »
kardinál Jean Louis Tauran
Vatikán. Plody mezináboženského dialogu s islámem jsou nepatrné a nemají odezvu v každodenním životě. Přesto nám nezbývá nic jiného než v dialogu pokračovat. Alternativou by byla válka – říká kardinál Jean-Louis Tauran, který stojí od roku 2007 v čele Papežské rady pro mezináboženský dialog a za pontifikátu Jana Pavla II. po mnoho let vedl vatikánskou diplomacii.
Pokračovat ve čtení “Kardinál Tauran: Blízký východ už neexistuje” »
Hizballáh
Rada pro spolupráci arabských států Zálivu včera oficiálně označila Hizballáh (Alláhovu stranu) za teroristickou organizaci. Zintenzivnila tak tlak na klíčového spojence Íránu v libanonské politice a syrské občanské válce, v nichž šíitská politicko-teroristická organizace hraje klíčovou roli.
Státy Rady uvalily již v roce 2013 sankce na představitele Hizballáhu kvůli podpoře, kterou teroristická organizace v syrské občanské válce poskytuje režimu prezidenta Bašára Assada, který dlouhodobě podporuje šíitský Írán a posledních pár měsíců také Rusko.
Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie a její spojenci označili libanonský Hizballáh za teroristy” »
saudský letoun
Saúdská Arábie a její spojenci v noci na dnešek zahájili Operaci Neústupná bouře (Firmness Storm) – vojenský útok na území Jemenu, ovládané šíitskými povstalci. V první fázi se jedná o letecké údery, rozšíření o pozemní invazi, které by se mělo účastnit až 150.000 vojáků, má následovat.
Útok sunitské koalice na povstalce, kteří během několika posledních měsíců ovládli sever Jemenu včetně hlavního města Sanna, odsoudil Írán, který šíitské Hútie podporuje.
Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie se spojenci zahájila útok na severní Jemen, Írán zuří” »
Islámský stát, islámští radikálové, dnes vyvražďující a terorizující Sýrii a Irák
Pozorujeme-li dnes Blízký východ zjistíme zajímavou věc. Kdekoliv se dějí ta nejdivočejší islamistická zvěrstva, tam jsou vždy také peníze jednoho velikostí nepatrného, ale velmi bohatého sunitského arabského státu.
Přestože Sýrie, Irák, Egypt, Libye a Gaza nemají na první pohled příliš společného, už druhý pohled nás upozorní, že společné znaky zde jsou a hned dva – na všech těchto územích existují silné islamistické skupiny a všechny jsou silně finančně podporovány arabskou monarchií z oblasti Perského zálivu. Ne, není to Saúdská Arábie. I když Saúdové podporovali i podporují nejrůznější radikální islámské režimy po celém světě, nejsou dnes nejhorlivějšími sponzory těch nejradikálnějších islamistů. Předstihl je Katar.
Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu
vlajka Rady pro spolupráci arabských států Zálivu
Saúdská Arábie, Bahrajn a Spojené arabské emiráty ve středu 5. března oznámily, že odvolaly své velvyslance z Kataru, jehož vládu obvinily z „neschopnosti implementovat zásady Rady pro spolupráci v Zálivu.“ V nediplomatickém řeči je důvodem je katarská podpora islamistů, zejména v Egyptě, Sýrii a Iráku. Ve čtvrtek 6. března se ke zmíněným třem zemím Zálivu připojil také Egypt.
Břetislav Tureček v České pozici vylíčil strašný dopad, jaký může mít dosud nepublikovaný rozhovor, který poskytl Miloš Zeman izraelské novinářce Smadar Perri před návštěvou v Izraeli. Rozhovor vyšel na dvojstránce s velkou fotografii Miloše Zemana a pod titulkem „Po pravici Izraele”. V záhlaví autorka cituje prezidenta: „V žádném případě bych nepropouštěl palestinské teroristy s krví na rukou“ a komentuje, že tato slova neříká pravicový aktivista, ale prezident České republiky, který přijede do Izraele příští neděli na oficiální návštěvu.
Pokračovat ve čtení “Celý rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro deník Jediot Achronot” »
Bahrajn rozbil osmičlennou teroristickou skupinu, napojenou na Írán. Oznámil to včera bahrajnský ministr vnitra Rašíd bin Abdalláh al-Chalífa (Rashid bin Abdullah al-Khalifa), který potvrdil jako pravdivé dřívější zprávy médií o zatčení bahrajnských teroristů, napojených na Írán, Irák a Libanon.
„Zatčení byla provedena ve spolupráci s blízkou bratrskou zemí. Osmička byla vycvičena v používání zbraní a výbušnin a také dostala peníze zvnějšku. Další podrobnosti budou zveřejněny po dokončení vyšetřování,“ uvádí se v prohlášení bahrajnského ministerstva vnitra.
Pokračovat ve čtení “Bahrajn oznámil zatčení teroristů napojených na Írán” »
Národní koalice syrských opozičních a revolučních sil
Rada pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية) včera uznala nově vytvořený opoziční blok sil, bojujících proti režimu prezidenta Bašára Assada, za jediného legitimního zástupce Sýrie.
Tzv. Národní koalice syrských opozičních a revolučních sil (الائتلاف الوطني لقوى الثورة والمعارضة السورية) vznikla na jednání syrské opozice v Kataru a sdružuje velké množství nejrůznějších skupin, které spojuje odpor vůči vládě prezidenta Assada.
Bahrajn. Apoštolský vikariát pro oblast severního Arabského poloostrova se stěhuje z Kuvajtu do dalšího nezávislého emirátu – ostrovního Bahrajnu. Důvody této změny vysvětlil Vatikánskému rozhlasu apoštolský vikář severní Arábie, Mons. Camillo Ballin:
Existují pro to dva hlavní důvody. Poloha Bahrajnu je centrální – leží mezi Katarem a Kuvajtem, navíc odsud vede most do Saúdské Arábie, kam to trvá hodinu cesty. Kromě toho Bahrajn snáze uděluje vstupní víza pro setkání kněží, katechetů či křesťanských vůdců – je pro nás tedy snazší zde organizovat takováto setkání s účastí kněží či učitelů náboženství z ostatních tří zemí.
Pokračovat ve čtení “Bahrajn poskytl pozemek na stavbu katolického kostela” »
konference Rady Zálivu 4. března 2011
Nejméně tři členové šestičlenné Rady pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية) uvedli, že pravděpodobně podpoří plán Saúdské Arábie na přeměnu rady na diplomatickou a vojenskou unii.
V Londýně vycházející panarabské noviny Al-Haját (Al-Hayat) citovaly vysoce postavený zdroj Rady, podle nějž se Katar a možná i Kuvajt přidají k Bahrajnu a Saúdské Arábii při oznámení jejich záměru stát se součástí jádra unie.
Pokračovat ve čtení “Státy Rady Zálivu plánují vznik arabského superstátu, unie po vzoru EU” »
JERUZALÉM – Na vývoji událostí po vypuknutí arabského jara na Blízkém východě jsou nápadné dvě věci – jedna, která se stala, a jedna, která se nestala. Stalo se to, že poprvé v moderních arabských dějinách byli autoritářští vládci a jejich režimy svrženi nebo vážně ohroženi nikoliv vojenskými převraty jako v minulosti, nýbrž lidovými demonstracemi.
To, co se nestalo, je však možná stejně důležité jako to, co se stalo. Zatímco diktátorům spojeným s vojenskými juntami se masy postavily přes noc, do konzervativních monarchií v regionu arabské jaro nikdy nedorazilo. Dynastičtí vládci v Maroku, Jordánsku, Saúdské Arábii a státech Perského zálivu (s výjimkou Bahrajnu) zůstávají více či méně pevně v sedle, třebaže přinejmenším saúdskoarabský režim je v mnoha ohledech mnohem tyranštější, než byly bývalé režimy v Egyptě a Tunisku.