… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Básil Ghattás

Gabriel Nadaf a Benjamin Netanjahu

Gabriel Nadaf a Benjamin Netanjahu v roce 2013

Řecká ortodoxní církev ve Svaté zemi zprostila postu izraelského arabského kněze, který veřejně vyzýval k úplnému zapojení křesťanských arabských občanů do života v Izraeli včetně služby v izraelské armádě. Otec Gabriel Nadaf byl zproštěn svého místa v Nazaretě v úterý, oznámil mluvčí církve Essa Musleh, jehož cituje AFP.

„Varovali jsme ho, aby se držel svých kněžských povinností a nezasahoval do věcí armády. Když nevyslyšel naše varování, uspořádali jsme církevní soud, který rozhodl se jej odvolat,“ sdělil Musleh s tím, že kněz se soudu neúčastnil a rozhodnutí mu nebylo oznámeno písemně, ale „oznamujeme jej nyní.“

Otec Nadaf agentuře AFP sdělil, že o svém odvolání neobdržel žádné rozhodnutí a zprávy médií odmítl jako nepodloženou spekulaci. „Aby mohl být někdo zproštěn kněžství, musí být pozván do úřadu patriarchy, kde mu je předán odvolávací dopis tajemníkem patriarchy. Já jsem z úřadu patriarchy nedostal ani pozvánku ani žádný dopis,“ řekl.

Pokračovat ve čtení “Kněz, podporující službu křesťanských Arabů v izraelské armádě, zbaven úřadu” »

Mapa plánu rozdělení mandátní Palestiny z roku 1947

Mapa plánu rozdělení mandátní Palestiny z roku 1947

V jakémkoli parlamentu každého státu občas dochází k slovním přestřelkám mezi poslanci různých politických stran, a ani izraelský Kneset není v tom výjimkou. Při včerejším (8.1.) zasedání Knesetu vystoupil poslanec arabské strany Balad Básil Ghattás, který reagoval na návrh ministra zahraničí Liebermana, že východní hranicí Izraele by měla být dálnice číslo 6. V odpověď Libermanův návrh uvedl: „Jestli si Liberman chce zahrávat s hranicemi z roku 1967 a s výměnou území, tak to dotáhněme až do konce. Existuje totiž termín velký Umm el-Fahm, který znamená Umm el-Fahm až k moři. Možná, abyste si šli zjistit, kde byly hranice z roku 1947. Haifa se možná nacházela na území židovského státu, ale Akko a Jaffa byly na území arabského státu.“

(Co však pan poslanec Ghattás zapoměl k hranicím z roku 1947 dodat, že to byly hranice židovského a arabského států, které měly podle rozhodnutí OSN vzniknout na území britské mandátní Palestiny po odchodu Angličanů. Rezoluce OSN o rozdělení mandátní Palestiny však nebyla přijata žádným z arabských států, ani místní palestinskou arabskou reprezentací. Arabové dali přednost agresivní válce proti sotva vzniklému židovskému státu – DM). Pokračovat ve čtení “Velký Umm el-Fahm je možný a velký Izrael ne ?” »

izraelský průkaz totožnosti (ilustrační příklad)

izraelský průkaz totožnosti (vzorový dokument)

Kneset včera schválil prodloužení platnosti o 1 rok zákona, který brání zneužívání sjednocování rodin mezi občanem Izraele a cizincem k pronikání teroristů a jinému ohrožování bezpečnosti státu.

Pokračovat ve čtení “Izrael prodloužil platnost zákona proti zneužívání sjednocování rodin” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv