… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Bejrút

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Velký výbuch na silnici mezi Rwais a Bir al-Abed na jihu libanonského hlavního města Bejrútu zabil včera večer nejméně 18 lidí a dalších nejméně 200 zranil. Podle libanonského ministra vnitra Marvána Šarbela (Marwan Charbel) výbuch způsobila bomba umístěná v automobilu.

Oblast je baštou šíitského teroristicko-politického hnutí Hizballáh (Alláhova strana).

O explozi informují všechna libanonská média, libanonské televize vysílaly záběry desítek lidí prchajících s křikem z místa exploze a množství hořících automobilů.

Pokračovat ve čtení “Po výbuchu v Bejrútu 18 mrtvých, přes 200 raněných: Libanonci házejí vinu na Izrael (+ fotoesej)” »

papežova mše v LibanonuLibanon. 1. 350 tisíc lidí se dopoledne účastnilo mše svaté s Benediktem XVI.
2. Promluvy papeže při předání exhortace a před modlitbou Anděl Páně.
3.Odpoledne se v syrsko-katolickém patriarchátu konalo ekumenické setkání a po něm následovalo rozloučení na letišti v Bejrútu.

Na prostranství Waterfront v Bejrútu slavil Benedikt XVI. spolu s patriarchy a třemi sty biskupy Blízkého východu eucharistickou liturgii za účasti 350 tisíc lidí. Dějištěm dopolední mše bylo prostranství vzniklé umělým posunutím pobřeží směrem do moře. Plocha, která pojme až půl milionu lidí, vznikla navezením trosek z válkou zničeného městského centra Bejrútu. Waterfront je soukromý pozemek, patřící rodině zavražděného prezidenta Rafica Haririho, a byl poskytnut pro návštěvu Benedikt XVI. podobně jako před patnácti lety při návštěvě Jana Pavla II.

Pokračovat ve čtení “Papež Benedikt XVI. v Libanonu – 3. den” »

papež Benedikt XVI. a libanonský prezident Michel SuleimanLibanon. 1. Tiskovka s Benediktem XVI. na palubě letadla
2. Papežova promluva na letišti v Bejrútu
3. Podpis apoštolské exhortace Ecclesia in Medio Oriente, promluva Benedikta XVI.

Svatý otec dnes (14. 9. 2012) zahájil 24. apoštolskou cestu svého pontifikátu. Po stopách svých předchůdců Pavla VI. a bl. Jana Pavla II. se vydal do Libanonu. Státní návštěva země cedrů je rovněž návštěvou blízkovýchodní církve. Hlavně jí je určena posynodální apoštolská exhortace, kterou papež dnes odpoledne slavnostně podepsal.

Pokračovat ve čtení “Papež Benedikt XVI. v Libanonu – 1. den” »

návštěva papeže Benedikta XVI. v Libanonu 14.-16.9.2012Bejrút. Bejrút je tradiční tiskovou metropolí Blízkého východu – to, co hlásají místní titulky, nalézá respekt od Tunisu po Rijád. Titulní strany pátečního (14. 9. 2012) vydání všech libanonských deníků přirozeně informovaly o papežově návštěvě. Zaměřují se však na její politický aspekt.

„Papež bude žádat ukončení násilí v Sýrii“, píše anglický Daily Star, aniž by se slovem zmínil o podpisu apoštolské exhortace pro Blízký východ. Komentář francouzského L´Orient le Jour dodává: Od poslední papežské návštěvy před patnácti lety uběhla spousta vody v libanonských řekách i v tocích sousedních zemí. Ne vždy to však byla voda svěcená. Zatímco návštěva Jana Pavla II. se obracela pouze k Libanonu, Benedikt XVI. přijíždí pro celý blízkovýchodní region, píše frankofonní list. Oba dva zmiňované deníky pak líčí výjimečná bezpečností opatření („Mobilizovány veškeré pořádkové síly“). Arabské listy se zaměřují spíše na mezináboženskou povahu papežovy návštěvy. Al Nahar cituje kard. Taurana a jeho slova o dialogu s nekřesťany. Al Mustakbal na čtyřech stranách popisuje politickou a náboženskou dimenzi apoštolské cesty a uzavírá: „Papež přináší arabskému světu novou naději“. Al Safir upozorňuje na počestné úmysly šíitského hnutí Hezboláh, které chce papeži vyhradit vřelé přivítání. Arménský deník Aztag navazuje na apel mnoha libanonských politiků ke zdárnému průběhu cesty. Dnešnímu vydání deníků vévodí titulky: „Poutník míru“ (Daily Star). Anglický deník pak přináší reportáž o členech skupiny Hezboláh, kteří zdravili papežskou kolonu podél cesty. Francouzský L´Orient le Jour, který je více intelektuálně orientovaný, přináší rozsáhlý popis apoštolské exhortace Ecclesia in Medio Oriente. Upozorňuje na trvalé politické tóny v projevech duchovních vůdců. Francouzsky psaný list rovněž líčí zklamání lidí, kteří se kvůli bezpečnostním opatřením nemohou k papeži blíže dostat.

Pokračovat ve čtení “Apoštolská cesta a libanonská média” »

návštěva papeže Benedikta XVI. v Libanonu 14.-16.9.2012návštěva papeže Benedikta XVI. v Libanonu 14.-16.9.2012Vatikán/Bejrút. Benedikt XVI. se dnes vydává na svou 24. zahraniční cestu. Zavede jej do Libanonu, který před 15 lety navštívil rovněž Jan Pavel II. Cílem třídenní návštěvy, soustředěné na Bejrút a jeho nejbližší okolí, je nejen podpis a předání apoštolské exhortace shrnující závěry předloňského synodu blízkovýchodních biskupů, ale také povzbuzení věřících v celé oblasti poznamenané eskalací politických a mezináboženských konfliktů.

Atmosféru ve městě popisují naši kolegové, kteří už jsou na místě:

Pokračovat ve čtení “Do Libanonu dnes přijíždí papež Benedikt XVI.” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv