… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ben Gurionovo mezinárodní letiště

Panenka s náboji foto mluvčí Izraelského civilního letectva

Panenka s náboji foto mluvčí Izraelského civilního letectva

Bezpečnostní drama začalo včera asi v 11.30 hodin izraelského času na Ben Gurionově letišti. Jeden z pasažérů, izraelský občan ze střední části země, který měl odletět ve 14 hodin letem č. 302 společnosti Uzbekistan Airways na pravidelné lince Tel Aviv – Taškent, čekal na prosvícení obsahu svých zavazadel v odletové části letištního terminálu. Po prosvícení svých zavazadel byl požádán letištní bezpečnostní službou a policií, aby šel s nimi, neboť v jednom z jeho zavazadel byla nalezena panenka a v ní byl ukryt zásobník s ostrými náboji. Podle slov policie se muž snažil uniknout bezpečnostním složkám, což se mu však nepodařilo. Za několik minut byl vypátrán a zadržen v letištní budově. Při výslechu uvedl, že jej nějaká, jemu neznámá pasažérka požádala, zda by jí mohl nějaké věci dát je do svého zavazadla, neboť ona má nadváhu. V tomto okamžiku bylo rozhodnuto pozastavit nástup cestujících do připraveného letadla. Všichni, kteří byli již na palubě se museli vrátit do vyhrazených prostor terminálu a veškerá zavazadla, která byla v zavazadlovém prostoru letadla, byla vrácena zpět na letiště, kde byla postupně podrobena přísné bezpečnostní prověrce. Také všichni pasažéři byli podrobeni důkladné osobní prohlídce a mnozí museli policistům odpovědět na otázky spojené s bezpečností. Současně byl požádán zadržený izraelský občan, aby ukázal na pasažérku, která mu podle jeho slov, dala věcí, které měl přidat do svého zavazadla. Žena byla podrobena velmi pečlivé osobní prohlídce a též všechna její zavazadla. Ukázalo se, že v nich byly další nevinně vypadající panenky a dětské hračky. Ve všech však byly ukryty drogy a ostré náboje. Ředitel Letištní bezpečnostní služby Zohar Gefen uvedl, že vzhledem k tomuto závažnému bezpečnostnímu incidentu bylo celé Ben Gurionovo letiště uvedeno do stavu vysoké bezpečnostní pohotovosti. Teprve po zakončení bezpečnostní prohlídky všech pasažérů a jejich zavazadel, což si vyžádalo několik hodin, bylo povoleno pasažérům nastoupit na palubu letadla a odletět do Taškentu. Dva výše zmínění podezřelí byli zadrženi a umístěni do letištní vazební cely, kde bude pokračovat vyšetřování. Ačkoli zadržený muž odmítá jakoukoli spojitost se zadrženou cizí ženou, o níž tvrdí, že ji vůbec nezná, bezpečnostní orgány mají za to, že mezi nimi spojení je. Poté co do vyšetřování vtoupila Všeobecná bezpečnostní služba – ŠABAK (Šin Bet), vyšetřování se ubírá dvěma směry: První směr, že tito dva zadržení se pokusili na žádost třetí osoby zjistit úroveň bdělosti bezpečnostních složek na letišti. Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se opravdu o velmi vážný incident. Druhý směr vyšetřování prověřuje, zda se nejedná o incident s kriminálním podtextem.

Pokračovat ve čtení “Na Ben Gurionově letišti nic není ponecháno náhodě, ani panenka s ostrými náboji” »

české velvyslanectví v Tel Avivu

české velvyslanectví v Tel Avivu

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje před cestami i během pobytu v Izraeli sledovat bezpečnostní situaci v zemi. Současná situace je na většině míst uspokojivá, zůstává však dlouhodobě ovlivněna jak izraelsko-palestinským konfliktem, tak i aktuálním vývojem v regionu, který může mít na bezpečnostní situaci v Izraeli bezprostřední vliv.

Při cestování po Západním břehu MZV ČR doporučuje občanům ČR maximální opatrnost. V každém případě je třeba, pokud to situace vyžaduje, respektovat doporučení či nařízení izraelských a/nebo palestinských bezpečnostních složek. MZV ČR doporučuje sledovat aktuální bezpečnostní situaci, v případě jejího zhoršení se doporučuje kontaktovat Styčný úřad ČR v Ramalláhu, který poskytne podrobnější informace.

Pokračovat ve čtení “Doporučení k cestám do Izraele a na Palestinská autonomní území” »

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ministr dopravy Jisrael Katz rozhodl přijmout řešení, které navrhl ředitel civilního letectva a použít vojenské letiště Ovda jako alternativu  pro přistávání civilních  letů do Izraele.  Katz uvedl, že asi 4000 izraelců čeká na odlet z Turecka, protože lety zahraničnich společností byly zrušeny. Izraelské letecké společnosti se snaží nahradit lety zahraničních leteckých společností, které zrušily své lety do Izraele. El Al používá pro lety do Zurichu, Bruselu a Bukurešti větší letadla, aby umožnil přepravu více cestujících. Byly zaké přidány lety do letovisek Larnaka a Heraklion. Také společnosti Arkia a Israir přidají podle možnosti další lety. Podle informací  linky ČSA do Izraele létají. Jako gesto solidarity přilétá dnes do Izraele z New Yorku bývalý starosta Mike  Bloomberg. Ten také řekl, že Ben Gurionovo letiště je nejlépe zabezpečené letiště na celém světě . Podle plánu má v Izraeli přistát 200 letů a 80 letů bylo zrušeno. John Kerry dnes po příletu do Izraele sdělil, že zákaz letů do Izraele byl vyhlášen z důvodu bezpečnosti. V Izraeli je tento krok amerických a evropských leteckých společností vnímán s nevolí jako ústupek Hamásu.

Pokračovat ve čtení “Vojenské letiště Ovda otevřeno pro civilní lety” »

letoun El Al

letoun El Al

letoun přistávající na Ben Gurionově mezinárodním letišti (ilustrační foto)

letoun přistávající na Ben Gurionově mezinárodním letišti (ilustrační foto)

V reakci na raketové útoky palestinskoarabských teroristů na území Izraele rozhodl Federální letecký úřad (Federal Aviation Administration, FAA) USA dnes večer (ve 12 hodin EST) o zákazu příletů a odletů amerických leteckých společností na Ben Gurinovo mezinárodní letiště u Tel Avivu. Stejně tak dnes přerušily lety do Izraele kanadské, turecké a některé evropské letecké společnosti.

Pokračovat ve čtení “Americké a evropské letecké společnosti ruší lety do Izraele” »

Nejvyšší pozemský představitel Římskokatolické církve zakončil včera svoji návštěvu Svaté země – Země Izrael. Sešel se ještě s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem a poté již za doprovodu premiéra a prezidenta Izraele Šimona Perese odletěl z Ben Gurionova mezinárodního letiště.

premiér Benjamin Netanjahu se s papežem Františkem sešel na půdě Pontifikálního institutu Notre Dame v Jeruzalémě

premiér Benjamin Netanjahu se s papežem Františkem sešel na půdě Pontifikálního institutu Notre Dame v Jeruzalémě

premiér Benjamin Netanjahu se s papežem Františkem sešel na půdě Pontifikálního institutu Notre Dame v Jeruzalémě

premiér Benjamin Netanjahu se s papežem Františkem sešel na půdě Pontifikálního institutu Notre Dame v Jeruzalémě


Pokračovat ve čtení “Rozloučení papeže Františka se Svatou zemí (fotoesej)” »

Hlavu Římskokatolické církve dnes, 25. května 2014, přivítal po příletu do Izraele na Ben Gurionově mezinárodním letišti prezident Izraele Šimon Peres a předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Následně byl papež František uvítán také starostou hlavního města Izraele, Jeruzaléma, Nirem Barkatem.

papež František v Izraeli

prezident Izraele Šimon Peres vítá papeže Františka

papež František v Izraeli

předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu vítá papeže Františka

papež František v Izraeli

Benjamin Netanjahu, papež František a Šimon Peres na červeném koberci


Pokračovat ve čtení “Příjezd papeže Františka do Izraele (fotoesej)” »

img426432Dnes (3.9.2013) v noci bylo Ben Gurionovo letiště uvedeno do stavu nejvyšší pohotovosti, což znamená zastavení všech příletů a odletů. Příčinou pro tento neobvyklý postup byl nákladní vůz, který se řítil bez zpomalení či zastavení před zábranami při vjezdu na letiště. Rozjetý vůz se zastavil teprve, když na něj letištní bezpečnostní služba střílela. Řidič a spolujezdec  palestinští Arabové z Jeninu a Kalkilie nebyli zraněni a byli předvedeni k výslechu a  vyšetřování. Mezitím policejní pyrotechnici prohlédli auto zda se v něm nenacházejí výbušniny. Nic takového se nenašlo a letiště se vrátilo k běžnému provozu. Teprve vyšetřování ukáže, zda se jednalo o zkoušku bdělosti izraelských bezpečnostních služeb anebo prostě hloupí zloději, kteří zpanikařili.

Pokračovat ve čtení “Pohotovost prvního stupně na Ben Gurionově letišti odvolána” »

Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu

Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu

Podle informace publikované v deníku Sunday Times, informoval ruský zdroj, že plánovaná dodávka  raket S-300 do Sýrie byla zrušena. Vysoký úředník ruské vlády zdůvodnil zrušení dodávky obavou z možného ostřelování civilního Ben Gurionova letiště u Tel Avivu. Dále zdůraznil, že v Izraeli žije velká ruská komunita, za jejíž bezpečnost cítí Rusko odpovědnost, a to je také hlavní důvod pro zrušení dodávky.

Pokračovat ve čtení “Rusko nedodá rakety S-300 do Sýrie” »

žáby pralesničkyIzraelští celníci na základě tipu chytili na Ben Gurionově mezinárodním letišti pašeráky, kteří se snažili do země dostat 30 jedovatých žab pralesniček (zvaných též šípové žáby, čeleď dendrobatidae, česky pralesničkovití), jejichž domovem je Střední a Jižní Amerika a jejichž vypuštění by mohlo být pro izraelské životní prostředí „katastrofické,“ oznámili představitelé izraelského Úřadu pro přírodu a parky (רשות הטבע והגנים).

Pašerák spolu s komplicem se snažili žáby propašovat počátkem tohoto týdne, ale byli na letišti zadrženi ještě než opustili odbavovací oblast.

Pokračovat ve čtení “Izraelští celníci zabránili „žabímu ekoteroristickému útoku“” »

Ben Gurionovo mezinárodní letiště

Ben Gurionovo mezinárodní letiště

Ben Gurionovo mezinárodní letiště (נמל התעופה בן גוריון, IATA: TLV, ICAO: LLBG) změnilo letové trasy pro vzlety a přistání, aby vyloučilo jakoukoliv interferenci s protiraketových obranným systémem Železná kupole (כיפת ברזל), který chrání Tel Aviv před raketovými útoky teroristů z Gazy.

Izraelský Úřad pro civilní letectví (רשות התעופה האזרחית) změnil letové trasy tak, aby ani náhodou letouny letící na Ben Gurion nemohly být zasaženy raketami Železné kupole.

Pokračovat ve čtení “Ben Gurionovo mezinárodní letiště změnilo letové trasy, aby se vyhnulo Železné kupoli” »

letoun přistávající na Ben Gurionově mezinárodním letišti (ilustrační foto)

letoun přistávající na Ben Gurionově mezinárodním letišti (ilustrační foto)

Izraelský národní letecký přepravce El Al v případě války s Íránem přesune své lety z Ben Gurionova mezinárodního letiště na letecké vojenské základny. Informuje o tom dnešní vydání novin Maariv.

Představitelé společnosti údajně vedli naléhavou diskusi o přípravách pro případ války za situace, kdy izraelská vláda opakovaně varuje, že čas k vojenskému úderu na íránská jaderná zařízení se krátí.

Pokračovat ve čtení “Maariv: V případě války s Íránem bude El Al létat z vojenské základny” »

stávka skončila, autobusy už zase jezdí normálně

stávka skončila, autobusy už zase jezdí normálně

Odborová federace Histadrut dnes krátce před 9 hodinou ranní oznámila, že dosáhla s vládou dohody o ukončení stávky zaměstnanců veřejných služeb, která trvala už pátý den.

Odboráři uvedli, že se jim podařilo s ministerstvem financí dohodnout o zlepšení podmínek stovek tisíc smluvních zaměstnanců.

Podle ministerstva financí dohoda „významně zlepší mzdy a podmínky bezpečnostních hlídačů a čističů“, kteří byli najati prostřednictvím pracovních agentur a proto nejsou členy odborů.

Pokračovat ve čtení “Stávka skončila, život v Izraeli se vrací k normálu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv