… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
biometrie

izraelský průkaz totožnosti (ilustrační příklad)

současný izraelský průkaz totožnosti (ilustrační příklad)

Ve vybraných částech Izraele ode dneška postupně začíná praktické fungování nové biometrické databáze. Účast v programu je zatím dobrovolná.

Systém by v budoucnu měl nahradit současné modré identifikační občanské průkazy (teudat zehut), pasy a průkazy pro obyvatele Izraele, kteří nejsou jeho občany, novými doklady s biometrickými údaji – otisky prstů a údaji o rysech obličeje.

Pokračovat ve čtení “Izrael spouští biometrickou databázi, ne všichni jsou nadšeni” »

vízum typu B1/B2 ke vstupu do USA

vízum typu B1/B2 ke vstupu do USA

USA zvažují zrušení vízové povinnosti pro Izraelce při turistických návštěvách. Tento týden by měl být Kongresu předložen návrh zákona, který by Izraelcům umožnil bezvízovou návštěvu Spojených států na 90 dní. Zákon předkládají kongresmani Brad Sherman (demokrat) a Ted Poe (republikán) a svými podpisy jej podpořilo dalších 25 členů Sněmovny reprezentantů.

Sherman a Poe na včerejší tiskové konferenci uvedli, že vízová povinnost bude zrušena do dvou let. „Je nelogické, že Izraelci, kteří mají obchodní příležitosti a potřebují krátce navštívit USA, musejí čekat půl roku na víza,“ uvedli poslanci. „Izrael je blízkým přítelem USA,“ uvedl texaský republikán Poe. „Pro obě země je důležité odstranění vízové povinnosti, tak aby sem lidé mohli přijít a obchodovat s námi. Chceme, aby za obchodem do USA přišlo více Izraelců. Přijďte do Texasu, chceme vás tu,“ dodal Poe. „Je překvapující, že Izraelci mohou bez víz jet do Jižní Amerika a Kanady, ale ne do USA,“ dodal.

Pokračovat ve čtení “USA možná zruší vízovou povinnost pro izraelské turisty” »

biometrická databáze v akci

biometrická databáze v akci

Navzdory protestům skupin hájících soukromí začal Izrael předevčírem shromažďovat biometrické údaje o svých občanech. Pilotní program biometrické databáze výrazně posílí schopnost úřadů identifikovat teroristy, tvrdí jeho stoupenci. Odpůrci jsou naopak přesvědčeni, že program dá státu bezprecedentní možnost kontrolovat životy Izraelců.

Testovací fáze programu bude trvat 2 roky a bude dobrovolná. Izraelci ve věku 16 a více let žijící ve městech Ašdod (Ashdod), Petach Tikva a Kfar Sava budou dotázáni, zda do databáze poskytnou své otisky prstů, fotografie ve vysokém rozlišení a další informace. Přístup do biometrické databáze budou mít bezpečnostní složky, soudy a za určitých okolností i běžná policie.

Pokračovat ve čtení “Izrael začal testovat databázi biometrických údajů” »

ilegální afričtí imigranti v Tel Avivu

ilegální afričtí imigranti v Tel Avivu

Izraelské ministerstvo vnitra navrhuje přijetí nové právní úpravy, která bude od zahraničních dělníků vyžadovat registraci do biometrické databáze, která se stane hlavním zdrojem informací o nich. Mluvčí ministerstva uvedl, že vláda má o těchto lidech jen velmi málo informací a databáze „vyplní řadu prázdných míst.“

Právní úprava se bude týkat zahraničních dělníků, ať už v Izraeli pracují legálně nebo nelegálně. Legální dělníci budou mít povinnost registrovat se do databáze při příjezdu do Izraele, zatímco nelegální do ní budou přidáni, jakmile je zadrží přistěhovalecká policie. Ministerstvo uvedlo, že podobné databáze má většina evropských zemí, stejně jako USA.

Pokračovat ve čtení “Izrael chystá biometrickou databází zahraničních dělníků” »

Bulharské ministerstvo vnitra vytvořilo počítačový portrét podezřelého, který mohl být účasten na teroristickém útoku v Burgasu v červenci tohoto roku. Teroristé tehdy zavraždili pět izraelských turistů a místního řidiče. Počítačový portrét ukazuje silnějšího muže, který měl černé vlasy, hnědé oči a mohl nosit brýle. Vlastnil řidičský průkaz a používal různá falešná jména.  Bulharská policie je přesvědčena, že terorista který při útoku zahynul nejednal sám. „Existují důkazy, že muž na počítačovém portrétu je spojen s teroristickým útokem na letišti v Burgasu,“ řekl bulharský ministr vnitra. Současně požádal veřejnost o jakékoli informace o podezřelém. Izraelský oficiální zdroj informoval The New York Times, že izraelská rozvědka má důkazy o tom, že teroristé z Libanonu byli zapojení do teroristického útoku. Počet telefonních hovorů mezi Libanonem a Burgasem se během dvou měsíců, které předcházely útoku, zvýšil a během posledních tří dnů před útokem byl počet telefonátů neobvykle vysoký i ve srovnání s předcházejícími dvěma měsíci.

Pokračovat ve čtení “Bulharsko zveřejnilo počítačový portrét podezřelého teroristy” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv