… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
blízkovýchodní Kvartet

předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás

předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás

Ředitel Centra palestinských studií ve Spojených arabských emirátech Aldraví Ibrahím Masrí (Aldrawi Ibrahim Masri) je přesvědčen, že předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) souhlasil s účastí na jednání s Izraelem v Jordánsku, prosazovaných blízkovýchodním Kvartetem (USA, Rusko, EU, OSN), protože se bál, že jinak bude zabit.

Podle tiskové agentury Palestine Today Masrí řekl, že Abbás „se bál osudu Jásira Arafata“, svého předchůdce v čele Palestinské správy, Organizace pro osvobození Palestiny a hnutí Fatáh, o němž je Masrí přesvědčen, že nezemřel na následky nemoci, ale byl zabit.

Pokračovat ve čtení “Arabský expert: Mahmúd Abbás se bojí atentátu” »

ulice v Gilo

Jeruzalémský magistrát dal včera zelenou výstavbě 130 bytů ve čtvrti Gilo. Bytové jednotky se budou nacházet ve 12patrovém věžákovém bloku, sdělil agentuře AFP městský radní Pepe Alalu.

Rada města také povolila výstavbu turistického centra v Davidově městě, arabskými obyvateli nazývaným Silvan. Vůdce Silvanského výboru na obranu palestinské země a domů Fakhri Abú Diáb izraelské pobočce agentury Reuters sdělil, že Izrael „se snaží změnit demografickou realitu palestinské čtvrti.“

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém schválil výstavbu 130 bytů ve čtvrti Gilo” »

Uplynulý víkend podnikla reprezentace palestinské samosprávy krok k mezinárodní právní subjektivitě. Palestinský prezident Mahmúd Abbás předal v pátek generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi žádost o plnohodnotné členství Palestiny ve světové organizaci.

Byl to ovšem krok více méně symbolický, protože USA, stálý člen RB OSN, dopředu avizovaly, že palestinský návrh (v tomto okamžiku) nepodpoří – k uznání nového státu je třeba souhlasu devíti z patnácti členů RB a k tomu všech pět stálých členů RB.

Pokračovat ve čtení “Palestinu nelze ustavit bez Izraele” »

vyslanec blízkovýchodního Kvartetu Tony Blair

vyslanec blízkovýchodního Kvartetu Tony Blair

Blízkovýchodní Kvartet – skládající se z USA, Ruska, Evropské unie a OSN – v pátek předložil nový časový plán pro znovuobnovení jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou. Kvartet by do 3 měsíců rád viděl komplexní návrh řešení problémů území a bezpečnosti a do 6 měsíců významný pokrok.

Kanál 10 izraelské televize doplnil, že časový plán Kvartetu vyzývá k tomu, aby se první jednání mezi zástupci Izraele a Palestinské správy konalo do 4 týdnů. Během tohoto setkání by obě strany měly odsouhlasit časový plán, podle nějž by mírové dohody mělo být dosaženo do roku 2012.

Pokračovat ve čtení “Blízkovýchodní Kvartet má časový plán vzniku Palestinského státu” »

Strana Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu), v jejímž čele stojí ministr zahraničí Avigdor Lieberman a která je po Likudu (Jednota) druhou největší stranou izraelské vládní koalice oznámila, že by mohla požadovat, aby izraelská vláda přerušila veškeré kontakty mezi Izraelem a Palestinskou správou. Uvedl to včera hebrejský deník Maariv.

„Není možné očekávat, že Stát Izrael bude převádět peníze Hamasu a tak financovat teroristické aktivity proti izraelským občanům,“ uvedl mluvčí strany. „Ti, kdo označili bin Ládina za muslimského bojovníka za svobodu, jako hamasovský premiér Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh), a ti, kdo odmítají umožnit Červenému kříži návštěvu Gilada Šalita (Gilad Shalit), nemohou být partnery při jednáních, ať už přímých nebo nepřímých.“

Pokračovat ve čtení “Přeruší Izrael veškeré vztahy s Palestinskou správou?” »

Arabská autonomní Palestinská správa pokračuje ve svém úsilí dosáhnout jednostranně vzniku Palestinského státu, i když tato jednostrannost je v rozporu s Dohodami z Oslo, kterými je vázána a na základě nichž vznikla.

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) se v nadcházejících měsících má setkat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkel, přičemž je chce přesvědčit, aby uznali Palestinský stát v hranicích příměří z roku 1948 a s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Během nedávné návštěvy předsedy izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) v Berlíně kancléřka Merkel odmítla jednostranné kroky Palestinské správy, ale současně dala také najevo nespokojenost s tím, že USA v rámci blízkovýchodního Kvartetu (USA, Rusko, EU, OSN) odmítli snahu o vynucení obnovení rozhovorů s tím, že není vhodná doba.

Pokračovat ve čtení “Palestinci chtějí, aby Francie a Německo podpořily vznik Palestinského státu” »

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) prý zvažuje plány na předání dalšího území Palestinské správě. Uvedl to krajně levicový deník Haarec.

Noviny uvádějí, že v rámci ústupků, které Netanjahu zvažuje „dojde k přesunu jednotek Izraelských obranných sil a Palestinské správě bude předáno více bezpečnostní kontroly. Části Oblastí B, kde má Izrael bezpečnostní pravomoci a Palestinci je pravomoci civilní, budou předány pod plnou kontrolu (palestinské) správy.“

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér „zvažuje“ předání další části Judeje a Samaří Arabům” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv