… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Bytča

RUY 323.5.2015 udělilo městské zastupitelstvo Bytče na zvláštním zasedání čestné občanství třem veteránům Druhé světové války, rodákům z Bytče. V nepřítomnosti generálu Ivanovi Otto Schwarzovi, obyvateli Bytče panu Ondrejovi Šamajovi a rodáku z Bytče Pavlu Královi, jehož lze bez přehánění nazvat ochráncem památky židovské komunity Bytče. Všichni tři nositelé titulu čestný občan města, který jim udělil během mimořádného veřejného zasedání městské rady starosta Bytče pan Miroslav Minárčik, se během Druhé světové války zasloužili o osvobození Československa v četných bojích jako  příslušníci armády či partyzáni.  Dovolujeme si seznámit čtenáře s projevem pana Pavla Krále, který přednesl po jmenování čestným občanem. Redakce ponechala autorovo původní znění bez jazykových úprav z důvodu autenticity. Věříme, že jeho slova se vryjí do paměti nejen těch, kteří byli při projevu přítomni, ale i čtenářů.

Vážený pán primátor, Vážení páni poslanci bytčianského mestského zastupitelstva, Milí pritomni, Děkuji za velku poctu, za to, ze jste mi udělili čestné občanství města Bytča.
Velice si toho vážím, jsem Bytčan, cítím se jako Bytčan, i když v Bytči nebydlím, žiju v Praze již 70 roku s přerušením 20 roku emigrace. Narodil jsem se zde, taky můj otec, moje babička, taky jej otec i jej stary otec, vsichni jsme se tady narodili. Dovolte mi niekoliko spomínek, nebudu vás dlouho zdržovat. Pokračovat ve čtení “Čestní občané Bytče – projev Pavla Krále” »

2014-06-2717_34_29

Pamětní deska na bývalé židovské škole.

Bytča je malé slovenské město nedaleko Žiliny, kdysi tam žila početná židovská komunita jejíž osudy popsal Pavel Král ve své knize Židé z Bytče. Pavel Král také bdí nad uchováním památky na tuto komunitu. Život a osudy Židů z Bytče se příliš neliší od osudu Židů v jiným menších či větších městech Slovenska a může být považována za určitý model. Pokračovat ve čtení “Bytča – dvě strany jedné mince – zavražděné židovské děti a Jozef Tiso” »

010Na hřbitově v izraelském Holonu u památníku bytčanským obětem holokaustu se v pátek 24. října konala pietní tryzna.  Tryzny se zúčastnil spolu se svým vnukem Ruyem pan Pavel Král, bytčanský rodák a autor knihy Židé v Bytči, který toto pietní shromáždění z Prahy zorganizoval. Smutečního shromáždění se zúčastnílo přes padesát účastníků z Izraele, ze Slovenské republiky a České republiky. Přítomné přivítal pan Jehošua Rezek z Karmielu.

Prvním řečníkem na tryzně byl velvyslanec Slovenské republiky v Izraeli jeho excelence pan Radovan Javorčík. Pan velvyslanec vzpomenul tragických udalosti z období druhé světové války. Zmínil se též o aktuálních problémech, například o letním raketovém ostřelování Izraele a o středečním teroristickém aktu v Jeruzalémě při němž byla zavražděna tříměsíční holčička. Zdůraznil, že je velmi důležité, aby se občané Slovenska a Izraele setkávali a tak přispívali nejen k vzájemnému porozumění, ale i k pravdivé informovanosti o dění v obou zemích. Pokračovat ve čtení “Vzpomínka na oběti holokaustu z Bytče” »

Vzpomínka na židovskou obec, která přestala existovat po Druhé světové válce, je současně i pomníkem, který jim postavil svou knihou  jeden mála přeživších, Pavel Král. Kniha Židé v Bytči vyšla v češtině, slovenštině a v létě roku 2012 také v rozšířeném hebrejském vydání. Nyní se připravuje vydání knihy v anglické verzi. při příležitosti vydání hebrejské verze byl připraven krátký film, v němž autor vysvětluje pohnutky, které jej vedly k napsání knihy a způsob jakým chce i v Izraeli uctít památku zavražděných židů z jeho rodného města.

Pokračovat ve čtení “Židé v Bytči – jejich památka zachycená v knize” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv