… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Centrum Simona Wiesenthala

Irina Bokova a Roger Cukierman během setkání 22.1.

Irina Bokova a Roger Cukierman během setkání 22.1. Foto CRIF

Velyslankyně USA v UNESCO Samantha Power odsoudila zrušení výstavy „Lid, kniha, země – 3500 let vazeb mezi židovským národem a zemí Izraele“, která se měla konat ve výstavním sále UNESCO v Paříži. Irina Bokova, generální ředitela UNESCO se nechala vyfotografovat spolu s rabínem Normanem Hierem před plakátem výstavy a následně poslala dopis o jejím zrušení . Oddůvodnila to „hlubokým znepokojením a odsouzením“ výstavy ze strany prezidenta arabské skupiny v UNESCO Abdalláha Emealmiho. UNESCO tedy zrušilo již nainstalovanou výstavu, odvolalo pozvané hosty kterým již byly doručeny pozvánky na vernisáž, protože někdo je znepokojen a zaštiťuje se mírovým procesem, ovšem lze předpokládat, že pokud americká vyslankyně v v OSN proti zrušení protestuje, mírový proces jehož režie je v rukou ministra zahraničí USA Kerryho, výstavou patrně narušen není. Pokračovat ve čtení “UNESCO seriózně nevysvětlilo proč odložit zahájení připravené výstavy” »

luach9. ledna 1944, 13. Tevet 5704, Simon Wiesenthal tak tak unikl smrti v koncentračním táboře Janowska. Wisenthal byl postupně vězněn v celkem 12 koncentračních táborech a v době osvobození z Mauthausenu v květnu 1945 vážil při výšce 1,8 metru pouhých 45 kg. Takřka všichni Wiesenthalovi blízcí příbuzní byli zavražděni nacisty. Po válce pracoval pro americkou armádu a shromažďoval dokumentaci pro soudy s nacistickými válečnými zločinci.

Wiesenthal pokračoval ve své práci následně i soukromě a stal se známý jako „Lovec nacistů“. Podle některých pramenů jeho výzkum vedl k polapení Adolfa Eichmanna v Argentině, jiné prameny význam jeho role zpochybňují. Nesporné ale je, že se zasloužil o vypátrání desítek dalších válečných zločinců, včetně Karla Silberbauera, důstojníka gestapa odpovědného za uvěznění Anny Frankové (Anne Frank).

Wiesenthal řekl: „Až se dějiny podívají nazpět, chci, aby lidé věděli, že se nacistům nepodařilo zabít miliony lidí a uniknout.“ Centrum Simona Wiesenthala, které provozuje Muzeum tolerance, je pojmenováno na jeho počest. V roce 1981 film Centra „Genocida“ získal Cenu akademie za nejlepší hraný dokument. Wisenthal zemřel ve věku 96 let ve Vídni a jeho pohřben v Herzliji v Izraeli.

papež František

papež František

Vatikán. V závěru včerejšího dopoledne, věnovaného řadě soukromých audiencí, papež František přijal šedesátičlennou delegaci Centra Simona Wiesenthala. Zástupci této židovské organizace se sídlem v Los Angeles své setkání domlouvali již s Benediktem XVI. Mému předchůdci tedy náleží naše modlitby a náklonnost, poukázal Svatý otec. Papež pak ocenil činnost Centra, které vystupuje proti rasismu, nesnášenlivosti a antisemitismu. Vyjádřil vděk za uchovávání paměti šoa a za formační aktivity.

Pokračovat ve čtení “Papež přijal delegaci Centra Simona Wiesenthala” »

14. dalajláma Tändzin Gjamccho

14. dalajláma Tändzin Gjamccho

Centrum Simona Wisenthala odsoudilo prohlášení, které přirovnává politiku tibetského dalajlámy k politice nacistů vůči evropským Židům. Srovnání se objevilo v komentáři „Sedm otázek 14. dalajlámovi“ na webu Čínský Tibet Online a následně na webu státní Tiskové agentury Xinhua (Nová Čína, 新华通讯社).

Pokračovat ve čtení “Centrum Simona Wiesenthala odsoudilo čínské přirovnání dalajlámy k nacistům” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv