… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Červený kříž

V neděli 14.6. přecházela přes hraniční přechod Allenby, na hranici mezi Izraelem a Jordánským královstvím  jordánská žena s tříměsíčním  dítětem. Izraelští vojáci zaznamenali, že novorozeně je ve špatném zdravotním stavu a ihned povolali zdravotníky sloužící v IDF. Přímo na přechodu bylo dehydrované novorozeně ošetřeno a stabilizováno a předáno do péče ambulance Červeného kříže. Dítě s matkou převezla ambulance do Jericha, kde bude dále léčeno.  4

Pokračovat ve čtení “Neobvyklá záchranná akce na přechodu Most Allenby mezi Jordánskem a Izraelem” »

MIDEAST-ISRAEL-SYRIA-APPLESJak informuje ekonomická příloha Kaznačej 4217_mb_file_3435c(Pokladník) izraelského ruskojazyčného listu  Věsti (Vesty) z 9. května nejedná se v žádném případě o vtip. Z Izraele se do Sýrie převážejí tuny jablek. Exportují  je tam Drúzové žijící na Golanských výšinách. Minulý rok byl export jablek vzhledem k situaci v Sýrii dočasně pozastaven, ale nyní si však Drúzové chtějí  vynahradit ztráty, které utrpěli v loňském roce. Syřané si nyní objednali 18 tisíc tun jablek (v roce 2011 byl export izraelských jablek do Sýrie pouze 12 tisíc tun) Letošní objednávka je již z třetiny dodaná – s pomocí Červeného kříže bylo exportováno do Sýrie  více než 6 tisíc tun jablek. Jak uvádí list Drúzové jsou velice spokojeni, neboť syrský režim platí za kilogram jablek z Golanských výšin v přepočtu 2,50 NIS, zatímco izraelští velkoodběratelé platí pouze 1 NIS za kilogram.

izraelští vojáci na Golanech

hlídka izraelských vojáků na Golanech

Syrští uprchlíci mohou být zoufalí, zranění a dokonce hladovět – ale nepřijmou izraelskou pomoc. Syrští povstalci současně slibují, že dobudou Golanské výšiny.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor (Yigal Palmor) sdělil, že v situaci, kdy trpící civilisté prchají před stále rostoucím násilím, nabídl Izrael, že prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže pošle do Sýrie humanitární pomoc. Uprchlíci nicméně stále nejsou ochotni přijmout pomoc z Izraele, byť posílanou přes Červený kříž, řekl Palmor tureckým novinám Hurriyet.

Pokračovat ve čtení “Syrští povstalci slibují dobytí Golanských výšin, uprchlíci odmítají izraelskou pomoc” »

úder syrských vládních sil na čtvrť Baba Amr ve městě Homs

úder syrských vládních sil na čtvrť Baba Amr ve městě Homs

Izrael formálně nabídl pomoc syrským civilistů, kteří jsou obětí úderu prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad) na politickou opozici. Pomoc bude poskytována prostřednictvím Červeného kříže.

„Stát židovského národa nemůže jen přihlížet, když v sousedním státě probíhají zvěrstva a lidé ztrácejí vše,“ uvedl ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

Možnosti izraelské pomoci jsou omezené, uvedl Lieberman. Přislíbil nicméně, že ministerstvo se i tak pokusí hledat způsoby, jak pomoci.

Pokračovat ve čtení “Izrael nabízí pomoc syrským civilistům” »

syrská nevěsta a poslanec Kara

Dvě syrské drúzské nevěsty včera navzdory nepokojům ve své zemi přešly hranici do Izraele, aby se setkaly se svými manžely. Obě ženy do Izraele vstoupily přes hraniční přechod Kunejtra (Quneitra) na Golanských výšinách, poté co je přes nárazníkovou zónu doprovodili příslušníci mírových sil OSN.

Do Izraele se ženy dostaly po 9 let trvajícím boji za možnost vystěhovat se do Izraele a vdát se za muže, s nimiž se zasnoubily.

Pokračovat ve čtení “Nevěsty ze Sýrie se po 9 letech dostaly za manžely do Izraele” »

Při příležitosti 5. výročí únosu izraelského vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit) teroristy Hnutí islámského odporu (Hamas) Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) – poprvé – vyzval Hamas, aby prokázal, že Šalit je stále naživu.

Šalitovi bylo 19 let, když byl 25. června 2006, jen několik měsíců po zahájení své povinné vojenské služby, unesen teroristy Hamasu. Sloužil na izraelské straně hranice s Pásmem Gazy, když několik teroristů proniklo podzemním územím na izraelské území, zabilo 2 vojáky a Šalita odvleklo do Gazy. Kde se od té doby nachází není známo.

Pokračovat ve čtení “Červený kříž žádá Hamas: Prokažte, že unesený izraelský voják je stále naživu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Archiv