… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
chemické zbraně

jaderný IzraelIzraelský jaderný arzenál sestává z přibližně 80 jaderných hlavic. Odhad v aktuálním čísle Bulletin of Atomic Scientits, které je jinak věnováno kybernetickým hrozbám a bezpečnosti, uvádějí američtí odborníci Hans M. Kristensen a Robert S. Norris.

Podle expertů zastavil Izrael výrobu jaderných zbraní v roce 2004, ale má dostatek štěpného materiálu k výrobě až 190 hlavic. V roce 1999 měl Izrael podle odhadu hlavic 70.

Pokračovat ve čtení “Bulletin of Atomic Scientits: Izrael má 80 jaderných hlavic” »

Obama - SupermanPrezident USA Barack Obama ocenil jako správné východisko ze syrské krize ruský návrh, aby Sýrie odevzdala své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Jedná se o Obamovo diplomatické vítězství nebo porážku? Záleží na úhlu pohledu.

Zatímco použití chemických zbraní proti syrským civilistům 21. srpna 2013 odsoudily všechny mocnosti i země Blízkého východu jednohlasně, disharmonie od počátku existovala v tom, kdo za vraždu přibližně 1.400 lidí, včetně mnoha žen a dětí, odpovídá. USA, Británie, Francie i Německo s odkazem na své zpravodajské služby uváděly, že jistě, anebo velmi pravděpodobně za útokem stojí vládní síly. Syrská vláda to odmítala a na její stranu se postavilo zejména Rusko, které prohlásilo, že neví o žádných důkazech. Potud nic překvapivého.

Pokračovat ve čtení “Světový mír zachráněn, válečný štváč Obama donucen couvnout! Anebo jak to vlastně bylo?!” »

Moše Jaalon

Moše Jaalon

Ministr obrany Izraele Moše Jaalon včera prohlásil, že za užití chemických zbraní proti syrským civilistům je s nejvyšší pravděpodobností odpovědný prezident Bašár Assad. Vyzval k sledování možností „nových spojenectví“ a současně mimořádně upřímně zkritizoval demokracii jako nástroj nevhodný pro současný Blízký východ a odmítl snahu o vytvoření Palestinského státu.

Stalo se tak v projevu na 13. světovém summitu o boji proti terorismu, který v Interdisciplinárním centru v Herzliji (המרכז הבינתחומי הרצליה) pořádá Mezinárodní institut pro boj proti terorismu (International Institute for Counter-Terrorism, ICT).

Pokračovat ve čtení “Moše Jaalon ve strategickém projevu vyzval k otevřenosti a novým spojenectvím, odmítl blízkovýchodní demokracii a Palestinský stát” »

Uzi Arad

Uzi Arad

Bývalý předseda izraelského výboru pro národní bezpečnost Uzi Arad (עוזי ארד) se v neděli vyjádřil k možnému útoku na syrskou armádu podporující prezidenta Bašára Assada. Řekl, že si není jist tím, že by takový útok přinesl úspěch a že to pravděpodobně není vůbec dobrý nápad. Uzi Arad se tak vyjádřil na přednášce kterou přednesl v rámci mezinárodní konference o potíráni terorismu, která se koná v Interdisciplinárním centru v Herzlii.

Pokračovat ve čtení “Uzi Arad o možné intervenci v Sýrii” »

Bašár Assad při operaci

Bašár Assad při operaci

Protože eretz.cz se snaží přinášet pohled na politické dění z různých úhlů, dovolíme si přinést našim čtenářům pohled, který na Assada má britský lékař Edmund Schulenburg, který byl jeho školitelem ve Western Eye clinic v London’s St Mary’s Hospital.

Dr. Schulenburg řekl britskému deníku Daily Mail, že jeho bývalý student Bašár Assad byl jemný a citlivý oční lékař a neměl předpoklady pro to se stát politickým vůdcem. Dr. Schulenburg přináší zcela jiný pohled na Bašára Asada, podle něj to byl jemný, inteligentní a citlivý lékař, velmi slušný a vždy přesný. Nikdo ze spolupracovníků v něm neviděl neúprosného diktátora, všichni kdo s ním spolupracovali jej vnímali stejně, nikdy nebyl arogantní a nikdo by neřekl, že je synem prezidenta. O své rodině nikdy nemluvil, pouze když byl tázán, tak vcelku upřímně a slušně odpověděl na otázky. Asad strávil v Londýně 18 měsíců a neprojevoval se jako syn středovýchodního diktátora. Obdivoval Philla Collinse a Whitney Houston a byl nadšený všemi  technickými novinkami. Podle Daily Mailu byl Bašár Assad dobrým operatérem a samostatně vykonával některé očí operace. V roce 1994 po smrti svého bratra Basela v důsledku automobilové nehody, byl povolán zpátky do Sýrie a předurčen k roli prezidenta, kterým se stal po smrti svého otce v roce 2000. Když převzal moc, chtěl zavést v Sýrii modernizaci a demokratické reformy, v posledních letech se jeho metody kontroly rebelů staly velmi tvrdými.

Pokračovat ve čtení “Bašár Assad: dobrý oční lékař, špatný politik” »

Miloš Zeman a Jiří Rusnok

Miloš Zeman a Jiří Rusnok při jmenování vlády

Prezident České republiky Miloš Zeman i premiér v demisi Jiří Rusnok se dnes znovu vyjádřili proti vojenskému úderu, o jehož zasazení Sýrii uvažují USA, Velká Británie a Francie kvůli použití chemických zbraní proti civilistům údajně vládní armádou.

„Myslím si, že v Sýrii je na jedné straně sekulární diktátor a na druhé straně náboženští fanatici vedení Al-Kajdou, a z tohoto důvodu nevidím vojenský zásah v Sýrii jako přiměřený, protože to není žádná válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi dvěma zly,“ prohlásil prezident Zeman.

Pokračovat ve čtení “Prezident Zeman a premiér Rusnok proti vojenskému zásahu v Sýrii” »

Černínský palác

Černínský palác

Česká republika je proti mezinárodnímu vojenskému zásahu proti ozbrojeným silám či objektům syrského státu a nadále považuje za jediné účinné řešení vnitrosyrského konfliktu řešení diplomatické a mírové – tj. co možná brzkou dohodu obou stran na příměří a zahájení jednání o politické transformaci země. Uvedlo to včera večer v prohlášení české Ministerstvo zahraničních věcí.

Ministerstvo dále vyjádřilo znepokojení ze zpráv o nasazení chemických látek s tím, že užití chemických zbraní je nepřípustné a v přímém rozporu s platnými mezinárodními úmluvami bez ohledu na totožnost pachatele a okolnosti útoku. Je kriticky důležité, aby inspekčnímu týmu OSN na místě byly poskytnuty veškeré podmínky k co nejdůkladnějšímu vyšetření události.

Pokračovat ve čtení “Česká republika je proti vojenskému zásahu proti Sýrii” »

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

Syrský prezident Bašár Assad ani nikdo z centrálního velení armády možná nenařídil chemický útok, který si minulý týden na předměstí Damašku vyžádal životy přibližně 1.300 civilistů, včetně mnoha žen a malých dětí. Útok však skutečně provedla vládní armáda. Tyto skutečnosti, o nich včera informoval web Foreign Policy, mají vyplývat z telefonátů, které odposlechly americké zpravodajské služby.

Pokračovat ve čtení “Syrská armáda možná provedla chemický útok bez rozkazu prezidenta, vládní síly se nicméně připravují na úder USA” »

plynová maskaV reakci na stále rostoucí napětí kvůli situaci v Sýrii a hrozící vojenský úder USA na syrskou vládní armádu v odvetě za údajný chemický útok syrského režimu na civilisty prudce vzrostl zájem Izraelců o plynové masky. Existuje obava, že syrský režim by po zahraničním úderu mohl chemické zbraně použít opět a dopady by to mohlo mít i na sousední Izrael.

Modernizované chemické masky a prostředky protichemické ochrany jsou v Izraeli vydávány již několik let, nicméně zájem o ně během předvčerejška a včerejška rychle roste. Izraelská pošta, která protichemické prostředky distribuuje, ohlásila, že zájem je čtyřnásobně vyšší než jindy.

Pokračovat ve čtení “Obavy ze situace v Sýrii: Izraelci si vyzvedávají plynové masky” »

syrský bojovníkSýrie. Rebelující islamisté tvrdí, že vláda v Damašku použila chemické zbraně a způsobila smrt 1200 civilistů včetně mnoha žen a dětí. Rebelové zveřejnili na internetu šokující záběry, které mají dokládat jejich tvrzení. Podle apoštolského nuncia v Sýrii, mons. Mario Zenariho začaly včera pro Damašek rozhodující chvíle. Hrozí totiž, že konflikt trvající již déle než dva roky, propukne ještě s větší intenzitou:

„Tyto záběry, kolující po internetu a v televizi, zasáhly celý svět. Pro mezinárodní společenství je to šok. Tady jsou již lidé znechucení a myslím si, že pro mezinárodní společenství je to poplašný signál: »Pomozte nám ukončit tuto válku. Jsme znechuceni a už nemůžeme dál. Takto nelze pokračovat.« Věřím, že toto volání Syřanů dojde sluchu u mezinárodního společenství, aby okamžitě našlo politické řešení této těžké krize.“ Říká mons. Zenari, nuncius v Damašku.

Pokračovat ve čtení “Mons. Tomasi: Kdo může mít prospěch z nelidského zločinu v Sýrii?” »

Michael Morell a Leon Panetta

tehdejší ministr obrany USA Leon Panetta předává ocenění tehdy úřadujícímu řediteli CIA Michaelu Morellovi (vlevo), 14.2.2013

Michael Morell, zástupce ředitele americké CIA (Ústřední zpravodajské služby), tvrdí, že syrská občanská válka je v současnosti největší hrozbou národní bezpečnosti USA. Uvádí to Wall Street Journal.

Rizikem je, že syrská vláda by mohla zkolabovat a země by se stala bezpečným útočištěm al-Kajdy a nahradila tak Pákistán. V takovém případě by do rukou povstalců z al-Kajdy padly chemické zbraně, které nyní má režim prezidenta Bašára Assada.

Pokračovat ve čtení “Muž č. 2 CIA: Největší hrozbou pro USA jsou syrští povstalci” »

S 300Podle dnešní (úterý 4.6.) informace Times of Oman řekl ruský prezident Vladimír Putin, že rakety S-300 nebyly dosud dodány do Sýrie, protože dodávka by mohla změnit křehkou rovnováhu sil v oblasti, která v tomto velmi nestálém regionu panuje.

Putinovo prohlášení přichází poté, kdy Spojené národy poskytly informaci, že mají k dispozici podložené důkazy o tom, že jednotky syrského prezidenta Bashara Assada používají chemické zbraně a rebelové se snaží tyto zbraně získat pro sebe. Putin, který podporuje Assadův režim se snaží  po dobu trvání konfliktu zabránit OSN v uvalení sankcí na syrský režim. Podle Times od Oman je dohoda mezi Ruskem a Sýrií o dodávce raketových systémů S-300, již podepsána.

Pokračovat ve čtení “Putin: rakety S-300 dosud nejsou v Sýrii” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv