česko-izraelské přátelství
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky včera drtivou většinou schválila dvě usnesení, kterými odmítla požadavek Evropské unie na speciální označování izraelského zboží z Judeje, Samaří, Golanských výšin a části Jeruzaléma.
Přinášíme Vám stenografický přepis mimořádně zajímavých vystoupení českých poslanců, tak jak byl zveřejněn na sněmovních internetových stránkách.
Podle schváleného pořadu schůze byl zařazen bod číslo
223.
K problematice označování zboží z izraelských osad
Prosím, aby se slova ujal navrhovatel tohoto bodu pan poslanec František Laudát. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Richard Falbr v Evropském parlamentě
„Nesouhlasím s minutou ticha za Ariela Šarona. Má na svědomí smrt desítek tisíc Palestinců.“
Richard Falbr, poslanec Evropského parlamentu za ČSSD / PES
zjevně lživé obvinění, vznesené v reakci na návrh nizozemské poslankyně Laurence Stassen (PVV – Strany pro svobodu), aby Evropský parlament uctil minutou ticha smrt bývalého předsedy izraelské vlády; návrh kvůli odporu většiny europoslanců přijat nebyl
Levicová láska: soudruzi Miloš Jakeš, Jásir Arafát a Gustáv Husák
Za dva dny předloží Palestinská správa Radě bezpečnosti OSN žádost o přijetí za řádného člena a tedy uznání de iure své státnosti. Rada bezpečnosti tuto žádost nepodpoří a „Palestina“ (ať už pod tímto názvem představujeme cokoliv) se řádným členem OSN nestane.
Na české politické scéně je postoj k řešení blízkovýchodního konfliktu umírněný a je potěšující, že převážná většina významnějších politických stran ústy svých představitelů vyváženě podpořila mírový proces a vznik Palestinského státu po dohodě mezi Izraelem a autonomní Palestinskou správou a nikoliv konfrontační jednostranný krok arabské autonomie. Vyhraněně proarabské jsou jen krajně levicové strany – Komunistická strana Čech a Moravy a Strana Zelených.
Ministerstvo zahraničí České republiky vydalo dnes tiskovou zprávu, v níž rozhodně odsuzuje násilí režimu syrského prezidenta Bašára Assada proti protestujícím a vyzývá k okamžitému zastavení represí.
Česká strana sociálně demokratická ústy svého místopředsedy a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nepřímo vyzvala k leteckým úderům na vládní jednotky v Sýrii, když uvedla, že „situace v Sýrii vyžaduje ze strany OSN analogický postup jako v případě Libye, tedy přijetí opatření na ochranu civilního obyvatelstva před násilím ze strany vlastní vlády.“ Rada bezpečnosti OSN přitom zmocnila rezolucí státy světa k provedení „všech nezbytných opatření k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi“ a na základě tohoto zmocnění už několik týdnů USA, Británie a Francie Libyi bombardují.