… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Damašek

 Inscription on the Jobar Synagogue, near Damascus, Syria (photo credit: screen capture YouTube)Svitky Tóry a další kultové předměty ze staré damašské synagógy jsou v držení islamistických skupin v Sýrii Tyto blíže nespecifikované skupiny požadují výměnou za pergamenové svitky ukradené ze synagógy osvobození vězňů, které drží režim prezidenta Assada. Tuto informaci přinesl internetové noviny Times of Israel. Informace o vykradení synagógy Jobar pronikly na veřejnost v březnu 2013, kdy jsme o ní také informovali. Zloději, ale nikdy nebyli identifikování. Podle tradice je synagóga stará 2000 let a je spojována s proroky Elijášem a Elíšou. Některé informace naznačují, že je synagóga nyní zcela vykradena a poničena. Podle informace, kterou získal Times of Israel jsou Tóry v rukou příslušníků Fronty Al-Nusra, islamistické organizace, která je spojována s al-Kaidou a v USA je označena za teroristické uskupení. Pokračovat ve čtení “Pergamenové svitky Tóry z Damašku v rukou islamistických rebelů – teroristů” »

Satelitní snímek místa úderu

Satelitní snímek místa úderu
zdroj: Israel Defense

 Fotografie z rána 30. října, pořízené několik hodin předtím, než Izrael udeřil vojenskou základnu v Sýrii, odhalují přítomnost nově instalovaných zdokonalených ruských protiletadlových raket a naznačují, že Pentagon, který narychlo objednával satelitní snímky od nekonkretizované smluvní firmy, byl o leteckém úderu předem informován.
Snímky pořízené v 10 hodin dopoledne – tedy zhruba devět hodin před úderem – ukazují dva možné cíle: vylepšenou a k bojovému nasazení připravenou baterii raket S-125S a šest velkých tahačů, které mohly vézt rakety. Fotografie byly poprvé publikovány zpravodajským analytikem Ronenem Solomonem společně s průvodním článkem v magazínu Israel Defense.
Jak ukazují fotografie, byly baterie raket S-125S nově rozmístěny v místě, které představuje vážnou hrozbu pro izraelské i americké letouny a mohlo by – stejně jako americké protiraketové systémy Patriot – zničit střely odpálené proti syrským vojenským zařízením.

Pokračovat ve čtení “Satelitní snímky z místa úderu v Sýrii naznačují překvapivé souvislosti” »

Řehoř III. Laham

Řehoř III. Laham

Damašek. „Barbarský akt, kterého se dopustili bandité a zločinci bez skrupulí, mířil na nevinné lidi,“ komentoval včera katolický melchitský patriarcha, Řehoř III. Laham, sebevražedný útok, ke kterému došlo ve čtvrtek (27.6.) nedaleko řecko-pravoslavné katedrály Bab Tuma v historické čtvrti Bab Sharqi v hlavním městě Sýrie. Atentát zabil nejméně čtyři lidi a několik dalších lidí jich bylo zraněno. „Jde o osoby a skupiny,“ řekl dále patriarcha na adresu pachatelů, „které nejsou kontrolovány syrskou opozicí, která jak se zdá už ani neexistuje. Existují však státy, pokračoval dále, které chtějí tyto zločinecké bandy vyzbrojovat a to je velice na pováženou.“ Podle agentury AsiaNews došlo k výbuchu v dobročinném muslimském centru Dar al-Ihsan asi 50 m od řecko-pravoslavné katedrály.

Pokračovat ve čtení “Melchitský patriarcha Řehoř III.: Dost už bylo zbraní pro zločince” »

9. července 1840, 8. tamuzu 5600, protestovala americká vláda proti damašskému krvavému obvinění, při němž byli syrští Židé obviněni ze zabití dvou mužů a použití jejich krve k výrobě pesachových macesů. Otec Tomáš z Damašku a jeho muslimský pomocník se ztratili, což vyvolalo obvinění, v jehož důsledku bylo zatčeno a mučeno 13 Židů. Další zatýkání a krutosti následovaly a vyvrcholily únosem 63 židovských dětí (které měly „dosvědčit“, kde byla skryta krev) a útoky chátry na židovské obce po celém Blízkém východě.

V Británii žádali židovští představitelé Montefiore a Rothschild zákrok vlády. V USA prezident Van Buren nařídil americkým diplomatům v Turecku a Egyptě, aby vznesli oficiální protest, zatímco tisíce Židů protestovaly v šesti amerických městech – jednalo se o historicky první kolektivní akci amerických Židů na podporu jejich zámořských. bratří. Syrští představitelé pod tlakem souhlasili s propuštěním Židů, kteří přežili řadu kol mučení. Celá záležitost se nikdy zcela nevysvětlila a v roce 1986 syrský ministr obrany Mustafa Tlass vydal knihu s názvem „Macesy Sionu“ („The Matzah of Zion“), která obvinění Židů z rituálních vražd znovu oživovala.

 

515302d0cc727Dnes se objevil na stránkách YouTube krátký film ze syrské produkce, který ukazuje synagogu v předměstí Damašku Jobar, která je pravděpodobně nejstarší synagogou na světě.  Průvodce patrně z řad rebelů ukazuje synagogu se zachovalým vnitřním zařizením, starými knihami, které jsou podle informací tisíc let staré a v synagoze se nachází také patrně nejstarší vůbec zachovaný  svitek Tóry ( Pentateuch). Informaci přinesl  syrský server breakingnews.sy

 

Pokračovat ve čtení “Synagoga v Damašku + video” »

AleppoDamašek. Jedním z posledních diplomatů, zůstávajících v Damašku, je apoštolský nuncius Mons. Mario Zenari, který hovořil o situaci ve městě pro Vatikánský rozhlas.

Situace se stále zhoršuje a vyústila v každodenní katastrofu. Tady v Damašku není slyšet nic jiného, než přelety stíhaček, bombardování a exploze. V ostatních částech země je to podobné. Řešení konfliktu se den za dnem jeví jako stále spletitější. Je velmi těžké vidět konec tunelu,

říká arcibiskup Zenari a upozorňuje na stále tíživější humanitární situaci:

Pokračovat ve čtení “Papežský nuncius: Situace v Damašku je katastrofální” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv