… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dan Shapiro

purimový kostým J.E. velvyslance USA v Izraeli Dana Shapiry

Exkluzivní fotografie pravé podoby velvyslance USA v Izraeli Dana Shapiry.

Příslušníci Velitelství domácí fronty Izraelských obranných sil a Národní gardy USA uspořádali 13. května 2014 v centrálním Izraeli společné záchranářské cvičení. Vojáci nacvičovali vyspělé záchranné techniky, když vrtali skrze trosky a vytahovali figuríny z oblasti simulované katastrofy. O schopnosti vojáků se na místě zajímal velvyslanec USA v Izraeli Dan Shapiro.

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

Pokračovat ve čtení “Společné cvičení záchranářů Izraele a USA” »

E1

oblast E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim

Tisíce Izraelců, odhadem nejméně 5 tisíc, se včera večer zúčastnily protestního pochodu v oblasti E1 mezi hlavním městem Jeruzalémem se zastavěnou částí města Ma’ale Adumim, aby daly najevo nesouhlas se současnými jednáními mezi Izraelem a Palestinskou správou.

Protestu se zúčastnili a k demonstrantům promluvili vysocí představitelé izraelské politické pravice, mezi nimi ministr dopravy a silniční bezpečnosti Jisrael Kac (Yisrael Katz) ze strany Likud , ministr bydlení a výstavby Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov), ministr zemědělství Jair Šamir (Yair Shamir) ze strany Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin (Yariv Levin) a poslanci Likudu Ze’ev Elkin a Dany Danon.

Pokračovat ve čtení “Tisíce Izraelců demonstrovaly proti cizímu nátlaku a pro výstavbu v Judeji a Samaří, včetně oblasti E1” »

propousteni vrahuV noci ze soboty na neděli schválil bezpečnostní kabinet izraelské vlády seznam 26 palestinských teroristů, kteří si v izraelských věznicích odpykávají tresty za vraždy či pomoc k vraždě, k nimž došlo před podpisem dohod v Oslu v roce 1994. Děje se tak v rámci mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinskou správou – Palestinou, pod taktovnou ministra zahraničí USA Johna Kerryho. K návrhu propuštění vězňů jejichž seznam přínášíme dochází ve stínu raketových útoků na jižní Izrael z pásma Gazy. Velvyslanec USA v Izraeli Dan Shapiro také přispěchal s ujištěním, že propouštění palestiských vězňů nijak neovlivní situaci v USA vězněného Jonathana Pollarda. Vedle toho eskaluje násilí v Judeji a Samaří ale vše to nestačí ani palestinským a ani evropským politikům, kteří ústy vevyslance Evropské unie Larse Faaborg-Andersena odsoudili Izrael za to, že v Judeji a Šomronu staví byty pro druhou či třetí generaci židovských obyvatel těchto území. Kam až má tedy Izrael ustoupit, aby splnil představy Abu Mazena, Catherine Ashton či Johna Kerryho? Pokračovat ve čtení “Izrael propouští v rámci mírových jednání další teroristy s krví na rukou” »

Velvyslanec Daniel B. Shapiro

Velvyslanec Daniel B. Shapiro

Dan Shapiro ,  velvyslanec USA v Izraeli hovořil  v úterý v   Jezreel Valley College ( מכללת עמק יזרעאל) a podle denníku Israel Hajom se vyjádřil k situaci Jonathana Pollarda, který si v USA  odpykává doživotní trest za špionáž ve prospěch Izraele. Řekl  že nevylučuje možnost že  Pollard zůstane ve  věznici do konce svých dnů, ale stále ještě má možnost požádat o prezidentskou milost, která může být vyslyšena.  Zchladil tak naděje, které v Izraeli vznikly před návštěvou prezidenta Obamy minulý měsíc, kdy se někteří komentátoři nechali unést nadějí a dokonce prorokovali, že Pollarda přiveze Obama ve svém letadle. Ve věci vězňů se očekávají ústupky ze strany Izraele, ale rozhodně ne ze strany USA.

K otázce o Iránu, zopakoval Shapiro to co řekl již jeho šéf, ministr zahraničí John Kerry: „Izrael má právo na samostatnou vojenskou akci.“

foto: Wikipedia

 

 

OBAMAAmerický prezident Barack Obama plánuje svojí první cestu do Izraele. Oznámily to agentury Reuters a izraelská televize Channel 10 News. Podle informace izraelské televize je datum již stanoveno, a to na 20. března 2013.  Bílý dům toto datum dosud nepotvrdil.

Podle informací byla návštěva plánovaná v době, kdy bylo zřejmé, že Netanjahu zvítězí ve volbách a že bude pověřen sestavením vlády. Pokračovat ve čtení “Obama navštíví Izrael” »

Dan Shapiro a Binjamin Netanjahu

Dan Shapiro a Binjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) byl při nedávné schůzce s velvyslancem USA v Izraeli údajně „s rozumem v koncích“ kvůli postoji USA k Íránu.

Opakovaně to potvrdil poslanec Sněmovny reprezentantů Mike Rogers (republikán, Michigan), který se jednání také zúčastnil.

Naopak velvyslanec USA Dan Shapiro původní zprávy o rozhořčené hádce s Netanjahuem při schůzce o zpravodajské spolupráci dne 24. srpna 2012 popřel.

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér se kvůli Íránu ostře pohádal s velvyslancem USA” »

jaderný Írán

jaderný Írán

Izraelští představitelé dali nedávno při sérii soukromých jednání na nejvyšší úrovni jasně najevo, že vláda v Jeruzalémě neupozorní předem USA, pokud se rozhodne provést preventivní úder na íránská jaderná zařízení. Sdělil to včera agentuře AP nejmenovaný představitel americké zpravodajské komunity.

Pokračovat ve čtení “Izrael nebude varovat USA před úderem na Írán” »

Herclijská konference

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vykonává ve dnech 30. ledna až 2. února pracovní návštěvu Izrael. Účastní se zde 12. výroční Herclijské konference, věnované izraelské národní bezpečnosti.

Na konferenci přijel také bývalý velvyslanec České republiky v Izraeli a USA a současný velvyslanec v Británii Michael Žantovský

Pokračovat ve čtení “Ministr Schwarzenberg a velvyslanec Žantovský na konferenci o bezpečnosti Izraele” »

velvyslanec USA Dan Shapiro a premiér Netanjahu

velvyslanec USA Dan Shapiro a premiér Netanjahu

Izrael údajně opět sdělil Spojeným státům, že nezmrazí výstavbu v židovských obcích v Judeji a Samaří, aby se tak vyšlo vstříc Palestinské správě, která tím podmiňuje obnovení jednání s Izraelem.

Pokračovat ve čtení “Zpráva: Izrael odmítl požadavek USA na zmrazení výstavby v Judeji a Samaří” »

Šimon Peres

prezident Izraele Šimon Peres

V tomto týdnu oslavil Šimon Peres své 88. narozeniny (nar. 2.8.1923) a vlastně se o jeho životním jubileu nehovořilo a ani se nijak neslavilo, což může souviset i s tím, že Peres je stále v prvním roce smutku, po smrti své ženy Sonji v lednu tohoto roku. Během prvního roku po smrti člena rodiny se nekonají oslavy.

V tomto pro celý Izrael složitém týdnu se Šimon Peres musel postavit k mnoha situacím, které by i pro mladšího politika nebyly jednoduché.

Pokračovat ve čtení “Těžký týden prezidenta Perese” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv