… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dánsko

euraIzraelské nevládní organizace, které z více než poloviny financuje zahraniční politická entita (cizí stát či například Evropská unie), budou muset tuto skutečnost uvádět ve všech svých publikacích či dopisech adresovaných voleným představitelům nebo úředníkům. Navíc bude na webu Registrátora nevládních organizací uveden seznam organizací, které jsou takto financovány, a zemí, odkud peníze dostávají.

Ukládá to nový zákon o transparentnosti financování nevládních organizací, který Kneset přijal ve třetím čtení včera večer.

Pokračovat ve čtení “Izrael zveřejní nevládní organizace převážně placené cizinou” »

Synagoga v Kodani

Synagoga v Kodani

Rabín Bent Lexner v rozhovoru pro Arutz 7 popsal včerejší noc, které v dánské Kodani otřásla nejen židovskou komunitou, ale i všemi normálními lidmi, pro které jsou svoboda slova a svoboda vyznání  základními  hodnotami. V kavárně v níž se konal diskusní večer v přítomnosti karikaturisty, který znevážil karikaturou proroka Mohameda střílel terorista a zabil jednoho člověka a zranil další dva. Později  zaútočil terorista na kulturní centrum vedle kodaňské synagogy. V centru se konala oslava bat micva (oslava dvanáctých narozenin dívky, která se v tomto věku stává odpovědnou za dodržování náboženských povinností) na oslavě bylo přítomno asi 80 lidí, dospělých a dětí. Terorista zastřelil  – Dana Uzana (38), který při vstupu do centra spolu s policii hlídal. Dan Uzan byl zkušený člen ochranky, který pro dánskou židovskou obec pracoval dlouho a zachránil životy přítomných na oslavě. Rabín Lexner řekl, že útok není pro dánskou židovskou komunitu překvapením, protože Dánsko je na hledáčku teroristů pro své aktivity v Afganistanu a jinde. Na otázku, zda se dánští židé hodlají vystěhovat do Izraele, řekl rabín Lexner, že z Dánska se stěhuje do Izraele hodně židů a že to s posledním útokem nijak nesouvisí, protože situace v Dánsku není pro židy jednoduchá. Podle dánské policie se jednalo o atentátníka, který není příslušníkem žádné teroristické skupiny. Policie údajného teroristu zastřelila. Nicméně policie hodlá vyšetřovat dokud nebudou oba případy útoků jednoznačně objasněny.

Pokračovat ve čtení “Bývalý vrchní rabín Dánska: střelba na synagogu není překvapením + video” »

luach25. 11. 1622, 22. Kislev 5383, dánský král Christian IV. sepsal formální dopis amsterdamské židovské radě, kterým pozval Židy portugalského původu, aby se usídlili v Dánsku. Učinil tak ve snaze přilákat podnikavé obchodníky s volným kapitálem. Král Christian Židům slíbil náboženskou svobodu – lákavý bezpečný přístav v době, kdy ve střední Evropě zuřila Třicetiletá válka.

img390590Jordánské Ministerstvo turismu vydalo minulou středu upozornění, v kterém varuje izraelské turisty, aby otevřeně nedávali najevo, že jsou židé, to znamená, aby v Jordánsku nenosili tradiční pokrývky hlavy, v případě ortodoxních mužů tradiční třásně (malý talit, arba kanfot) a aby nevykonávali náboženské obřady (tedy ani modlitbu, při níž je třeba deseti mužů) při návštěvách Jordánska.

Představitelé ministerstva turismu informovali své kolegy v Izraeli, aby při návštěvách nepoužívali „židovské oblečení“ a neprovozovali židovské rituály na veřejných místech, tím se mají vyvarovat možného ohrožení.
Pokračovat ve čtení “Povinný dress code pro izraelské turisty v Jordánsku a Dánsku” »

setkání české a izraelské vlády v Praze 5. 12. 2012Jedním z hlavních témat zasedání Rady ministrů (zahraničí) Evropské unie 10. prosince 2012 byl postoj EU k oznámení Izraele o povolení výstavby 3.000 bytů v oblasti E1, která je takřka nezastavěnou součástí města Maale Adumim a tvoří spojnici s hlavním městem Jeruzalémem.

Ministři izraelský záměr odsoudili s tím, že jsou silně proti a realizace plánu by vážně podkopalo možnost dohody mezi Izraelem a palestinskými Araby.  Až díky intervenci Česka a Německa se Rada ministrů také vyslovila k postoji vůdce Hamasu vůči Izraeli.

Pokračovat ve čtení “Česko a Německo zabránily zcela jednostranné kritice Izraele ze strany EU” »

Nir Barkat

starosta Jeruzaléma Nir Barkat

Starosta Jeruzaléma Nir Barkat předevčírem podpořil plán izraelské vlády postavit 3.000 nových bytových jednotek v oblasti E1 mezi izraelským hlavním městem a Maale Adumim, informují noviny Jisrael HaJom.

V projevu na konferenci o dostupném bydlení, která se konala v Hercliji (Herzliya), Barak řekl: „Potřebujeme spojit oblast E1 s Jeruzalémem bez jakýchkoliv omezení, i kdyby na nás svět tlačit, abychom to nedělali. Samozřejmě v tomto podporuji postoj předsedy vlády. Neznám žádné město světa, jehož regulátorem (výstavby) by byl prezident USA.“

Pokračovat ve čtení “Starosta Jeruzaléma: Rozvoj žádného města světa nereguluje prezident USA” »

letadlo El Al

Dánsko odmítá umožnit izraelským bezpečnostním pracovníkům nosit zbraně a provádět rutinní bezpečností prověrky cestujících na letišti Kastrup.

Izrael v reakci na to zvažuje zastavení všech přímých letů do a z Kodaně – a to nejen izraelské letecké společnosti El Al, ale také dánské Cimber-Sterling. V minulosti měli Izraelci v Dánsku, stejně jako jinde, různé bezpečnostní problémy.

Dánská vláda tvrdí, že umožnění nošení zbraní a provádění bezpečnostních prověrek izraelskými pracovníky na letišti porušuje „zásady zaměstnanosti a lidské důstojnosti.“

Pokračovat ve čtení “Dánsko brání izraelským rutinním kontrolám na letišti v Kodani” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv