Avigdor Lieberman u soudu
Tříčlenný trestní senát dnes ráno jednomyslně zprostil bývalého ministra zahraničí Izraele a předsedu strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdora Liebermana všech obvinění. Znamená to, že by se mohl vrátit do politiky a být opět ministrem zahraničí.
Očekává se nicméně, že se státní zástupce proti rozsudku odvolá.
„Uběhlo sedmnáct let, je to za mnou,“ sdělil Lieberman novinářům po vynesení rozsudku. „Chci poděkovat své rodině a přátelům, kteří při mě skutečně těch 17 let stáli a podporovali mě. Chci poděkovat týmu obhájců, který odvedl vynikající, výjimečnou práci.“
premiér Benjamin Netanjahu
Omluva předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua jeho tureckému protějšku za incident na lodi Mavi Marmara koncem května 2010 se setkala na izraelské politické scéně se smíšenými reakcemi – od ostré kritiky až po plnou podporu.
Avigdor Lieberman, předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), která v nedávných parlamentních volbách měla společnou kandidátku s Netanjahuovým Likudem, omluvu odsoudil. „Kdokoliv viděl fotografie z Mavi Marmary chápe bez jakýchkoliv pochybností, že vojáci jednali v sebeobraně proti aktivistům organizace IHH, která je v Evropě uznávána jako teroristická,“ uvedl Lieberman.
Jeruzalém/Vatikán. „Vyřešili jsme většinu, ne-li všechny problémy, které nám bránily podepsat dohodu“ – řekl pro Jerusalem Post náměstek izraelského ministra zahraničí Daniel Ayalon, který vede za izraelskou stranu rozhovory s Apoštolským stolcem týkající se ekonomicko-právního postavení katolické církve v Izraeli. Dvojstranná komise vydala včera společné prohlášení, ve kterém vyjadřuje „naději na brzké uzavření dohody“. Ayalon dále řekl, že si je jist tím, že nová vláda, vzešlá z nedávných voleb, „brzo dohodu podepíše“.
Pokračovat ve čtení “Jednání Svatého stolce s Izraelem a „Palestinou“” »
Barack Obama a Chuck Hagel
Izrael je znepokojen rozhodnutím prezidenta USA Baracka Obamy nominovat na ministra obrany Chucka Hagela „kvůli jeho prohlášením v minulosti a jeho postoji vůči Izraeli,“ prohlásil včera předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin, který nicméně dodal, že strategické partnerství mezi USA a Izraelem je silné a „jeden člověk neurčuje politiku.“
O tom, že by se mohl ministrem obrany stát republikánský senátor za Nebrasku Chuck Hagel se v Izraeli široce diskutuje a názory na to, jaký vliv by to mohlo mít na vztahy obou zemí, se liší.
Pokračovat ve čtení “Chuck Hagel vzbuzuje v Izraeli obavy” »
Lieberman a Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se během dvou dnů, kdy nabude účinnosti rezignace Avigdora Liebermana, stane také ministrem zahraničí. Do funkce jeho náměstka bude znovu jmenován Dany Ajalon (Danny Ayalon).
Lieberman oznámil demisi v pátek poté, kdy bylo den předtím Nejvyšším státním zástupcem Jehudou Weinsteinem (Yehuda Weinstein) oznámeno, že bude obviněn z podvodu a zneužití důvěry. Formálně demisi na funkci ministra zahraničí a vicepremiéra předal do rukou premiéra na včerejším zasedání vlády.
Pokračovat ve čtení “Premiér Netanjahu přebírá funkci ministra zahraničí” »
setkání české a izraelské vlády v Praze 5. 12. 2012
Přinášíme fotoesej z návštěvy izraelské vládní delegace v Praze dne 5. 12. 2012. Českou republiku kromě předsedy vlády Benjamina Netanjahua navštívili také ministr obrany Ehud Barak, ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz), ministr vědy a technologií Daniel Herškovic (Daniel Hershkowitz), náměstek ministra zahraničních věcí Dany Ajalon (Danny Ayalon) a další.
Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér s delegací v Praze (fotoesej)” »
Aktualizováno 6. 12. 2012 o přepis tiskové konference a odkaz na zprávu o návštěvě na webu Úřadu vlády České republiky.
Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu se dnes krátce po poledni sešel v Praze se svým českým protějškem Petrem Nečasem, aby mu poděkoval za nesouhlas České republiky s rezolucí Valného shromáždění OSN, která přiznala „Palestině“ status pozorovatelského „nečlenského státu.“
Česká republika byla jediným státem Evropské unie a jedním z devíti států světa, které hlasovaly proti. Zbývající státy EU se hlasování buď zdržely nebo hlasovaly pro uznání neexistujícího státu.
Tel Aviv
Tel Aviv je jedním ze tří finalistů soutěže o „Nejvíce inovativní město“ světa. Do finále dále v online hlasování, pořádaném The Wall Street Journal a Citibank, postoupily New York (USA) a Medellín (Kolumbie).
Tři finalisté za sebou nechali například Londýn, Kodaň, Berlín, Chicago, Singapur, Hongkong, Sao Paulo, Toronto či Vídeň.
The Wall Street Journal popsal důvody, které z Tel Avivu dělají jedno z nejinovativnějších měst světa takto: „Bílé město, naplánované Sirem Patrickem Geddese, ocenilo UNESCO jako příklad moderní architektury a urbanistického plánování.“ Noviny současně dodávají, že město bylo již v minulosti mnohokrát oceněno za svoji inovativní kulturu.
Pokračovat ve čtení “Tel Aviv finalistou ankety o nejinovativnější město světa” »
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE, angl. OSCE) zamítla žádost Palestinské správy o přiznání statusu pozorovatele. Pro návrh se vyslovilo 21 zemí, proti 28.
Návrh byl předložen v sobotu během 21. výročního zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Monaku.
Izraelští zástupci na jednání – vyslanec Aviv Šir-On (Aviv Shir-On) a poslanci strany Kadima Nino Abesadze a Šaj Chermeš (Shai Hermesh) – okamžitě zahájili intenzivní diplomatická jednání se zástupci zúčastněných zemí a podařilo se jim většinu přesvědčit, aby návrh zamítli.
Pokračovat ve čtení “OBSE zamítla přijetí „Palestiny“ za pozorovatele” »
Vatikán/Izrael. Stanovisko Svatého stolce v otázce sporných území východního Jeruzaléma zůstává nezměněno, potvrdil dnes Vatikánskému rozhlasu zástupce státního sekretáře pro vztahy se státy, Mons. Ettore Balestrero, v souvislosti se zasedáním stálé izraelsko-vatikánské bilaterální pracovní komise. Za izraelskou stranu se jednání o ekonomickém statutu katolické církve ve Svaté zemi zúčastnil zástupce ministra zahraničí Danny Ayalon. Podle tiskových prohlášení obou stran byl zaznamenán “významný pokrok” ve vleklých jednáních, který by mohl vést ke konečnému uzavření izraelsko-vatikánské smlouvy.
Pokračovat ve čtení “Postoj Vatikánu k východní části Jeruzaléma se nemění” »
Dany Ajalon, náměstek ministra zahraničí Izraele
Po vyhlášení státu Izrael v roce 1948 mnoho arabských zemí vypovědělo své židovské občany a zabavilo jejich majetek a tak je přinutilo se stát uprchlíky a odejít do Izraele.
Představitelé Ministerstva zahraničí sdělili, že 850,000 židovských uprchlíků přišlo o své majetky v hodnotách miliard dolarů a byli tak přinuceni začít nový život v Izraeli pouze s tím, co měli ve svých příručních zavazadlech.
Pokračovat ve čtení “Izrael žádá spravedlnost pro židovské uprchlíky” »
Václav Havel, Hasan bin Talál a Šimon Peres na Fóru 2000 v roce 2011
Izraelský Kneset včera svém zvláštním zasedání za přítomnosti českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vzdal poctu bývalému prezidentu Československa a České republiky Václavu Havlovi.
Promluvili předseda parlamentu Reuven Rivlin, předseda vlády Binjamin Netanjahu a předseda parlamentní skupiny česko-izraelského přátelství Doron Avital, kteří ocenili Václava Havlova, jeho přínos k boji za svobodu a k obnovení dobrých česko-izraelských vztahům.
Pokračovat ve čtení “Izraelský Kneset vzdal na zvláštním zasedání poctu Václavu Havlovi” »