… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
David Ben Gurion

FILE PHOTO 18APR61 - FOR RELEASE WITH BC-ISRAEL-ANNIVERSARY-CHRONOLOGY - Israeli police flank Adolf Eichmann, the Nazi S.S. colonel who headed the Gestapo's Jewish Section and was responsible for millions of Jews' deaths in Nazi concentration camps, as he stands trial inside a bulletproof booth in a Jerusalem court. Eichmann was abducted by Israeli agents in Argentina and flown back to Israel. His trial lasted six months and he was executed for crimes against humanity in 1962, the only sentence of capital punishment ever carried out in Israel. Israel celebrates its 50th Golden Jubilee anniversary on April 30, according to the Hebrew calendar.    REUTERS

Padesát tři let poté (1.6.1962), kdy byl v Izraeli popraven jeden z hlavních viníků holokaustu, odpovědný za tzv. konečné řešení židovské otázky Adolf Eichmann, odhalil Státní izraelský archiv (ארכיון המדינה) tajemství, které se nalézalo na stránkách tam uloženého vězeňského deníku. Měsíc před jeho popravou navštívila Vera Eichmannová (1909-1997) Izrael a ve vězení v Ramle se setkala se svým na smrt odsouzeným mužem.
Vera Eichmannová se obrátila prostřednictvím obhájce svého muže dr. Roberta Servatia s prosbou na tehdejšího izraelského ministra spravedlnosti Dova Josefa o umožnění návštěvy svého muže před jeho popravou. Podle vládního zápisu ministr Dov Josef přednesl její žádost při zasedání vlády 18. března 1962 a uvedl Ben Gurionův názor, že Izrael nebude moci účinně čelit mezinárodní kritice, pokud Eichmannové nepovolí návštěvu na rozloučenou s jejím mužem. Proto je důležité velmi rychle jednat a návštěvu povolit. Toho dne také ministryně zahraničí Golda Meirová přednesla Zahraničnímu a bezpečnostnímu výboru Knesetu rozhodnutí vlády povolit Věře Eichmannové návštěvu svého muže. Poslanec Knesetu Jakob Hazan se při té příležitosti vyjádřil, že doufá, „že mu jeho žena nepomůže více než humánním způsobem odejít z tohoto světa.“ Pokračovat ve čtení “Ben Gurionovo tajemství po třiapadesáti letech odhaleno” »

עת ללדת ועת למות…. עת להרוג ועת לרפוא…. עת לבכות ועת לשחוק …עת מלחמה ועת שלום10421180_10206368945845096_597544986007652605_n.
Je čas rození i čas umírání… je čas zabíjet i čas léčit… je čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas tancovat… čas boje i čas míru. (Kazatel 3,1-8),

Dnes v 16.45 hod. izraelského času začne vzpomínkový ceremoniál v jeruzalémském Památníku obětí válek Izraele a obětí teroru, kterým oficiálně začne Den památky padlých. Ve 20 hodin zazní po celém území minutová siréna, která zahájí Den památky na oběti válek a teroru a současně začne smuteční ceremoniál u Zdi nářku v Jeruzalémě.
Zítra, ve středu 22. dubna v 11 hodin zazní po celém Izraeli dvouminutová siréna a poté budou zahájeny vzpomínkové ceremoniály za padlé vojáky IDF a ostatních ozbrojených sil Izraele na národním hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě a na tel avivském hřbitově v Kiryat Shaul. Ve 13 hodin bude na Herzlově hoře smuteční vzpomínkový ceremoniál za všechny oběti teroru.

Letos budeme vzpomínat na 23 320 padlých z řad ozbrojených složek státu i z řad civilistů, kteří padli za oběť nenávisti ústící do vražedného teroru. Zatím poslední obětí palestinského teroru byl 25letý Shalom Yohai Sherki z Jeruzaléma, o čemž jsme v našem portálu eretz.cz informovali 16. dubna. V Izraeli není téměř rodiny, z níž by některý z jejich členů nepadl v boji proti nepřátelům země nebo se nestal obětí teroristů. Pokračovat ve čtení “Izrael vzpomíná obětí válek a teroristických útoků” »

Kdo slyšel kdy něco takového? Kdo co takového spatřil? Což se zrodí země v jediném dni? Nebo národ bývá zplozen jedním rázem? Sotva se začala svíjet bolestí, už porodila siónská dcera své syny“. (Izajáš 66,8)

srulikZítra, v pondělí večer 15. dubna neboli 5. dne měsíce ijaru začne nejen v Izraeli, ale i ve všech židovských obcích světa oslava 65. Výročí vyhlášení nezávislosti nového židovského státu – Státu Izrael. Před pětašedesáti lety připadlo datum 5. Ijaru 5708 na 14. květen 1948. Židovský stát byl na obzoru již od 29. listopadu 1947, kdy Valné shromáždění OSN svou rezolucí č. 181 odhlasovalo plán na rozdělení Palestiny, která byla dosud pod britským mandátem, na dva nezávislé státy: na arabský a židovský. Hlasování se zúčastnilo celkem 56 tehdejších členských států OSN (Thajsko nehlasovalo). 33 bylo pro rozdělení Palestiny (72 %), 13 států bylo proti (většinou arabské a muslimské státy). Mezi zapřísáhlé odpůrce rozdělení Palestiny a proti právu Židů žít v této zemi vystoupil také obnovený Vysoký arabský výbor, v jehož čele stál bývalý jeruzalémský muftí a válečný zločinec Hadždž Amín al-Husajní. Vysoký arabský výbor a arabské státy učinily fatální chybu tím, že zaslepeni nenávistí k Židům, se vyslovily proti rozdělení Palestiny. Kdyby hlasovaly pro, mohl tu již vedle Izraele existovat arabský palestinský stát. 10 zemí se hlasování zdrželo. Po tomto historickém hlasování palestinští Arabové zahájili občanskou válku proti palestinským Židům. Angličané, kteří věděli, že jejich mandát za půl roku končí, aktivně nezasahovali do bojů mezi oběma stranami, i když jsou nezvratné důkazy, že Britové nadržovali arabské straně. Pokračovat ve čtení “65. výročí Státu Izrael” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv