… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Den Jeruzaléma

v06

Pohled na Jeruzalém z Olivové hory – foto © Dobrin Stojčev

Dnes, 28. ijaru, což letos připadá na neděli, 17. května, slavíme Den jeruzaléma – יום ירושלים. Letos uplynulo 48 let od osvobození východní části Jeruzaléma v šestidenní válce (1967). Jeruzalém, byl od doby krále Davida, který jej dobyl na Jebusejcích (2 Samuelova 5,1-12) hlavním městem Izraelského království. Jeruzalém se tak stal hlavním politickým a obchodním centrem židovského lidu. Král David chtěl postavit Chrám, avšak tohoto svého cíle z mnoha vážných důvodů nedosáhl. Kdo však otcovu tužbu zhmotnil, byl jeho syn Šalomoun. Ten postavil někdy kolem roku 960 př.o.l. na hoře Moria, dnes nazývané Chrámová hora – הר ,הבית velkolepý první Chrám. Tak se stal Jeruzalém i centrem náboženského a duchovního života židovského národa. Po Šalomounově smrti, když se jednotné Izraelské království rozpadlo na dva státy, na severní Izraelské království a na jižní Judské království, Jeruzalém byl nadále hlavním městem Judského království, v němž vládla Davidova královská dynastie. Jeruzalém, jakožto hlavní město Judského království přestal existovat roku 586 př.o.l., kdy poslední judský král Cidkijáhú odtud uprchl a město dobylo vojsko babylónského krále Nebúkadnesara II. Jeruzalém boji zničen, Babylóňané zbořili Šalomounův chrám a většinu obyvatel Jeruzaléma a Judska odvedli do Babylónie, do zajetí. Pokračovat ve čtení “Den Jeruzaléma – Jom Jerušalajim” »

rabín Goren po osvobození Západní stěny a Chrámové hory

rabín Goren po osvobození Západní stěny a Chrámové hory

Dnes, podle židovského kalendáře, 28. ijaru (což bylo  7. června 1967)  si připomínáme 46 výročí osvobození a znovusjednocení Jeruzaléma během Šestidenní války. Symbolem sjednoceného Jeruzaléma se stala píseň Naomi Shemer „Jerušalajim šel zahav“ . Tato píseň byla složena pro květnový hudební festival ’67. Po osvobození Jeruzaléma v červnu přidala Naomi Shemer dvě poslední sloky, které vyjadřovaly radost na osvozením celého Jeruzaléma.

Současně napsala i verzi, která se vztahuje k bojům o Jeruzalém. Píseň se nazývá Jeruzalém ze železa. Přinášíme obě verze v podání Ofry Hazy a Jehorama Gaona. Pokračovat ve čtení “Den Jeruzaléma a jeho píseň” »

Jeruzalémská bránaIzraelská vláda na svém předvčerejším zasedání, krátce před oslavami Dne Jeruzaléma, které se budou konat dnes večer a během zítřka, schválila kroky, které mají izraelské hlavní město posílit.

Vzniknout mají nové akademické instituce, rozvíjeny mají být některé z jeruzalémských čtvrtí a bude podpořena výstavba dostupného bydlení.

Pokračovat ve čtení “Izraelská vláda rozhodla o posílení Jeruzaléma” »

1 toraTento šabat před Jom Jerušalajim, před Dnem Jeruzaléma (יום ירושלים), který budeme slavit ve středu 28. ijaru neboli 8. května se nazývá v Izraeli Šabat šlom Jerušalajim ( שבת שלו ירושלים)– Šabat za mír Jeruzaléma.

Ve všech parašách knihy ויקרא hovoří Hospodin s Mojžíšem ze stanu setkávání (מאוהל מועד), kromě posledních dvou – Behar a Bechukotaj, kde Bůh hovoří s Mojžíšem na hoře Sinaj. Můžeme říci, že ústředním tématem třetí knihy Mojžíšovy, kterou tuto sobotu končíme číst, je svatost. Svatost kněží, levitů a svatost národa synů Izraele. Poslední dvě paraši se věnují mnoha sociálním zákonům, například sedmému roku odpočinutí – שנת שמיטה a též padesátému – jubilejnímu roku (שנת יובל), který následuje po sedmi letech odpočinutí. V tomto jubilejním roce se se vracela veškerá půda do vlastnictví původních majitelů. Tento zákon zabraňoval pauperizaci židovských rolníků, která by v konečné fázi vedla k tomu, že by se z nich a jejich rodin stali navěky bezzemci. Takto však rolník, který byl vzhledem k jeho stávájící těžké situaci nucen prodat svou půdu, měl naději, že v jubilejním roce ji dostane zpět on nebo ji dostanou jeho děti, případně vnuci. Jeho rodina však nebude navždy zbavena svých polností. Pokračovat ve čtení “Paraša BEHAR – BECHUKOTAJ (Lv 25,1-26,2 a 26,3-27,34)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv