… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Drúzové

drúzská hvězda

drúzská hvězda

Počet drúzských obyvatel Golanských výšin, kteří se vzdávají syrského a žádají o izraelské občanství rychle roste. I když v absolutních číslech nejde o nijak závratný počet, trend je nepřehlédnutelný. Informaci přinesl minulý čtvrtek Kanál 2 izraelské televize.

Pokračovat ve čtení “Roste počet golanských Drúzů, kteří žádají izraelské občanství” »

Druzská sionistická rada Země IzraelDrúzská sionistická rada Izraele (המועצה הציונית הדרוזית למען ארץ ישראל, Druze Zionist Council for Israel) uskutečnila finanční sbírku na podporu Drúzů v občanskou válkou zmítané Sýrii. Vybraných 10 milionů šekelů (přibližně 65 milionů českých korun) bude posláno syrským Drúzům, kteří jako národnostní a náboženská menšina válkou značně trpí, uvedl duchovní vůdce izraelské komunity šejch Maufak Taríf. Pokračovat ve čtení “Izraelští Drúzové vybrali přes 10 milionů šekelů pro Drúzy v Sýrii” »

img596155Zhruba deset Drúzů, kteří v pondělí v noci na Golanských výšinách nedaleko Madždal Šams a Hurfesh přepadli vojenskou sanitku, která převážela do nemocnice v Naharii zraněné rebely  z bojů na syrských Golanských výšinách. Zatčení jsou obyvatelé drúzkých vesnic na Golanech i z Galileje. Někteří z nich jsou podezřelí ze zabití jednoho se zraněných. Prodloužení vazby bude projednáno na městském soudu v Nazaretu. Kromě Syřanů byli také zraněni izraelští vojáci. V úterý bylo oznámeno, že nelze vyloučit, že Drúzové dostali informace o plánovaném převozu zraněných rebelů ze Sýrie do nemocnice od jednoho z vojáků, který sanitku doprovázel. Izraelští Drúzové obviňují IDF, že poskytují pomoc džihádistům, kteří masakrují Drúzy v Sýrii. Izraelská oficiální místa tato obvinění  jednoznačně odmítají. Pokračovat ve čtení “Drúzové zatčeni kvůli lynči na zraněné syrské rebely v izraelské vojenské sanitce” »

ISIL V SYRII - RAKA

ISIL v Sýrii

Oddíly teroristické organizace Islámský stát (IS, ISIL, ISIS) postupně dobývají další a další oblasti Sýrie a pomalu se přibližují k izraelsko-syrské hranici na Golanech, od které je dělí několik desítek kilometrů. Aktivisté IS oznámili, že do několika dní obsadí celou syrskou část Golanských výšin. Arabské sdělovací prostředky informovaly, že teroristé IS jsou již blízko syrského guvernorátu Suwajda na jihozápadě Sýrie, který je obýván většinou Drúzy. Sdělovací prostředky též oznámily, že teroristé IS se nacházejí také v oblasti Hauran (حوران ,) která se nalézá na území guvernorátů Kuneitra, Suwajda a Dar’á. Tam, na jihozápadě Sýrie, svádějí tuhé boje s organizacemi proti-asadovských umírněných rebelů. Podle očitých svědků většina syrského vládního vojska uprchla z této oblasti a přesunula se směrem k pobřežním městům Latakíe a Tartús v severozápadní Sýrii obývaných Alawity, z jejichž středu pochází prezident Bašár Asad. V internetových portálech a v sociálních sítích uvádějí drúzské prameny, že na jihu Sýrie nedávno založili Drúzové ozbrojené milice, v nichž je v současné době více než 1500 bojovníků. Jejich cílem je bránit drúzské vesnice před teroristy IS. Mezi syrskými Drúzy panují obavy z IS a také z další teroristické organizace, kterou je Džabhat an-Nusra bojující proti Asadovu režimu. Drúzská pospolitost, jak známo, vždy podporovala prezidenta Asada. Arabské sdělovací prostředky uvedly, že teroristé IS, kteří se nacházejí v jižních čtvrtích Damašku, tyto postupně opouštějí ve směru na jih Sýrie, k blízkosti izraelských hranic. Pokračovat ve čtení “Islámský stát se přibližuje ke Golanským výšinám” »

Zidan Saif

Zidan Saif

V jeruzalémské nemocnici Hadasa Ein Kerem zemřel 30letý Zidan Saif (30) , izraelský policista z drúzského města Kfar Janúch (Kfar Yanouch) v Galileji, který byl včera kriticky zraněn, když bojoval s teroristy, kteří masakrovali židovské věřící v jeruzalémské synagoze. Byl jedním z prvních policistů, kteří okamžitě přispěchali na pomoc a snažili se teroristy zneškodnit, byl i dopravní policista pokročilý štábní rotmistr – רס“מ . Počet obětí se tak zvýšil na pět.

Byl prvním, kdo vběhl do synagógy a zhájil boj s teroristy. Zidan Sajf byl v boji s teroristy těžce raněn a v kritickém stavu jej záchranná služba převezla do nemocnice Hadassa Ejn Karem, kde včera podlehl následkům zranění. Zidan Sajf byl za velké účasti kolegů z policejního sboru, představených drúzské komunity, přátel a rodiny pohřben ve své obci Januch Džat v Horní Galileji. Čest jeho památce – יהי זכרו ברוך. Připomeňme významný psak halacha (rozhodnutí podle židovského práva) rabína Obadii Josefa, z.c.l., který se vztahuje na drúzské vojáky a policisty, kteří padli při výkonu služby:
חייל דרוזי שעמד על משמרתו להגן על ישראל מפני אויב ומתנקם ונהרג בידי הישמעאלים (ערבים), על משמרת בטחון ישראל, נכון לומר עליו השכבה בבית הכנסת לעילוי נשמתו כנהוג על חסידי אומות העולם. (ספר שו“ת „חזון עובדיה“, דיני ומנהגי יום השנה, כב (22
Drúzský voják, který stál na stráži, aby bránil Izrael před nepřítelem a byl zabit Araby proto, že strážil bezpečnost Izraele, je správné v synagóze pronášet za něj modlitbu za zemřelé, na památku jeho duše, podobně, jak je tomu zvykem u Spravedlivých národů světa. (Kniha responsí „Hazon Obadia“, Zákony a obyčeje výročního dne úmrtí, § 22).

Po Zidanu Saifovi zůstala manželka a sedmiměsíční dcera.

Pokračovat ve čtení “Počet obětí teroru v synagoze se zvýšil na 5, zemřel drúzský policista – Aktualizováno” »

ABU SNAN I.Město Abu Snan – أبو سنان‎ ležící v Horní Galilei, 23 km sv od Haify, je obyčejně klidným městem, v němž žije 13 tisíc obyatel, z nichž je 49 % Arabů muslimů, 42 % Drúzů a 9 % Arabů křesťanů. Z významných osobností města lze například uvést Drúzy generála IDF v.v. Jusefa Mishleba, zástupce předsedy Městského soudu Haify Kamala Khayra v.v. nebo soudce Krajského soudu v Haifě Kamala Saaba.
Napětí mezi Drúzským a arabským muslimským obyvatelstvem města se vznášelo v ovzduší již během pvní poloviny tohoto měsíce, kdy ve středu, 5. listopadu byl v Jeruzalémě úmyslně zajet – zavražděn palestinským teroristou drúzský důstojník Pohraniční stráže Džada’an Asad z Bejt Džanu. Tehdy mnozí muslimští obyvatelé Abu Snanu vyjádřili zcela nepokrytě svou radost nad teroristickým aktem. Napětí mezi dvěma skupinami obyvatel vyústilo v pátek, 14. listopadu do otevřeného konfliktu. V pátek přišli do abusnanské střední školy, v níž se učí obě etnika, muslimští žáci s kefíjami jako výraz solidarity s arabským obyvatelstvem Kfar Kany a jako protest proti zastřelení jejího dvaadvacetiletého obyvatele Khaydara al-Dina Hamdana (8.11.), který nožem ohrožoval život policistů. Drůzští žáci si kefíje vysvětlili jako provokaci a cílené znevážení památky zavražděného důstojníka Pohraniční stráže a požádali muslimy, aby je sundali, což tito odmítli. Pokračovat ve čtení “Galilejské město Abu Snan v bouři” »

Drúzský prapor Herev (גדוד חרב‎, Gdud Herev, السيف الكتيبة, prapor Meč) Izraelských obranných sil uskutečnil v polovině února pochod všemi drúzskými vesnicemi. Na závěr získali nováčci své vytoužené černé barety.

Drúzšté občané Izraele podléhají povinné vojenské službě, protože představitelé drúzské komunity v polovině 50. let 20. století požádali tehdejšího předsedu izraelské vlády Davida Ben-Guriona o zrušení výjimky, která je od povinné služby osvobozovala. Stejně tak podléhají povinné vojenské službě izraelští Čerkesové. Ostatní izraelské menšiny – křesťanští a muslimští Arabové a Beduíni – vojenskou službu povinnou nemají a pokud v Izraelských obranných silách slouží, je to na základě jejich dobrovolného rozhodnutí.

baretový pochod praporu drúzského praporu Herev Izraelských obranných sil

Pokračovat ve čtení “Baretový pochod praporu Herev (fotoesej)” »

luachVýročí Israela Baka (1797 – 9. 11. 1874, 29. chešvanu 5635), průkopníka knihtisku v moderním Izraeli. V 16. století bylo v severoizraelském městě Safedu (Tzfat) vytištěno šest knih. Trvalo dalších 245 let, než byla ve Svaté zemi vytištěna další hebrejská kniha poté, kdy se Bak přestěhoval z Ukrajiny do Izraele. Zřídil hebrejskou tiskárnu v Safedu a vytiskl sidur a knihu Leviticus (3. knihu Mojžíšovu) s komentáři. V roce 1837 jeho tiskárnu zničilo zemětřesení a drúzská revolta následující rok zničila jeho podnik znovu. Bak se poté v roce 1841 přestěhoval do Jeruzaléma, kde založil první hebrejskou tiskárnu v dějinách Svatého města.  Pokračovat ve čtení “Dnešek v historii – 29. Chešvan” »

Rassan Alian

Rassan Alian

Ministr hospodářství Izraele a předseda strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftali Benet dal najevo spokojenost s plánovaným jmenováním plukovníka Rassana Aliana (někdy psáno též Ghassan Alian) velitelem brigády Golani. Alian bude prvním drúzským velitelem této elitní jednotky.

Jmenování musí schválit ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon).

Pokračovat ve čtení “Menšiny v izraelské armádě: Drúz bude velet brigádě Golani, beduín tanku” »

Šimon Peres hovoří k Drúzům

Šimon Peres hovoří k Drúzům

Izraelští Drúzové mají stále větší obavy o své bratry v Sýrii a požádali proto o pomoc prezidenta Izraele Šimona Perese (Shimon Peres). Stalo se tak při prezidentově návštěvě v duchovního vůdce izraelských Drúzů, šejcha Muváfaka Tarífa (Muwafaq Tarif, resp. Muwaffak Tarīf, מוואפק טריף, موفق طريف) ve vesnici Džulis (Julis, ג’ולס , جولس) při příležitosti svátku Eid al-Adhá.

Pokračovat ve čtení “Izraelští Drúzové požádali prezidenta Perese o pomoc pro Drúzy v Sýrii” »

Izraelský Ústřední statistický úřad

Izraelský Ústřední statistický úřad

Izraelci žijí dlouhé a šťastné životy, i když Izrael je stále hustěji osídlen. Vyplývá to z Statistického abstraktu pro rok 2013, který vydal izraelský Ústřední statistický úřad (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) a který bere v úvahu řadu aspektů života v zemi, vycházeje z údajů o obyvatelstvu, ekonomice, vzdělání a životním prostředí.

Pokračovat ve čtení “Izraelci mají dlouhý a šťastný život” »

Šalom první třídě  Foto A7

Šalom první třídě  Foto: A7

Více než 2,100,000 žáků a studentů je registrováno v izraelských školách. Do prvních tříd dnes nastoupí 149,000 žáků. Mezi novými školáky v Izraeli bude také 3,300 nových přistěhovalců, mezi nimi 900 z USA a 500 z Francie. V ortodoxních chlapeckých školách začal nový školní rok již 8. srpna, ortodoxní dívčí školy se otevřely tuto neděli. V některých školách došlo ke komplikacím a rodiče či učitelé se rozhodli z nejrůznějších důvodů školní rok neotevřít. Proti obavám ze stávek jsou toto zanedbatelné problémy, které se budou řešit na místní úrovni. Naopak v některých školách zahájili nový školní rok s radostí a optimizmem, například školy v drúzských vesnicích se mohou pochlubit prudkým zvýšením počtu studentů, kteří v předchozím školním roce složili maturitní zkoušky na 54.8%, což je o 8 procent více, než v předchozím roce.

Pokračovat ve čtení “V izraelských školách dnes začíná školní rok 5774 – 2013/14” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv