… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
ekologie

1Izrael je známy priekopníctvom a zdokonaľovaním vodných technológií – od kvapkového zavlažovania po recykláciu a odsoľovanie. Ale použitie rastlín pre vyčistenie znečistenej vody? Tak možno, že toto všetko tromfne. Izraelská spoločnosť Ayla Water & Ecology poskytuje riešenia pre čistenie vôd, ktoré sú na prírodnej báze. Ide o vlajkový produkt, nazvaný Prírodný biologický systém, Natural Biological System (NBS), poskytujúci efektívne a udržateľné čistenie vody, čo generálny riaditeľ Eli Cohen nazýva “aktívne terénne úpravy”. Potom ako sa vložia nádoby plné rastlín so sanačnými silami, sedimentami a čistiacimi vlastnosťami do existujúceho prostredia, rastliny sa degenerujú, hromadia a ich extrakt kontaminuje častice z vody pomocou prírodných procesov ako je napríklad odtok a zrážky, čiže predstavujú akýsi biologický filter.

Pokračovat ve čtení “Izraelská spoločnosť Ayala čistí šedú vodu použitím rastlín + video” »

treti

Generálny tajomník OSN Ban Ki-moon s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom a tímom HomeBiogas

Počas konferencie OSN o zmene klímy v Paríži (COP21, 30. November – 11. December 2015) sa svetoví lídri zaviazali znížiť emisie uhlíka. Zatiaľ, čo vyspelé krajiny riešia problémy životného prostredia, rozvojové krajiny sú ponechané čeliť ich následkom, ako je znečistenie ovzdušia a vody, s veľmi malým množstvom zdrojov na ich riešenie. Izraelský startup, HomeBiogas, si kladie za cieľ zmeniť túto situáciu pomocou novo vyvinutého biodigestoru, ktorý premieňa organický odpad na hnojivo a na biopalivo na varenie, čím nahrádza bežne používaný plyn. Zo šiestich litrov potravinového odpadu alebo 15 litrov organického hnojiva od domácich zvierat dokáže tento systém na solárny pohon produkovať dostatok biopaliva najmenej na tri hodiny varenia. Pokračovat ve čtení “Revolučný biodigestor pre domácnosti, ktorý premieňa odpad na čistú energiu + video” »

fotovoltaické pole Ketura Solar

fotovoltaické pole Ketura Solar

V Aravě byla dnes slavnostně uvedena do provozu největší pole fotovoltaické elektrárny v Izraeli. K národní energetické síti bylo připojeno již několik dní předtím.

Pokračovat ve čtení “Izrael uvedl do provozu obří solární elektrárnu” »

Zelený Kneset: zleva generální ředitel Ronen Plot, předseda Knesetu Juli Edelstein a poslanec Dov Chenin

Zelený Kneset: zleva generální ředitel Ronen Plot, předseda Knesetu Juli Edelstein a poslanec Dov Chenin

Budova Knesetu je od včerejška nejekologičtější budovou parlamentu na světě. V neděli 29. března 2015 totiž začaly vyrábět na střeše budovy elektřinu 1.406 solárních panelů o rozloze 4.650 m2, čímž Izrael získal největší parlamentní solární elektrárnu na světě.

Pokračovat ve čtení “Ekologie: Izraelský Kneset nejzelenějším parlamentem světa (+ foto, video)” »

únik ropy na jihu IzraeleJak jsme již včera informovali, došlo na jihu Izraele poblíž Ejlatu a jordánské Akaby k poškození ropovodu, v jehož důsledku uniklo do volné přírody velké množství ropy. Přinášíme fotoesej ze záběrů publikovaných na webu Regionální rady Eilot.

Pokračovat ve čtení “Únik ropy na jihu Izraele (fotoesej)” »

únik ropyVíce než 80 lidí bylo dnes ráno v Jordánsku a Izraeli ošetřeno s respiračními problémy poté, kdy v noci došlo k masivnímu úniku ropy z ropovodu u dálnice č. 90 na jihu Izraele. K úniku ropy došlo u obce Beer Ora asi 20 kilometrů severně od Eilatu a 500 metrů od hranice s Jordánskem kvůli poškození 245kilometrového izraelského ropovodu spojujícího ropné terminály v Eilatu u Rudého moře a Aškelonu u Středozemního moře. Dálnice byla několik hodin uzavřena.

Pokračovat ve čtení “Ekologická katastrofa: Únik ropy na jihu Izraele ohrožuje vzácné přírodní rezervace” »

luach

10. ledna 1901, 19. tevetu 5661, byl založen Židovský národní fond s cílem vykupovat půdu v Izraeli. ŽNF přišel s nápadem umístit modrou sbírkovou schránku do každého židovského domu a ve 20. letech bylo v židovských domech po celém světě okolo 1 milionu známých „Modrých schránek“.

Vedle kupování půdy po celém Izraeli ŽNF rozšířil svoji činnost také o zalesňování, zavodňování, zemědělské projekty, silnice, školy a imigrační služby. ŽNF se řídí principem, že Země Izrael patří celému židovskému národu; na základě toho později izraelský Knesset přijal zákon, který stanovil, že pozemky ŽNF nemohou být prodány, ale jen pronajaty na nanejvýš 49 let.

Během minulého století ŽNF vysázel po celém Izraeli více než 220 milionů stromů – a Izrael tak je jediným státem světa, na jehož území bylo na konci 20. století více stromů, než na jeho začátku.

4oajaueb__w470h274q85

Foto: Flash 90

 Ultraortodoxní rabín Šlomo Pappenheim vydal v úterý velmi překvapivé prohlášení, které lze interpretovat jako halachické (podle židovského práva) nařízení, anebo přinejmenším doporučení. Vyzval chasidy, aby přestali nosit tradiční štrajmly,  (שטרײַמל) které jsou vyrobené z kůže zvířat a nahradili je štrajmly z umělé kožešiny. Svoje prohlášení zdůvodnil zákazem způsobovat zvířatům utrpení ( צער בעלי חיים). Rabín Pappenheim zašel ve svém prohlášení ještě dále, když řekl, že nošení kožešinových štrajmlů je znesvěcení Božího jména ( חילול ה‘) , protože lidé dnes jsou mnohem citlivější k situaci zvířat a používání kožešin vidí jako projev utrpení zvířat. Štrajml je kožešinová čepice, kterou nosí zejména chasidé o šabatu, svátcích a slavnostních příležitostech. Je vyroben z kůží sobola, kuny, norků a liščích Pokračovat ve čtení “Rabín Pappenheim: konec kožešinových štrajmlů” »

žáby pralesničkyIzraelští celníci na základě tipu chytili na Ben Gurionově mezinárodním letišti pašeráky, kteří se snažili do země dostat 30 jedovatých žab pralesniček (zvaných též šípové žáby, čeleď dendrobatidae, česky pralesničkovití), jejichž domovem je Střední a Jižní Amerika a jejichž vypuštění by mohlo být pro izraelské životní prostředí „katastrofické,“ oznámili představitelé izraelského Úřadu pro přírodu a parky (רשות הטבע והגנים).

Pokračovat ve čtení “Izraelští celníci zabránili „žabímu ekoteroristickému útoku“” »

sluneční elektrárna

sluneční elektrárna

Izraelský Nejvyšší soud dal zelenou společnostem, které bojují se skupinami spotřebitelů kvůli výstavbě velkých solárních elektráren v Negevské poušti.

Solární elektrárny, které mají sestávat z tisíců kolektorů, by měly každoročně ze sluneční energie vyrábět stovky megawattů elektřiny.

Pokračovat ve čtení “Izraelský Nejvyšší soud souhlasí s budováním solárních elektráren v Negevu” »

Izraelské sdružení včelařůČeský svaz včelařůTři izraelští středoškoláci reprezentují Izrael na třetím Mezinárodním setkání mladých včelařů (International Meeting of Young Beekeepers, IMYB), které se koná od 9. do 12. července 2012 v Praze.

Pokračovat ve čtení “Mladí izraelští včelaři na mezinárodním setkání v Praze” »

izraelský bezpilotní průzkumný letoun Bird Eye

izraelský bezpilotní průzkumný letoun Bird Eye

Izraelské letecké závody (Israeli Aerospace Industry, IAI, התעשייה האווירית לישראל), které jsou hlavní dodavatelem vybavení pro izraelskou armádu, vyvinuly malý průzkumný bezpilotní letoun poháněný elektřinou. Letoun byl pojmenován Bird Eye (Ptačí oko) a kupují si jej zahraniční armády. Informaci přinesl web Izraelských obranných sil.

Pokračovat ve čtení “Izrael vyváží ekologický vojenský bezpilotní letoun, na vývoji dalšího eko-letadla spolupracuje i s Čechy” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv